Tanrıkulu, “gıda denetimleri aralıksız devam ediyor”

admin

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu Belediyenin gıda denetimleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “ Edirne belediyesinin gıda denetimleri birimi olarak Sağlık İşleri biriminin alt birimi olan gıda denetleme komitemiz Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın önerisi ve bize gösterdiği yolla ilgili olarak biz bu birimi üç ekip halinde düzenledik.

Bu ekip kapsamında üç tane gıda mühendisi, bir biyolog, bir sağlık teknisyeninden oluşan ekibimiz rutin denetlemelerin dışında yapılması gereken denetlemelerin haricinde Edirne esnafının hem bilinçlendirilmesi hem eğitilmesi noktasında da sık sık denetimlerini sürdürecek.

ERTUĞRUL TANRIKULU

 

 

 

 

 

 

 

Biz Belediye Başkanımızın talepleri doğrultusunda üç ay önce birim oluşturduk. Bu üç ayrı ekip kendi içinde görev dağılımı yaptı. Benim de bu ekiplere verdiğim program çerçevesinde özellikle Edirne’de gıda denetimleri, imalathaneler sağlık ve gayri sıhhi müesseselerle ilgili olmak üzere gerekli bütün denetimleri hep birlikte sürdürüyorlar. Bu denetleme birimi içinde kasaplarımız, ciğercilerimiz, fırınlarımız gıda ve tatlı imalathanelerimiz, büyük marketlerimiz ve marketler içindeki üretim yerleri, şarküteriler ve et üretimi yapan ve et işleyen yerlerin tamamı denetleniyor.

DENETLENEN YERLERİ TEKRAR DENETLİYORUZ 

Bizim 2015 yılı kapsamındaki en büyük idealimiz bir kez denetlediğimiz yerin kontrolünü yapalım. Hem de oradaki esnafımız şunu bilsin ki, ikinci üçüncüye denetlemek amacıyla tekrar gelinecek. Denetlemeler süresinde şunu fark ettik. Denetliyoruz fakat bir kez daha gidiyoruz. Bunun takibini yapmazsak denetlenen yerler eski konumuna dönebiliyor. Ne kadar gayret göstersek de özellikle imalathanelerdeki çalışan insanların sirkülâsyonu buralarda çalışan insanların sık sık yer değiştirmeleri nedeniyle bu elemanlara bulundukları yerde eğitim için imkân bulamıyorduk. Bunu önlemek için sık sık denetlemeler yapacağız. Aslında bu esnaflarımızın da istediği bir şey, Esnaflarımız diyor ki; “biz işçilerimize birçok şey söylüyor ve uyarıyoruz. Sizlerin istediğinizi yaptıramıyoruz. Örnek olarak galoş taktıramıyoruz, bone taktıramıyor eldiven takmalarını sağlayamıyoruz’. Esnaflar da işçinin bu uyarılarla fazla üstüne gittiğinde işlerini terk ediyorlar bu nedenle esnaflar da zor durumda kalıyor. Bunun önüne geçmek için biz işletmeleri sık sık denetlemeye karar verdik.

Bu denetlemelerimizin büyük bölümü eğitim amaçlı. Çünkü biliyorsunuz Edirne Belediyesinin, benim sloganım her zaman şu olmuştur. Önce eğit sonra denetle. Biz vermediğimiz hiçbir şeyi esnafımızdan talep etmiyoruz. Zaten esnaf odalarımız da bu konuda gereken eğitim sertifikalarını vermeden önce gerekli eğitimlerini yapıyorlar. Bu yıl içinde sorunlu gördüğümüz fırınlarımızda çok ciddi olarak hem cezai müeyyideler uyguladık, hem de buralarda eğitimler yaptık.

AÇIK SU DEPOLAMA ALANLARI DENETLENDİ.

Bunun dışında ilk defa olmak üzere İlimizdeki damacana su depolarını denetledik. Kentimizdeki damacana su depolarını denetleme nedenimiz, eğer bu damacanalar güneşin altında depo ediliyorsa özellikle kadınlarda kansere neden olduğu konusunda bilimsel çalışmalar vardı. Bunun için ben gerçekten damacana su satan şirketleri açısından da gerekli denetimleri yaptık. Bu firmada sıkıntı ve ruhsat sorunu tespit ettik. Onu da gerekli uyarıyı yaparak düzelmesini sağladık. Halkımız şundan kesinlikle emin olsun ki Kapıkule ve içindeki imalathaneler dâhil olmak üzeren her yerde denetimler devam ediyor. Bu arada toptancıları da denetliyoruz. Hatta bir gıda toptancısında son kullanma tarihi geçen mallar bulduk. Ona da Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte gereken cezayı uygulayıp kullanma süresi geçen ürünlere el koyduk. Buradan özellikle Tarım İl müdürlüğüne ve oradaki gıda denetim Şube müdürüne de teşekkür ediyorum. Onların da Edirne Belediyesine çok büyük katkıları oluyor. İl Belediye Başkan Yardımcılığı görevine geldiğimden bu yana söylüyorum. Kurumlarla işbirliği içinde çalışmak çok önemlidir. Biz aynı halka hizmet sunuyoruz.

153 VE 174 TELEFONLARA DİKKAT. !

Kurum ayrımı yapmaksızın ortak çalışmak zorundayız. Bu kapsamda tarım İl Müdürümüz Orhan Beye bu konuda duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte halkımızın daha sağlıklı  daha hijyenik ürünler kullanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Halkımızdan  dileğim de şudur. lütfen 153 telefonunu kullansınlar herhangi bir talepleri durumunda bize taleplerini iletsinler. Bu arada gıda denetimi için 174 numaralı telefonu da arayabilirler. Onlar da Tarım Bakanlığına bağlı. Bizim için önemli olan şey, halkımızın sağlığının korunması, halk sağlığı Edirne Belediye Başkanlığı için çok önem taşımaktadır.

MÜCAVİR ALANLARDA DENETİM SÜRÜYOR

            Belediye olarak halk sağlığına verdiğimiz destekler devam ediyor. Edirne belediyesi bilindiği gibi halkımızın doğumundan ölümüne kadar yanında hatta öldükten sonra da mezarlarının bakımı mezarlıkların düzenlenmesi için de Edirne Belediyesi en iyi hizmeti sunmaya gayret ediyor. Edirne belediyesinin kontrolünde olan mücavir alan sınırları içindeki denetimler eksiksiz yapılmaktadır. Bu denetimlerin köyler ve beldelerde de yapılması gerekir. Buraların denetlenmesi tarım il müdürlüğümüzce yapılıyor. Ben Edirne köylerinde uzun süre doktorluk yaptım. O yıllarda biz köy bakkalarını denetlerdik. Ben de jandarma ile birlikte bakkalları denetliyorduk. Kullanma süresi geçen malların kullanımına izin vermiyorduk. İnşallak köylerimizde kullanım süreleri geçen ürünlerin kullanımının önüne geçilir, halkın sağlığı ile oynanmaz.

 

 

 

 8 total views,  2 views today

Next Post

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı

              30 Ağustos Zafer Bayramının 93. Yıldönümü kısa süren sade törenle kutlandı. İl olarak 09.50’de Atatürk Anıtına çelenkler konuldu. Buradaki törene Edirne Milletvekilleri Mülki Erkan siyasi parti temsilcileri ve askeri birlik ve belediye bandosu katıldı.               Belediye Bandosu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp