Tanrıkulu; “iş kazalarında rekor bizde”

admin

Soma maden faciasının yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Edirne Tabip Odası Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulu; “ bugün 13 Mayıs 2015 ne yazık ki, 13 Mayıs 2014’ten bu yana tam bir sene geçti. Soma’daki işçi katliamı acısı hala yüreklerimizde tazeliğini koruyor. Bu maden kazası kesinlikle bir kaza değil bir cinayetti.  Aradan bir yıl geçmesine karşın  bu cinayet konusunda bir arpa boyu yol alınmadı. Türkiye iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne yazık ki, Avrupa’da birinci dünyada ise 2. Sırada bulunuyor.

tanrıkulu açıklama

 

 

 

 

 

 

 

 

İŞ SAĞLIĞI KİTLE ÖRGÜTLERİNE BIRAKILMALI

Edirne Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği olarak bizim için önemli olan iş cinayetlerinin durdurulması iş sağlığı ve iş güvenliğine önem verilmesidir. İş sağlığı ve güvenliği kesinlikle odalara ve kitle örgütlerine ve sendikalara devredilmelidir. Bu iş hükümet veya devlet yetkisi ile yaratıldığında manipülasyonlara neden olabiliyor. İş güvenliği ve iş sağlığı istenilen düzeye gelmiyor. Burada bütün mesele halk olarak halkın ve işçilerin sağlığına duyarlı olduğumuzu kesinlikle kanıtlamamız gerekmektedir. Bir daha bu acıların yaşanmaması için bizim için önemli husus işçilerin sağlık ve güvenliğini ön planda tutan politikalar yapılmalı.

TUKUKLANANLAR ARASINDA DEVLET MEMURU YOK

Bu politikalar hayata geçirilmelidir. Ne acıdır ki,şu anda Soma’da faciası nedeniyle 8’i tutuklu 45’i tutuksuz olan insanlar arasında bir tane dahi devlet memuru bulunmuyor. Buradaki müfettişin, şube müdürünün, buradaki taş kömürü işletmesinin başında bulunan insanların bu politikaları üretenlerin faciada hiç mi suçları yoktu. Bu konuda yargılanması gereken insanların bir şekilde mahkemelere çıkarılıp gereken cezaya çırptırılmaları  gerekiyor. Yoksa insanlar yine işlerini savsaklayabiliyorlar. Önemli olan bu tür iş cinayetlerinin durdurulmasıdır. Bu tür işlerde taşeronlaşma çok önem taşımaktadır. Böyle işyerlerinde dayı başı sistemi çok tehlikeli. Ülkemizde taşeronlaşma insanların ölümüne neden oluyor. Ülkemizde taşeron işçiliğinde bir an önce son verilmesi gerekir” dedi.

 

 112 total views,  5 views today

Next Post

Destek yerine köstek olanlar var

Bugünlerin en önemli gündem maddeleri siyasilerin seçim çalışmalarından oluşuyor. Parlamento adayları bir gittikleri yere bir daha giderek, oylarını arttırma, Meclise kapağı atma peşindeler. Partiler bilinen vaatlerini halka, yılmadan usanmadan duyurmak oylarını almak istiyorlar. Vatandaşların defalarca dinlediği sözleri bir kez daha gündeme getiriyorlar. Bu seçimde dikkati çeken bir durum ise, milletvekili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp