Sürücülerimiz trafik kurallarına uymalı

admin

fikri_yalin_koseUzağa gitmenize gerek yok, komşumuz Bulgaristan ve Yunanistan’a gittiğinizde yayalar yoldan geçişleri sırasında ayakları yola bastığı anda yolda seyreden araç sürücüsünün frene basarak durup yayaya geçiş izni verdiğini görürsünüz. Trafiğin olmazsa olmaz kuralı bu. Bu kural her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de geçerlidir. Ne yazık ki, Edirne’de bu trafik kuralının yeterince uygulanmadığını görüyoruz.

            Yaya geçitlerinde yoldan karşıya geçmek isteyen yayalarımız. Yolda seyreden araç konvoyunun son bulmasından sonra yoldan geçme imkânı bulabiliyor.

Hiçbir sürücü yaya geçitlerinde yol bekleyen insanların karşıya geçmesi için öncelik tanımaması, aracını durdurma gereği duymaması Edirne’mize yakışmayan kural tanımaz görüntüler. Bu güne kadar trafik kuralların ile ilgili eğitimler ve uyarılar ne yazık ki etkili olmadı.

            Bakıyoruz, yağışlı havalarda yaya geçitlerinde insanlar birikmiş. Sürücüler buralarda frene basarak yayaların geçişlerine öncülük tanıması gerektiği halde daha çok gaza basarak araçlarının hızlarını arttırıyor adeta kurallara meydan okuyor. Bazı sürücüler ise yağışlı havalarda yolda biriken suların arasına hızla sürerek çevredeki vatandaşların üzerinin kirli su ile ıslanmasına neden oluyor.

Bunlar her an gördüğümüz, bir turizm kenti olan Edirne’ye yakışmayacak, kentin kötü propagandasına neden olabilecek görüntüler.  Edirne’ye gelen turistlerden de bu tür yakınmalar alıyoruz. Trafik kuralları uzun deneyimler sonucu belirlenen ve insanların yararına olan kurallardır.

  ŞEHİR MERKEZİNDEKİ HASTANELER NE OLACAK

Edirne merkezde faaliyet gösteren Devlet Hastanesi ve Selimiye Devlet Hastanelerinin akıbeti konusunda halkın kafasında endişeler var. Özellikle, eski SSK Hastanesi yeni adıyla Selimiye Devlet Hastanesinin kapatılacağı konusu gündemde. Bu hastanenin kapatılması ile halk yeni yapılan 400 Yataklı Devlet Hastanesine yönlendirilmek isteniyor.

            Yıldırım, Yeniimaret, Karaağaç mahallelerinden gelen hastaların yeni yapılan hastaneye ulaştırılması için yol güzergâhı yeterli midir?  Yollarınbu trafik yoğunluğunda acil bir hastanın hastaneye gitmesi uzun zaman alacaktır.  Merkezdeki hastanelerin kapanmasıyla yeni hastaneye ulaşım sorun yaratmayacak mıdır?

Bunun enine boyuna hesap edilmesi gerekmez mi?  Bir de sağlık hizmetlerinin yeni hastaneye taşınması ile eski hastane çevresinde faaliyet gösteren eczaneler de zorunlu olarak oralara taşınacak.

Eczaneler genellikle hastaneler çevresinde odaklanıyor. Bu imkânı bulamayan eczanesine açamayan eczacılar işyerlerini kapatmak zorunda kalacaklar. Bunlar bazılarınca önemsiz gibi görünse de insanlarımız için önemli konulardır.

            Bugün gerektiğinde yaya olarak hastaneye gidebilen insanlarımız yeni hastaneye kısa zamanda araç bulamayacağı için özel araç tutarak gitmek zorunda kalacaklar. Tüm bunlar halkın kafasında soru işareti yaratan konular.

Dileriz yetkililer bu konuda daha sağlıklı düşünerek halkın yararını düşünerek karar verirler.” Biz yaptık oldu” mantığı ile hareket edilmesi halinde bunun zorlukları, faturası halka çıkarılıyor, bundan zarar eden yine halk oluyor.

RAMAZAN AYINDA DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ

Ramazan ayı geldiğinde Edirne’ye özellikle yerli turist akanı daha da artmaktadır. Bu mübarek ayda başta Selimiye olmak üzere diğer tarihi camilerimizi ve turistlik yerleri ziyaret eden turistlerin Edirne’den iyi intibalarla ayrılması için bu ayda halkımız daha duyarlı olmak zorundadır. Burada turistlere karşı yapılacak hatalar, tümüyle Edirne halkına mal edilecektir.

            Bu ayda Edirne’ye gelen turistlerin sadece cami ziyaretleri ile kalmamaları gerektiği, bu kentin gezilip görülmesi gereken başka yerlerinin de olduğu turist kafileleri ile gelen rehberlere anlatılmalı. Bu konuda şikâyetler var. Edirne’ye gelen turist arabaların Selimiye yanındaki yere park etmesi sağlanarak turist rehberlerinin de yönlendirmesi ile sadece şehrin Selimiye ve çevresi ziyaret ediliyor.

Oralarda alışveriş yapılıp Edirne’den ayrılıyorlar. Diğer tarihi çarşılardaki esnaflarımızın bu konuda yakınmaları var. Turist otobüslerinin araçlarını park edeceği başka yerlerin belirlenmesini böylece gelen turistlere Edirne’nin her yöresinin gezilmesinin sağlanması önerilerini dikkate almak gerekir. Edirne Sadece Selimiye ve çevresindeki lokantalardan ibaret değildir.

            Diğer çarşılarımız ve oralarda işyeri olan esnaflarımız Edirne’ye has yemeklerimiz de dikkate alınmalı. Turist rehberlerinin gelen turistleri yönlendirici tavırlarına engel olunmalı.

Genellikle Edirne dışından gelen turist rehberlerinin bazıları Edirne’de ziyaretleri sonrası turistlerin alışveriş yapmaları önerilerine sıcak bakmadıkları “ siz burada sadece ziyaretinizi yapın. İstanbul’da alışveriş için daha uygun yerler var. Burası çok pahalı “ şeklinde propaganda yapıldığı duyumunu alıyoruz.

            Bunların önüne ancak Edirne’den turist rehberlerinin yetişmesiyle önüne geçebiliriz. Yoksa bu aksaklıklar böyle devam edip gider. Bundan da Edirne halkı ve esnaflarımız zarar görür. 

 135 total views,  5 views today

Next Post

Kazasker Salih Mescidi törenle ibadete açıldı

Edirne’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarımı tamamlanan ve Talatpaşa  mahallesinde bulunan  Kazasker Salih Mescidi, düzenlenen törenle ibadete açıldı. Ramazan ayının ilk Cuma Namazında düzenlenen açılış törenine, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Edirne Vergi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp