Tam bir demokrasi sınavı

admin

fikri_yalin_kose            Önceki gün İsviçre de ilginç bir anket yapılmış. Bazı gazetelerin yer vermediği bu ankette İsviçre halkına ülkede çalışan herkes için 2500 İsviçre Frangı Türk parasına göre 7 bin 227 lira maaş önerilmiş böyle hazır para avantadan yaşamayı İsviçre halkı geri çevirmiş %78’i bu karara hayır demiş.

Önerilen bu tasarı Tüm İsviçre vatandaşlarını ve bu ülkede yasal çalışma izniyle en az 5 yıldır yaşayan tüm yabancılara hiçbir koşul gözetmeksizin maaş bağlanmasını kapsıyordu.

Bu öneriye destek çıkanlar düzenli maaş almanın iyi iş bulmanın giderek zorlaştığı bir dünyada yoksulluk ve eşitsizliğe bu tasarının çözüm getireceği fikrini savundular

            İsviçre hükümeti ve siyasi partilerin tamamına yakın bölümü ise halkın bu öneriyi reddetme çağrısında bulundu.

İsviçre’de bir gurup Entelektüel tarafından önerilen bu teklif İsviçre araştırma kuruluşu( Demoscope Enstitüsü)nün yürüttüğü anket sonuçları kapsamında hazırlandı.

Bu anket sonuçlarına göre İsviçre vatandaşlarının%98’i aylık gelirleri güvence altına alınmış olsa dahi çalışmayı sürdüreceklerini ifade ettiler. Bunun sonucunda ve karara karşı çıktılar.

Karara destek veren %22 azınlık ise, insanların çalışıp çalışmamalarına bakmaksızın gelir sahibi olmalarının çalışmak ile para kazanmak arasındaki bağı koparmayacağını bu kararın toplumun yararına olacağı görüşünü savundu.

            Karşı görüşte olanlar da bu tavrı koyanları “ Marksist bir rüya” gördüklerini bu kararın uygulanmasıyla  ekonominin zarar göreceğini  hazır maaş alan halkı çalıştığı işleri bırakmaya teşvik edeceği görüşünü savundular.

İsviçre’de yapılan kamuoyu araştırmasının özeti bu. Halka siz hiç çalışmayın devlet size 2 bin 500 İsviçre frangı parayı yattığınız yerden verecek önerisi getiriliyor.

            Bu yağlı teklifi İsviçre halkının üçte ikisinden fazlası bu karara  ret cevabını veriyor. Gerekçe ise çalışmadan verilen bu paranın ülke ekonomisini sarsacağı ve insanlığı tembelliğe iteceği işlerinden soğutacağı.

    İşte çağdaş ve demokrat bir ülkede yaşayan insan mantığı bu. İnsanlar ben hakkım olmayan para istemem diyor. Çalışarak para kazanmak istiyorum anlayışını savunuyor.

BU ANTEK BİZDE OLSA NE SONUÇ ÇIKARDI

Eğer İsviçre’de yapılan bu kamuoyu araştırması ülkemizde yapılmış olsa öyle sanıyorum ki bunun tamamen tersine yakın bir sonuç çıkardı.

            Ülkemizde şu anda daha hazırdan geçinen çalışacak düzeyde olmasına karşın iş beğenmeyen zahmetsiz geçinmeyi adet edinmiş milyonlarca insanımız var.

Bunlar çeşitli bahanelerle fakir fukara edebiyatı yaparak ve işini uydurup devlet desteği ile geçimini sağlıyor. Evinde yan yatıp emek sarf etmeden yaşamayı içine sindiriyor.

            Bu ülkede yapılan ankette eğer geçim koşulları iyileştirilmiş olsa da insanlar yine işlerine devam edeceklerini ülke ekonomisinin çalışan insanlarla ayakta durabileceğini söylüyorlar bizde olduğu gibi “ Devlet malı deniz yemeyen domuz”  anlayışına yer yok.

Bu ülke halkına yapılabilecek en büyük kötülük insanları kalpazanlığı teşvik etmek, iş yapmalarını, üretime katkı sağlamalarını engellemektir.

Bu hangi amaçla yapılırsa yapılsın ülkemize büyük zarar getiren uygulamadır. İnsanlara yardım yapacak olsa dahi onun karşılığında o kişilerin yapabilecekleri işlerin karşılığında bu yardımların yapılması gerekir.

İsviçre örneği ülkemizde oy kaygısı ile insanları hantallığa çalışmadan yaşamaya sevk eden çevrelere örnek olmalı. Emeksiz çaba göstermeden yaşama alışkanlığında olan insanlardan ülkenin yaranına olacak kararlarda objektif yaklaşım doğru karar göremezsiniz.

            O kişilerin böyle bir anlayışı olamaz. Onlar mama nereden geliyorsa kararları o doğrultuda alırlar. Bu kişileri demokrasiymiş insan haklarıymış gibi konular ilgilendirmez.

Ülkemizde on milyona yakın insanın tembelliğe alıştırılması kimseye yarar sağlamaz. Bu sayının daha da artması ülke ekonomisini felç eder çalışanların çalışmayanları beslemesi ülkede huzursuzlukların artmasına neden olur.

            Bir çiftçi arkadaşım bana anlattı.  Tarlasında iş için birkaç gündelikçi işçi götürüyor. İş o kadar zor değil verilen ücret de yüksek sadece tarlada otlar kesilecek. Bu kişiler sabah birkaç saat güzel çalışıyorlar öğlen saatleri yaklaştığında güneş yükselip sıcak bastığında çalışanların tamamı ellerindeki çapaları bırakıyor.

“Biz bu işi yapamayız. Devlet bize bakıyor bin liraya yakın para veriyor” diye işlerini bırakıyor evlerinin yolunu tutuyorlar.

            Ülkemizde işsizlik olduğu doğru. Bir de işte çalışacak kişi aradığınızda onu da bulamıyorsunuz. Bunun ana nedeni insanlara kolay geçim yolu kapısının açılması yattıkları yerden geçinme kolaylığının getirilmesinden kaynaklandığını inkâr edebilir miyiz?

 111 total views,  2 views today

Next Post

"Mucizenin Doğumu" Saba Deniz Uzun

Beklenen kitap “Mucizenin Doğumu” tüm D&R ve seçkin kitapevlerinde. Hayat mucizelere doludur. Yaşam sevinci ve mutluluk verici tüm mucizeler sizin için kolayca ulaşılabilir hale dönüşsün Mucizenin doğumu kitabı herkese  bir umut, bir yol gösterici olsun..                         Yazar Saba Deniz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp