Tanrıkulu; “Engellilerle iç içe yaşamaya alışmalıyız”

admin

Edirne Belediyesinin engelli vatandaşlarla ilgili çalışmalarını değerlendiren Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu şunları kaydetti; “Edirne belediyisinin engellilerle ilgili çalışmaları artarak devam ediyor. bir kenti engellilere göre dizayn edersek herkese göre dizayn etmiş oluruz. Elimizden geldiğince engellilerle ilgili belediyenin yapması gerekenleri yapıyoruz ben buradan da aslında empati oluşturmak adına özellikle Engelli öğrencileri bulunduğu okullardaki Engelli olmayan velilerinden bazen olumsuz şeyler duyuyoruz.

tanrıkulu bel ediye

ENGELLİ ÖĞRENCİLERDEN ŞİKÂYET OLMAMALI

Veliler engelli öğrenciler bizim çocuklarımızın psikolojisini bozuyor şeklinde duyumlarımız oluyor. Bu üzüntü vereci ve hiç doğru bir yaklaşım değil. Engelli ve engelsiz çocuklar birlikte eğitim alırlarsa birlikte öğrenmeyi öğrenirlerse, engelli olmayan çocuklar da empati yapmayı öğrenmiş oluyorlar.

Bu durumda da çocuklar arasında asla sorun olmuyor. Psikolojik anlamda da mesele çıkmıyor. Ailelerden benim istediğim engelli çocuklarına ve engelli ailelerine bizim çocuklarımız zarar görüyor, biz onları istemiyoruz gibi yaklaşımda bulunmamalarını arzu ediyoruz. Bazen biz de denk geliyoruz. Engelli aileler bu yaklaşımdan çok üzüntü duyuyorlar. Engelsiz çocuklar hangi haklara sahipse engelli çocuklar da ayni haklara sahiptir. Ayni eğitimi alma hakkına sahiptirler. Bu haklardan yararlanma haklarıdır. Biz Edirne halkının böyle düşündüğünü sanmıyoruz. Münferit bazı kişilerde engellilerle ilgili böyle olumsuz yaklaşımlar oluyor. Bunlar üzüntü verici kentimiz insanına yakışmayan görüşler.

Çok yakın bir zamanda da bize bu durumu anlatan haberler geldi. Okullarda evlerde engelli ve engelsiz çocuklar birlikte yaşarlarsa engelli ve engelsiz çocuklar birlikte hayatı paylaşırlarsa Çocuklar birlikte yaşamayı ve yardım etmeyi öğreniyorlar. Onların da bir birey olduğunu öğreniyorlar. Bu da onların ilerideki şamamında çok önemli katkıları oluyor. Engelli olanlar size sıkıntı veriyor gibi durum olamaz. Biz her zaman birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Birlikte yaşama bakmayı ve algılamayı öğrenmek zorundayız. Bunun da tek yolu engelli ve engelsiz çocukların birlikte yaşamalarını sağlamak.

Edirne Belediyesi olarak Engelli Yaşam Merkezi açacağız. Bu Nisan Mayıs aylarında da engelli ve engelsiz çocuklara birlikte oynayabilecekleri bir park yapacağız.

Bu parkta hem engelli hem de engelsiz çocuklarımız birlikte oynayıp eğlenecekler. Halkımız burada görecek ki, engelli öğrenciler ile engelsiz öğrenciler birlikte yaşayabiliyor. Diğer parklarda da engelli ve engelsiz çocukların birlikte oynamalarını sağlayacağız.

Edirne Belediyesi olarak bunun çalışmalarını yapıyoruz. Hafta sonunda Göçmen evlerindeki Engelli Yaşam Merkezine gittim. Binanın kaba inşaatı bitmek üzere. Bu bizi çok mutlu ediyor.

 24 total views,  2 views today

Next Post

Ali Soydan, Ölümden Döndü

Balkan Ülkeleri Gazeteciler Birliği ve Balkan Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Soydan, Moldova’da rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Makedonya Türk Gazeteciler Derneği Başkanı Zehriyan Salih ve İlk Adım Gazetesi Sahibi ve Balkan Ülkeleri Gazeteciler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Adem Özsoy ile birlikte, dernek kurulması çalışmaları kapsamında Romanya ve Moldova’ya gitmek için Cumartesi günü özel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp