Süloğlu köylerinde 28 yıl sonra Sivrisinekle mücadelede bir ilk yaşandı

admin

Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı bütün köylerde Sivrisinek ve Karasinekle mücadelede bir ilk yaşandı.  Süloğlu Kaymakamı Ali Açıkgöz’ün talimatıyla ilçeye kazandırılan U.L.V. Cihazlarıyla ilaçlama yapıldı.

Genelde İlçe ve şehir merkezlerinde ilaçlama yapıldığına tanık olan vatandaşlar, köylerinde Sivrisinek ve Karasinekle mücadele yapıldığını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Köylerinde ilaçlama mücadelesi nedeniyle büyük sevinç yaşayan vatandaşlar; “Köyümüzde bugüne kadar sinekle mücadele yapılmadı. Sayın Kaymakamımıza bu konuda yaptığı girişimlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Önce Sayın Valimiz geldi. Tek tek bizleri dolaşıp derdimizi sordu. Ardından Sayın Kaymakamımız göreve başladığı andan itibaren bizleri sık sık ziyaret edip dertlerimizi dinliyor. Köyümüzde eksik olan hizmetler büyük bir hızla gideriliyor. Bu da bizi mutlu ediyor.” Dediler.   

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Kaymakamı Açıkgöz; “ Göreve başladığım ilk günden itibaren dikkatimi çeken en önemli konulardan biri de köylerimizde bugüne kadar Sivrisinek ve Karasinekle mücadele yapılmadığını gördük. Sayın Valimiz Ekrem Canalp’in bilgisi ve desteğiyle ilçemizde bulunan bütün köylerde,  Mazot türevi bir madde içermeyen AB standartlarında, insan sağlığına zararı olmayan, arılara ve diğer canlı çeşitliliğine zarar vermeyen su bazlı ilaçlama yapan U.L.V. cihazlarla ilaçlama yapıyoruz.

İlaçlama yaparken aynı zamanda makinemizin esanslı ilaçlama özelliği sayesinde, köylerimiz gül suyu ve lavanta gibi tüm köyü kaplayan çok güzel kokularla bu ilaçlamayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Bunun yanı sıra ilçemizdeki gölet ve su birikintilerinde larva mücadelesi için Larvasit kullanıyoruz.

Süloğlu İlçemiz 1991 yılında çıkan kanunla ilçe olmuş. O günden bu yana köylerimizde sivrisinek ve karasinekle ilgili böyle bir çalışma ilk defa yapılıyor. Şimdi köylerdeki vatandaşlarımız bu ilaçlama faaliyetimizi görünce biraz şaşırıyor. Fakat insanımız, sağlıklı bir çevrede yaşamayı hak ediyor. Yemek yerken yemeğinin üzerine bir anda onlarca karasinekle yemeğini paylaşmayı hiç bir vatandaşımız arzu etmez. Ben geleli henüz iki ay olmadı fakat inşallah bugünden itibaren bu konunun çok sıkı şekilde takip edildiğini göreceksiniz.” Dedi.

1991 yılında çıkan kanunla İlçe olan Süloğlu ilçesine bağlı köylerde yaklaşık olarak 28 yıldır Sivri Sinek ve Karasinekle mücadele kapsamında herhangi bir ilaçlama çalışmasının yapılmadığı ifade edildi. 

 1,130 total views,  2 views today

Next Post

Efsane Ağa Seyfettin Selim’den Geleneksel Ağa Yemeği

10 senedir Kırkpınar Ağalığını yapan ve Sürekli Altın Kemerin sahibi olan 659. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim düzenlediği Geleneksel Ağa Yemeğinde Basın mensuplarıyla bir araya geldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katılım sağladığı Yemekte konuşan Ağa Selim, “Kırkpınar Ağalığına iyi bir adam çıkana kadar sürekli aday olacağım. Sağlığım el verdiği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp