Suudi Arabistan Prensi Edirne Belediyesi’ni Ziyaret Etti

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne’nin tarihi eserlerini ve turizm potansiyelini yerinde görmek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentini ziyaret etmek amaçlı Edirne’ye gelen Suudi Arabistan Prensi Turki Bin Talat Bin Abdülaziz, Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti.

belediye_ertuğrul-prens

Suudi Arabistan Prensi, Belediye ziyaretinde, Atatürk Odasını ziyaret ederek, Atatürk’ün eşyalarını dikkatle inceledi. “Benim dedemde Suudi Arabistan Krallığı’nı kuran kişidir” diyerek, Atatürk’e olan hayranlığını dile getiren Turki Bin Talat Bin Abdülaziz, “Böyle insanlar az dünyaya geliyor.” diye konuştu.

EDİRNE’YE HAYRAN KALDI

Kendi kullandığı helikopteri ile Edirne’ye gelen Suudi Arabistan Prensi, her fırsatta Edirne’ye hayran kaldığını dile getirerek, Selimiye Camii, Yeni Saray, Karaağaç ve tarihi köprüleri gezerken sık sık fotoğraflar çekerek, anında aile bireyleri ve yakın dostları ile paylaştı.

Sarayiçi Ermeydanı’nda yağlı güreş gösterisini de izleyen prens, güreşçilerin gösterisine hayran kaldığını ifade etti.

belediye_ertuğrul-prens1

Edirne ile ilgili tarihi bilgileri merakla dinleyen Suudi Arabistan Prensi Turki Bin Talat Bin Abdülaziz, Edirne’nin önemli bir şehir olduğunu ve Arap ülkeleri ile daha fazla ilişkiye geçmesini arzu ettiğini söyledi. Suudi Prens ayrıca, Edirne için kendi ülke ve bölgesinde ziyaret edilmesi gereken bir kent olduğunu gündeme getireceğini belirtti.

belediye_ertuğrul-prens2

Suudi Arabistan Prensi’nin Edirne ziyaretinde kendisine eşlik eden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Suudi Prens Turki Bin Talat Bin Abdülaziz ile ilgili şunları kaydetti: “Saygıdeğer prensin Edirne ziyareti bizleri çok mutlu etmiştir. Aynı zamanda, Suudi Arabistan’da Nolebber Al Nedaa İnsani Yardım Vakfı Başkanı olan Suudi Arabistan Prensi’nin duyarlılığı ve sempatik tavırları, cana yakınlığı ve insan sevgisi her halinden belli oluyordu ve bu da bir prensin nasıl insanları mutlu edebileceğini gösteriyordu. Kendisi özellikle bir köy evinde bir aileye misafir olmak istedi. Ve kendisini Köşen Köyü’nde bir ailemizin evinde ağırladık.

SUUDİ PRENSLER KÖY YEMEĞİ YEDİ

Köy evinde yöresel yemeklerden ikram edildi. Bir köylünün hac’ta olduğunu öğrenince Mekke’de gerekli yerleri bizzat arayarak hac’taki köylünün yakınlarıyla iletişime geçmesini sağladı. Ve Köy Muhtarımızın ziyaretçi defterine de kendi el yazısı ile şöyle yazdı: ‘Esselamualeykum ve rahmetullah. Bu cömert köy halkı bize kalplerini evlerini açtıkları için övünç duyuyorum. Bu iki halkın müşterek adetidir, onları birleştiren Muhammed S.A.V. risalesi ve iyilik sevgisidir. Allah sizi muvaffak etsin. Kardeşiniz Turki Bin Talal Bin Abdulaziz’ Edirne’mize hayran kaldığını ifade eden Suudi Prens’le birlikte, Karaağaç Mahallemizi gezdikten sonra Pazarkule Sınır Kapısı’nı da ziyaret ettik. Belediye ziyareti sonrasında da kendisine Edirne’mizi tanıtan minik hediyelerle birlikte, Selimiye Camii’nin kabartma resmini hediye ettik. Kendisi de bizlere değerli bir tespih hediye ederek teşekkür ettiler.

Her fırsatta Edirne’ye hayran kaldığını belirten övgü dolu sözler sarf eden Suudi Prens, iki Müslüman ülkenin birbirini daha fazla tanıması ve işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.”

 

 

 

 106 total views,  2 views today

Next Post

Elektrik Abonelikleri Güncelleşiyor

EDİRNE AJANS HABER MERZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com TREDAŞ yetkililerince yapılan açıklamaya göre şu anda mevcut elektrik aboneleri güncel hale getiriliyor. Abonelerce, güncelleşme formlarının bu ayın sonuna kadar, kurumun veznelerine teslim edilmesi gerekiyor. Elektrik Abonelerine dağıtılan formlarda daha önceleri eksik olan bilgiler, abonenin fatura numarası, abone sahibinin kimlik […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp