TANRIKULU, “ Çöpler atılmaz toplanır”

admin

Edirne Belediye Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulu çevre temizliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, çöpler atılmaz toplanır uyarısında bulundu.

Tanrıkulu  konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “ konuya geçmeden önce şunu belirtmek isterim. Edirne’de yaşayan halkımız, çöple ilgili konularda gerektiğinde belediyemizi uyarıyorlar. Bizim de bu konuda gereken önlemi almamızı sağlamış oluyorlar.

Bizim için önemli olan halkın sağlığı ve hijyen durumu, Bizim için Edirne belediyesi temizlik işleri, sağlık işleri ve halk sağlığı ile birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz.

ERTUĞRUL TANRIKULU

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTEYNIRLAR İLAÇLI SU İLE YIKANIYOR

Bilindiği gibi Edirne belediyemiz Konteynırların ilaçlanması, daha hijyen hale gelmesi konusunda belli zamanlarda  Konteynırlar ilaçlı su ile yıkanıyor. Benim Edirneli hemşerilerimden ricam özellikle yaz aylarında çöp araçlarını kedi ve köpekler dağıttığı için vatandaşlarımız çöplerini çöp araçlarının içine ağzı kapalı bir  şekilde  koymaları gerekir. İlimizde dönemsel olarak çöpler düzenli bir şekilde toplanmaktadır. Günde bazen iki defa çöp toplama işi yapılıyor. Halkımız araçların gelmesine yakın çöplerini atarlarsa çöplerin birikip kirliliğe sebep olması önlenmiş olur. Bilindiği gibi sokak hayvanları çevreye atılan çöplerin dağılmasına neden oluyor.

SICAK HAVALARDA SİVRİSİNEKLER ARTAR     

Onun için çöplerin konteynırların içine atılması gerekiyor. Çevreye çöp bırakılmamalı bunlar sıkıntı yaratıyor çevreye koku yapıyor. Böylece çöplerin üzerine kara sinekler doluyor  çöp araçları çevresinde veya etrafta biriken sular sivrisineklerin yaygınlaşmasını sağlıyor. Sıcak havalarda sivrisinekler daha çok artar.  Bu artış bizi daha fazla çalışmaya itiyor. Sivrisinek mücadelesinde özellikle uçkun mücadelesi larva mücadelesini 12 ay süreyle yapıyoruz.Uçkun mücadelemizi de aşırı sıcaklarda artırarak devam ediyoruz. Bizim için Edirne belediyesinin yaptığı çalışmalarda halkımızdan beklentimiz şu, 153  numaralı telefona veya şahsen şikayetlerini bildirirlerse biz de gereken önlemi alıyoruz. Böyle sıcak havalarda halkımızla işbirliği çok önemli. Çevre kirliliğine meydan vermeyecek şekilde halkımızla birlikte hijyen sorunu yaşamadan güzel bir yaz geçirme amacındayız.

PİKNİK YERLERİ TEMİZ TUTULMALI

Yaz aylarında piknik alanlarında mangal yapan vatandaşlarımız oradan ayrıldıklarında bırakacakları en ufak bir ateş yangına sebep olabilir. Bunu aklımızdan çıkarmamalı ve ateşi tamamen söndürmeliyiz. Ben sık sık söylüyorum aslında çöp atılmaz toplanır. Böyle piknik alanlarından ayrılırken biriken çöpleri bir poşetin içine toplayıp en yakındaki çöp aracına atacağız. Edirneliler bu konuda çok duyarlı, yalnız bu dikkatimizi daha da artırmak zorundayız piknik alanlarında çevre kirliliğine sebep olmayacağız.

ÇOCUKLAR ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE DAHA DUYARLI

Diyelim ki güzel bir alanda piknik yaptık çöpleri bıraktık başkaları da aynı yolu izledi, daha sonraki hafta oraya gider miyiz? Kısaca doğanın bize bahşettiği güzellikleri çok iyi korumamız lazım.  Doğanın kirlenmesine kesinlikle izin vermemeliyiz. Çocuklarımız bizi aslında eğitiyor. Ben birçok yerde tanık oluyorum. Çocuklar anne babasına çevreye çöp atma diye uyarıda bulunuyorlar. Çocuklar böyle eğitilirse çevrenin kirlenmesinin önüne geçmiş olacağız. Bu anlamda ebeveynlerin de çocuklara güzel örnekler sunmalı.

 

 

 

 87 total views,  2 views today

Next Post

Vali ÖZDEMİR’i Koca Yusuf güreşlerine davet ettiler

Bulgaristan’dan gelen konuklar, Şumnu Şehrinin Karalar Köyünde düzenlenen,  Kırkpınar’ın efsane ismi cihan pehlivanı Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’ne davet etmek üzere Edirne Valisi Günay Özdemir’i ziyaret ettiler.                 Şumnu Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği Başkanı Arif Vasfi Ahmet, Yönetim Kurulu Başkanı ve Şumnu Karalar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp