Sultanahmet Meydanı’na, “Edirne” damgası”

admin

    İstanbul 4.Dünya Uluslararası Dans gösterileri etkinliklerinde, Sultanahmet Meydanı’na, “Edirne” damgası” vurdu.

Edirne Belediye Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, 27 Ekim 2012 Cumartesi günü İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen 4.Dünya Uluslararası Dans gösterileri etkinliklerine Edirne Belediye Başkanlığı’nın Edirne Tanıtım standı açtığı bildirildi.

KIRKPINAR SULTANAHMET’TE CANLANDIRILDI

4.Dünya Uluslararası Dans gösterileri etkinliklerinde, Edirne Tanıtım standı açan Edirne Belediyesi, Sultanahmet Meydanı’nda 4 pehlivan, 1 hakem, 1 cazgır ile birlikte güreş gösterisi düzenleyerek, UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası listesine alınan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tanıtımını gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Edirne şehrimizi İstanbul’a taşıdık.” dedi.

Tanrıkulu açıklamasında, Belediye Güreşçilerinin ve davul zurna ekibinin katılımıyla gerçekleşen güreş gösterisinin büyük ilgi gördüğünü ifade ederek, Edirne Tanıtım standında Tava Ciğer, Aynalı süpürge, Mis Sabunu, Deva-i Misk, Badem Ezmesi, Edirne Peyniri gibi Edirne’ye özgü simgelerin de tanıtımın yapıldığını ve Sultanahmet Meydanı’nda Edirne Rüzgârı estiğini belirtti.

         TAVA CİĞER SULTANAHMET MEYDANINDAYDI

         Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Sultanahmet Meydanı’nda en büyük ilgiyi, Tava Ciğer’in gördüğünün altını çizerek şunları kaydetti: “Edirne Belediyesi olarak, Edirne’mizin hem yurt içi hem de yurt dışında tanıtımı bizim için çok önemli. Bu amaçla, Edirne Belediye Başkanlığı olarak kültür ve turizm kenti olma yolunda önemli adımlar atan kentimizin tanıtımı için her türlü fuar ve etkinliğe katılmaya çalışıyoruz. Bu etkinliklerden en yenisi olarak 27 Ekim 2012 Cumartesi günü İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen 4.Dünya Uluslararası Dans gösterileri etkinliklerine de katılarak Edirne’mizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. Tanıtım standımızla Edirne’mize özgü aynalı süpürgemizden, Edirne peynirimize kadar her şeyin tanıtımı gerçekleştirmeye çalıştık.

         Edirne Tanıtım standımızda en büyük ilgiyi de, yerinde taze taze kızarttığımız Tava Ciğerimiz gördü. Sultanahmet Meydanı’na gelen konukların ciğerimizi tadına bakmalarını ve böylece sadece adını değil, tadını da unutmamalarını istedik.” dedi.

         DAVUL ŞOV ve HALK OYUNLARI EKİBİ RENK KATTI

        Edirne Belediyesi Halkoyunları Topluluğu ve Davul Şov grubu, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen 4.Dünya Uluslararası Dans gösterileri etkinliklerine ayrı bir renk kattı.

Edirne Belediyesi Halkoyunları Topluluğu 25 kişilik ekiple Edirne oyunlarını sergileyerek, 4.Dünya Uluslararası Dans gösterilerinde büyük beğeni topladılar. Ayrıca, Edirne Belediyesi Davul Şov grubunun 35 kişilik ekibiyle yaptıkları gösterileri de ayakta alkışlandı.

 843 total views,  5 views today

Next Post

KÖYLÜLER SESİNİ DUYURAMIYOR

Kentlilerin bugüne kadar yararlandığı medeni hakların bazılarından köylülerimiz de yararlanmak istiyor. Uzun süre bu haklardan mahrum kalan köylü vatandaşlarımızın bu isteklerinde haklılığı tartışılamaz. Eskiden ülkemizde bu kadar haberleşme iletişim araçları yoktu. Köyde yaşayan halkımız şehirlilerin yararlandığı haklardan yeterince haberleri olamıyordu. Bugün gazeteler ,televizyonlarla,radyolarla,internet kanalı ile   kendi yaşantıları ile kentli yaşamındaki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp