TAKSİT ÖDEMELERİNİN SÜRESİ UZATILMALI

admin

Esnafımız, Sanayicimiz ve Tüccarımız Diyor ki:Vergi, SGK ve Belediye vb yapılandırmaların ilk taksit ödemelerinin son günü Bugün. Aylardır kapalı olan esnaf bu taksiti nasıl ödeyeceğiz kaygısında.

7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran mükelleflere mağduriyet yaşamamaları için, Vergi Daireleri, vatandaşlara borcunu ödemesi konusunda hafta sonu da hizmet verdi. Kamuya olan yaklaşık 500 milyar liralık borcun yeniden yapılandırılmasını öngören 7256 sayılı Kanun’da yapılandırılan borcun vergi ile ilgili kısmının ilk taksit ödemesi bugün sona eriyor.


Hafta sonu devam eden sokağa çıkmak Kısıtlamasında, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile borcunu ödemek isteyen vatandaşlar, kısıtlamadan muaf tutuldu. Başta Vergi daireleri olmak üzere alacaklarını yapılandırılan tüm kurumlar ,yoğunluk yaşanmaması için Cumartesi ve Pazar günü vatandaşa borcunu ödemesi için hizmet verdi. Parası olan Vatandaşlar hafta sonu da hizmet veren Vergi Dairelerine giderek taksit ödemesi yaptı. Borçları yapılandıran mükelleflerin ilk taksitlerini en geç 1 Mart Pazartesi günü (Bugün) ödemesi gerekiyor.
Vergi borcu yapılandırmasının ertelenen ilk taksidinin son günü olan 1 Mart 2021 pazartesi(bugün), uzatılması için ise beklentiler sürüyor. Pandeminin getirdiği işsizlik ve nakit yokluğunun yol açtığı sıkıntıya devletin taksitleri yaz sonundan başlatarak destek olması bekleniyor. Bu arada, iki ay arayla ödenen taksitlerin ilki ocak sonundan şubat sonuna ertelenince ikinci taksit ile arası da bir aya indi. Mart sonunda da ikinci taksit ödemesi borçluları kara kara düşündürüyor..

“HÜKÜMETE TAKSİTLERİ ERTELEYİN ÇAĞRISI”

Öte yandan Ak Parti İstanbul Eski Milletvekili Metin Külünk hükümete çağrıda bulunarak; “Bilim Kurulu toplanmalı ve değerlendirme yapmalı. Vergi ve SGK gibi yapılandırmaların ilk taksit ödemelerinin 1 Mart son günü.
Aylardır kapalı olan esnaf bu taksiti nasıl ödeyeceğine ilişkin tavsiye kararları almalı. Kapattıran sizsiniz. Çözümü de siz tavsiye edin.
” dedi.

Kanun kapsamında borçlarını yapılandırılan mükelleflerin, bu tarihe kadar peşin ödeme yapması halinde taksitli ödemeye nazaran çok daha avantajlı olacağı ifade edilen açıklamada “Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üzerinden yüzde 90 oranında indirim yapılacağını, idari para cezalarından yüzde 25 oranında indirim yapılacağını ve ayrıca peşin ödemelerde yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak.
Yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenmesini tercih eden mükelleflerin ise kanun imkanlarından yararlanabilmesi için ilk taksit ödemesini 1 Mart’a kadar (bugün) mutlaka yapmaları gerekiyor.
Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden faydalanamayacağına dikkati çekildi.


“Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlar, en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla mutlaka ödenmesi gerek. Ödemeler taksitler halinde veya peşin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale ile yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla da ödenebilecek.”

 2,046 total views,  20 views today

Next Post

Gürkan; “EDİRNE KIRMIZISI BİZİM AŞKIMIZDIR. AMA Covid KIRMIZISI…”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği Basın toplantısında Edirne’lilerin Kırmızıyı sevdiğini belirterek; “Halkımızın da ne olur kurallara uyarak bir an önce şu Kırmızıdan kurtulmayı, EVET BİZ KIRMIZIYI SEVERİZ. KIRMIZI OLSUN 5 LİRA FAZLA OLSUN deriz. EDİRNE KIRMIZISI BİZİM AŞKIMIZDIR. AMA COVİD KIRMIZISINI HİÇ SEVMİYORUZ.” Lütfen el birliği ile bu Covid […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp