Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu ilçesi Süt Üreticileri Birliği’nin 2018-2019 Yılı Olağan Genel Kurulu üyelerin katılımıyla Tarım ve orman İl Müdürlüğü’nün Toplantı salonunda gerçekleşti. Seçime tek liste ile giren Mevcut başkan Mustafa Suiçmez ve Yönetim Kurulu, üyelerin tam desteği ile güven tazeledi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MUSTAFA-SUİÇMEZ-KONGRE-EDİRNEajans-2.jpg

Süt Birliği’nin Olağan Kongresine Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığına Oğuz Akkuzu, S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi. Mehmet BÜLBÜL ve yöneticileri, Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, AK Parti Edirne Eski İl Başkanı Av. Müjdat Kahve, STK ve Oda temsilcileri, ve üyeler katıldı.
Açılış ve yoklamanın ardından Divan heyeti seçildi. Daha sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Kongrenin Açılış Konuşmasını Mevcut Başkan Mustafa Mustafa Suiçmez yaptı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MUSTAFA-SUİÇMEZ-KONGRE-EDİRNEajans-9.jpg

“Kongre Salonunda Mikrofonlar çalışmadı”
Tarım ve orman İl Müdürlüğü’nün modern Toplantı salonu’nda yaşanan ses sorunu en çok dikkat çeken nokta oldu. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Başkan Mustafa Suiçmez, Kürsüdeki ses sistemi çalışmayınca bir süre konuşma yapmadan bekledi. Salon yetkililerinin çabasına rağmen mikrofon bir türlü çalışmadı. Suiçmez konuşmasını ses sitemi olmadan yapmak zorunda kaldı. Haftalar öncesinden yapılacağı belli olan Kongre için Toplantı Salonunda gerekli teknik hazırlıklarının yapılmadığını ifade eden bazı üyeler, Bu kongrenin burada olacağı günler öncesinden belliydi. Sabah salona gelen görevliler bunu fark etmedi mi? Divan başkanı da konuşmasını yaparken ses sorunu yaşandı. Bu binaya dünyanın parası harcandı. Bu kadar kısa sürede bu tür teknik sorunların yaşanması üzüntü vericidir. Konuşmaların yapılacağı kürsüde ses sorunun yaşanmaması gerekiyordu.” Dediler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MUSTAFA-SUİÇMEZ-KONGRE-EDİRNEajans-10.jpg


“Üretici Emeğinin karşılığını alamadığı için Hayvancılıktan uzaklaşıyor.”
Emeğinin karşılığını alamayan üreticinin hayvancılıktan her geçen gün uzaklaştığını belirten Mustafa Suiçmez; “Tarım ve hayvancılık hem Dünyanın hem de ülkemizin geleceğini teşkil edecek unsurdu. Ancak üretim sahasına baktığımızda hakikaten çok meşakkatli ve çok zahmetler gerektiren bir üretim portföyünde çalışıyoruz. Tarımın her kademesi, bugün buğdayından ayçiçeğine aklınıza gelebilecek bitkisel üretimlerin tümü gerçekten büyük emek isteyen, büyük girdi maliyetleri olan kar marjı çok az olan bir meslek gurubunda uğraşıyoruz ve bundan gururlu ve mutluyuz. Tarımın içerisinde hayvancılık dediğimiz zaman, Hayvancılık bir başka meşakkat isteyen bir şeydir. Çünkü hayvancılık 7/24 emek verilmesi gereken tarımın içerisinde bir unsurdur. Örneğin bizim kara inek tatil yapmaz. Bizim alaca buzağı tatil yapmaz. Yani hayvancılık bambaşka bir olaydır. Hele hele yaptığımız bu hizmetler karşısında emeğimizin karşılığını tam anlamıyla alamadığımız durumlarda zaman zaman şevkimiz kaçıyor ve hayvancılıktan uzaklaştığımız dönemlerde oluyor.”dedi.
Genç neslin bu sektöründe pek fazla yer almadığına da işaret eden Suiçmez, “Gençler her nedense bu sektörde hep babasından bekler. Bu bir öz eleştiridir. Biz de babalar olarak çoğu şeyi devletten bekliyoruz. Belki çoğu zaman haklı olduğumuz yönler var. Ama şunu asla unutmamak gerekir, “Biz hem devletten beklerken hem de bölgemizde ki değişim, ülkemizdeki değişim ve dünyadaki değişimi mutlaka takip etmeliyiz. Biz bunun gayreti içine girdik.” Dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MUSTAFA-SUİÇMEZ-KONGRE-EDİRNEajans-6.jpg


“Haklı olduğumuz noktada hiç kimseden sözümüzü esirgemedik.”
Edirne’de yılda yaklaşık olarak 650 ton civarında bir süt üretimi olduğuna dikkat çeken Suiçmez, “Edirne’nin 9 ilçesi ve 256 köyünde 650 ton süt üretimi var. Bu üretimin arasında Edirne Süt Üreticilerinin piyasaya arz ettiği süt miktarı sadece 27-28 ton civarındadır. Yani 10/1’i bile değiliz. Bakın Hayvancının sesini duyurma konusuna baktığımız zamanda ilk sırada bunu büyük bir gururla söylüyorum, “Sosyal medya, Yerel ve Ulusal basın” olmak üzere her platformda Edirne Süt Üreticileri Birliği savunmuştur. Bu birlik sizin sesinizi en fazla duyuran kurum oldu. Haklı olduğumuz noktada hiç kimseden sözümüzü esirgemedik. Bundan sonra da böyle devam edecek. Piyasaya yüklü miktarlarda süt arz eden bazı kesimler, çiftçinin ve üreticinin sesini duyurma konusunda maalesef bir kenara çekilip duruyor. Biz susmayacağız.” dedi.
Süt fiyatlarının belirlenmesi konusunda Edirne Süt Üreticileri Birliğinin bir yaptırımı olmadığını ifade eden Suiçmez; “Bu konuda Ankara’da Bakanlıklarımızda, Tarım Bakanlığımızda, Milletvekillerimize, Merkez Birliğimize, Ulusal Basında, ve yerel basında her daim sürekli taleplerimizi iletmeye devam ediyoruz ve bu taleplerimizin de zaman zaman gerçekleştiğini görüyoruz. Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz Kasım ayında Ankara’da büyü bir Tarım Şurası yapıldı. Bu şuranın sonucunda 60 maddelik bir bildirge açıklandı. 2020 yılı içerisinde bu bildirgeler yavaş yavaş hayata geçirilecek. Bu 60 maddenin içerisinde yer alan bir madde Edirne Süt üreticileri Birliği’nin bizzat Sayın Bakandan talebidir.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MUSTAFA-SUİÇMEZ-KONGRE-EDİRNEajans-8.jpg


Konuşmanın ardından 2018-2019 yılı Yönetim ile Denetim Kurulu Faaliyet raporunun ve 2018-2019 yılı bilançosu ile Gelir – Gider cetveli okunarak oylandı.
Daha sonra 2018-2019 Yılı Yönetim Kurulu ve Denetim kurulunun ibrası, 2018-2019 yılı Bilançosu ile Gelir-Gider cetvelinin ibrası gerçekleşti.
Ardından 2020-2021 yılı tahmini bütçesinin ve çalışma planın okunup görüşülerek karara bağlandı.
Gündem maddelerinin görüşülüp oylanmasından sonra Gündemin son maddesi olan Yönetim Kuruluna 4 yıl süre ile 7 asil, 7 yedek üyenin seçimi, Denetim Kurulu üyeliğine 3 asil, 3 yedek üyenin seçilmesi ve üst birlik temsilcisinin seçimi gerçekleşti.
Seçime tek liste ile giren Mevcut başkan Mustafa Suiçmez ve Yönetim Kurulu üyelerin tam desteği ile güven tazeledi.