Tanış; “Sel felaketinden en büyük zararı esnaflarımız gördü”

admin

Sel felaketi ile ilgili olarak açıklama yapan Alipaşa Çarşısı Esnaf Odaları Başkanı Yılmaz Sanış, Aralık ayında bu felaketi bir kez yaşadıklarını belirterek şunları söyledi. “O zaman kol kırılır yen içinde kalır dedik, nihayet afet bunun önüne geçmek mümkün değil diye düşündük. Son sel baskını hem Edirne’yi hem Edirne ekonomisini aşırı derecede olumsuz etkiledi. Nehir çevresinde olan esnaf arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Onlar bizlerden daha çok etkilendiler. Hem işyerleri, hem de iş olarak yıprandılar. Edirne sınırda ufak bir il, gelirinin büyük bölümünü turizmle sağlıyor.  Yunan Hükümeti Türkiye daha ucuz olduğu için vatandaşlarını Türkiye’ye göndermek istemiyor. Bu  felaket sonrasında Yunanistan’dan Edirne’ye gelecek turist sayısında  daha da azalma oldu. Bu sel felaketi bize katlama zarar getirdi.

ALİPAŞA ÇARŞISI ESNAF ODALARI BAŞKANI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu olayı medya abartarak verdi. İstanbul’da mal aldığım bir toptancı bana ‘ sizin Edirne’de sokaklarda kayıkla geziliyormuş ‘diye söyledi. Bunun doğru olmadığı, fakat her ne hikmetse bu olayı ulusal basınımız bu sorunu abartarak vermektedir. Okulların tatil olduğu zaman tur operatörlerin en hareketli olduğu dönemdi. Bu zamanı değerlendiremedik. Basınımızda Edirne sanki sular altında kalmış gibi imaj yaratıldı. Gördüğünüz gibi kentimizin merkezinde böyle bir durum yok. Bu felaket nehir çevresindeki tarım arazilerimizi,  iki nehir arası ve Karaağaç mahallemizi etkiledi. Bu felaketin topluma yanlış aksettirilmesi sonucu esnaflarımız büyük zarar gördü. Bunun yanında Edirne ekonomisi zarara uğradı. Bu zararın faturası ülkemizin ekonomisine kadar ulaşıyor. Yetkililer yıllardır baraj yapılacak diye söz ettiler. Bugüne kadar neden yapılmadı. Bazı hizmetlerin olması ve insanlarımızın ölmesi ve insanlarımızın böyle felaketle her yıl yüz yüze kalması mı gerekiyor. Biz Trakyalıyız uysal insanlarız diye, bize “tamamdır” diye geçiştirip bizi oyalıyorlar. Bu işin bugüne kadar çözümlenmesi gerekirdi. Avrupa ya gidiniz, orada şehirlerin içinden nehir geçiyor, böyle bir felaket olmuyor. Burada neden önlem alınamıyor. Burası serhat şehri diye ihmal mi ediyorlar. Şu anda ekin ekilen yerler su altında. Su ile birlikte tarlalara kum gelmiş. Tarla sahipleri hem kumları temizleyecek, hem de tarlalarını yeniden ekecek. Bu zararların sorumlusu kimdir? Kim bu işin zararını karşılayacak? Bu tür felaketler karşısında esnaflarımız kaderi ile baş başa kalıyor. Bunun bir an önce önüne geçilmesi gerekir. ‘Su akar Türk bakar’ denir. Bunun böyle olmaması gerekir.

Bu felaket karşısında herkes mağdur, esnaf mağdur, çiftçilerimiz mağdur. Ay sonu çabuk geliyor. Burada arkadaşlarımızın kirası ödemesi ve diğer borçları var. Bu borçlar karşısında alacaklılar sizin orasını sel bastı ödemeleriniz beklesin demiyor.

ALİPAŞA ÇARŞISI ESNAF ODALARI BAŞKANI (2)

 

 

 

 

 

 

 

Zaten ülkemizin ekonomisi belli güçlükle işimizi sürdürüyoruz. Bu felaketten sonra inşallah yetkilileri aklı başına gelir biz de böyle su baskınları ile anılmayız. Dünya’da başka ülkeler ayda su var mı diye araştırma yapıyor, oralara uydu gönderiyorlar,  biz yerde akan su soruna çare bulamıyor, suyu kontrol edemiyoruz.

Bundan sonra yerel yönetimler, siyasiler meslek kuruluşları el ele verip bu soruna köklü çözüm bulmalı. Ülkemiz bunun çaresini bulacak güçtedir. Bu felaketin ardından Edirneli çiftçilerimize, esnaflarımıza geçmiş olsun diyoruz. Allah bir daha bize böyle felaket göstermesin. Bu sorunumuza köklü çözüm bulunsun.

 

 

 202 total views,  2 views today

Next Post

Anadolu Partisi’nden çağrı

ANADOLU PARTİSİ EDİRNE İL BAŞKANLIĞI’NDAN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A “CUMHURBAŞKANI YEMİNİNE SADIK KALMA” ÇAĞRISI Anadolu Partisi İl Başkanlığı Basın Sözcüsü Barış Ateş  yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, en son Bursa Orhangazi’de katılmış olduğu açılış töreninde “7 haziran seçimlerinde biz yeni Türkiye’yi istiyorsak, 400 milletvekilliğini vereceğiz. Diyoruz ki eğer yeni […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp