Tanrıkulu, “Atamızın mirasına sahip çıkmalıyız”

admin

Atatürk’ün ölümünün 76. Yıldönümü nedeniyle Belediye Meclis salonunda sergilenen 10 Kasım günlü gazeteler önünde açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu şunları söyledi, “ Bence önemli olan Atamızı daha iyi anlayabilmek. Atamızın fikirlerini, bizlere bıraktığı emanetini daha ileri nasıl taşıyabileceğimizi onun çerçevesinden bakmaktır. Bunda önemli olan,  Atamızın ölümünden sonra eserlerini daha yüceltmek için çalışmalarda bulunmak ona layık olabilmektir. Atamızın ölüm yıldönümleri bizlere mihenk taşı olmalıdır. Atamızı daha iyi anlayabilmek, onunla birlikte olmak için onun fikirlerini teati edebilmek için vesile oluşturmalıdır.

atatürk odası (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bütün sorun; çocuklarımıza ve gençlerimize Atatürk düşüncesini en iyi şekilde anlatarak bir yere ulaşmaktır. Bunun için projeksiyonumuzu gelecek yıllara, daha çağdaş bir toplum olmaya yönlendirmeliyiz. Bunun için Atatürk’ün yol göstericiliğinde neleri yapabileceğimizi tartışmaktır. Önemli olan geçmişe bağlanmak değil, ileriye yönelik bir vizyon sahibi olmaktır. Atamızın fikirlerini kendimize birer yol gösterici olarak kabul etmektir. Nasıl ki, Atamız  “ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” diyorsa bu alanda da ilmi,  pozitif bilimleri hayatımızın her alanında koyabilmek, sosyal yaşamımızda da pozitif bilimden ve ilimden uzaklaşmadan yol bulmak, burada bütün sorun Atamızı anlama, onun fikirlerini benimseme, sorunumuz onun yolunda daha ileriye nasıl gidebiliriz diye fikir üretmektir. Burada Atamızın özgürlük ve demokrasi mücadelesi, kurtuluş Savaşı mücadelesini çok iyi anlayabilmek ve demokrasiyi bütün dünya için istediğimiz gibi kendimiz için de istemektir.

atatürk odası (2)

 

 

 

 

 

 

 

Atamızın Yurtta Barış Dünyada Barış isarı ile bize yol gösteren atamızı, Dünyanın en bunalımlı zamanlarında da onun önderliğinde konjektürel olarak da yeni yöntemler oluşturmak gerekir. Atamızın fikirlerini gelecek kuşaklara aktarmamız lazım. Onun önderliğinde ve yol göstericiliğinde daha çağdaş bir düzeye ulaşmamız gerekir” diyen Tanrıkulu Seçkin Kurtiş adındaki bir yurtsever ve tarih meraklısı bir vatandaşımızın topladığı 10 Kasım 1938 gününe atamızın ölüm günündeki gazete kupürlerini meclis salonumuzda sergiledik. Bu arada Atamızın vasiyetinin aynı basımı var. Böylece Belediyemizi ziyaret edenlere farklı bir10 kasım günü sunmak istedik” dedi.

atatürk odası (3)

 189 total views,  2 views today

Next Post

Hayvan ırkları ıslahı toplantısı yapıldı

Kısa vadede Edirne ve Trakya Bölgesi, uzun vadede ise Türkiye geneline yaygınlaştırılması öngörülen, büyükbaş hayvan ırkının ıslahı ile ilgili çalışmanın ikinci toplantısı Edirne Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi.             Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ile Meclis Başkanı Fedai Canım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp