SÜNTER; “bölgemizde tarımasal sanayi kurulmalı”

admin

Meriç ilçesi CHP ilçe Başkanı Zafer Sünter Meriç ilçesinin en çok göç veren bir ilçe olduğunu bu göçü önlemek için bölgede tarıma dayalı sanayinin kurulması gerektiğini, bölgede sulama ücretlerinin yüksek olduğunu bunun üretimi olumsuz etkilediğini söyledi.

CHP Meriç İlçe Başkanı Zafer Sünter partisinin tarım kesimiyle ilgili olarak yaptığı açık lamada günümüzde tarım kesiminde çalışanların durumlarının zor olduğunu kendisinin de bir çiftçi olduğunu belirterek; “yaz boyunca tarlada emeğimizin karşılığını almak için çaba harcıyoruz. Ne yazık ki emeğimizin karşılığını aldığımızı söyleyemeyiz. Ürettiğimiz ürünün gerçek değerde satılmamasının çeşitli nedenleri var. Bunlardan biri bu yıl Buğday taban fiyatı çok geç açıklandı. Çiftçilerin kara gün dostu olan Toprak Mahsulleri Ofisi ürün alımına geç girdi. Bu süre zarfında borç içinde olan üreticilerimizin malını tüccara ucuza satmak zorunda kaldı.

SÜNTER; “bölgemizde tarımasal sanayi kurulmalı”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yok pahasına sattıkları ürünleri ile ancak masraflarını karşılayabildiler. Birkaç yıldır aynı devam eden fiyatla buğday üreticimizin kar etmesi mümkün değil.

Çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez durumda bankalara borçlandı. Bazı üreticilerimiz borçlarını ödeyemediği için tarlasını satmak zorunda kaldı. Bankalar bölgemizde büyük toprak sahibi oldu.

Diğer taraftan geçen yıl çitlik fiyatlarının düşük tutulması nedeniyle çeltik üreticisi arkadaşlarımız da çok güç şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. Çeltik üreticiliği çok zor koşullarda yapılıyor. Üstelik masraflı bir ürün yaz boyu çamur içinde tarladaki ürünü gözlüyorsun. Bunun sonunda bir de ürünün para etmiyorsa bir sonraki yıl yine aynı durumla karşılaşma korkusu yaşıyorsun. Şimdiki çeltik üreticilerimiz aynı konumda” acaba yine sezonu zararla mı kapatacağız “ korkusu yaşıyorlar. Yetkililerden talebimiz bu yıl çeltik taban fiyatlarının hasat zamanı öncesinde açıklama yapmaları. Eğer bir önceki şartlar devam ederse çiftçilerimiz çeltik ekemez duruma gelecek. Bundan biz zarar edeceğimiz gibi ülkemiz de büyük zarar görecek. Bizim çiftçilerimizden esirgenen parasal kaynaklar ithalat yoluyla başka ülkelerin üreticilerime gidecek.

Bu arada yaklaşan ayçiçeği sezonu var. Bölgemiz en çok ayçiçeği üretiminin yapıldığı yörelerden biri. Bu ürürün bedelini bizim kuruluşumuz olarak Trakya Birlik belirliyor. Bizim kuruluşumuz olan Trakya Birliğimizin üreticileri mağdur etmeyecek bir fiyat açıklamasını bekliyoruz. Yakın zamanda 2016 yılı desteklemeleri açıklandı.40 kuruş gibi bir destek var.  Ayçiçeği 1600-1700 dolayında bir fiyat olarak açıklanırsa üreticilerimiz bir nebze rahatlamış olur. Ayçiçeği üreticilerimizin buğday ve çeltikte düştüğü mağduriyete düşmemesini istiyoruz.

HAYVANCILIK GERİLİYOR

İlçe bazında bakıldığında Meriç ilçemizde hayvancılık yıldan yıla geriliyor. İlçemizde genç nüfus göç ediyor. Tarım geliri ile geçinemeyip, bölgemizde istihdam yaratacak işyerleri olmadığı için ilçemiz gençleri iş bulmak için sanayi bölgelerine göç ediyorlar. Gençlerimizin oralarda da mutlu olmadıklarını görüyoruz. Aslında bölgemizde tarım sanayisinin kurulması gerekir. Bu kadar tarım ürünü olan bir yerde neden tarıma yönelik sanayi kuruluşları neden olmasın. Bu güzel ilçemiz en çok göç veren ilçelerin başında geliyor. Buna çözüm bulmak zorundayız.

TARIMA DAYALI SANAYİ TESİSLERİ KURULMALI

Beklentimiz tarımsal sanayi kuruluşlarımızın bölgemize yatırım yapmaları. Bu sağlandığı takdirde ilçemizden göç büyük oranda  duracak. İşsiz olan insanlarımız bu kuruluşlarda çalışma imkânı bulacaklar. Maalesef bölgemizde bu tür kuruluşlar yok. Sadece bir yağ fabrikamız var. Bazı yağ fabrikalarımız iflas nedeniyle daha önce kapandı. Çeltik fabrikalarımız keza öyle. İlçemizin sanayi olarak gerilemesi ekonomimizin gerilemesine neden oluyor.

YETKİLİLERDEN BEKLENTİLERİMİZ

Meriç ilçesi tarım kesimi olarak ülke yöneticilerinde beklentimiz il olarak tarımın sözde değil özde desteklenmesi. Bu konuda örnek vermek gerekirse 10 yıldan bu yana çeltiğe verilen  destek 10 kuruş civarında, bu süre zarfında tarım girdi fiyatları katlanarak arttı. Bölgemizde tarımsal sanayi yatırımları için alt yapı çalışmalarının artırılmasını istiyoruz. Tarımsal sanayinin gelişmesi bölgemize büyük yarar sağlayacak, gidenleri belki geri getiremeyiz fakat göç edecekleri önlemiş oluruz.

Bölgemizde tarımsal sulama maliyetleri çok yüksek. Özelleştirme yapılması nedeniyle Kooperatiflerimiz bu konuda borçlarını ödemede büyük sıkıntı yaşıyor.

SULAMA MASRAFLARI ÇOK YÜKSEK ÖDEME ZORLUĞU ÇEKİYORUZ

Sulamada elektrik faturaları aylık olarak geliyor. Borçlarını ödeyemeyen üreticiler kredi kullanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle tarımsal sulamada borçlar her geçen gün artıyor. Bu konuda örnek olarak Karasaz Sulama Kooperatifi borçlarını ödeyemediği için yeniden yapılandırmak zorunda kaldı. Devletimizin bu soruna çözüm bulması gerekiyor. Böyle gederse üreticilerimiz tarlalarını sulayamaz duruma gelir. Bunun faturası, zararı üreticilerimize olduğu kadar ülkemize de çıkar. Burada yamaç arazi sulama projesi var. Bu iş için abonelik ücreti yatırılamadığı için sistem çalışmıyor. Bu projenin gerçekleşmesi halinde tarladan alınacak ürün miktarı katlanmış olacak. Ekonomik sıkıntı nedeniyle üreticiler kooperatife üye olamıyor. Bu nedenle aidatını yatıramıyor.

PARTİMİZİN DARBECİLERLE İLİŞKİSİ OLAMAZ  

Bu arada partimizin ilkelerine kısaca değinmek istiyorum. CHP kurulduğundan bu güne kadar hiçbir zaman darbelerin, darbecilerin yanında olmamıştır. Her zaman demokrasiden yana olmuştur. CHP’liler olarak darbelerden en çok zarar gören partiyiz. Bizi paralel yapı ile ilişkilendirmek isteyenler dönüp kendilerine baksınlar. Dün bunlar kimlerleydi onu düşünsünler. Bu yönde partimizi Fetocularla bağı varmış gibi göstermenin gerçekle ilgisi yoktur. Biz yıllardır ülkemizde böyle bir tehlikenin varlığını defalarca söyledik. Dikkate alan olmadı. Bugün gelinen nokta ortada” dedi.

 

 

 

 101 total views,  2 views today

Next Post

Yaşıtların sohbeti bir başka oluyor

       “Şair, Yaş otuz beş yolun yarısı eder” demiş. Bu yaş ikiye katlanıp, özellikle bizim gibi yarım asrı çoktan aşmış ve bugüne kadar yaşamlarında çeşitli badirelerden geçmiş kuşaktan olanların bir araya gelip sohbetleri bir başka güzel oluyor. Bizim nesil bugüne kadar çok fırtınalı dönemlerden geçti. Bugün yaşadığımız travmaları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp