Tanrıkulu; “sağlık çalışanlarına şiddeti kınıyoruz”

admin

Sağlık haftası nedeniyle açıklama yapan Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu; 9-14 Mart tarihleri arasında kutlanan Sağlık Haftası kapsamında bir dizi etkinlikler yaptıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti, “Bizi hekimler olarak üzen  3 ocak tarihinde bir hastası tarafından darp edilmesi  durumu oldu.  O yüzden mahkeme süresince darb edilen arkadaşımızı destek vermek amacıyla yerinde bulunduk. Bu aşamada bizim sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddeti güçlü bir şekilde kınadık. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son yıllarda arttığını gözlüyoruz bunun en önemli nedeni, halkımızın sağlık hizmeti alırken veya başvurduğunda karşılaştığı olumsuzluklarda sistemi sorgulamak sağlık ses timinin neden bu duruma geldiğini  sorgulama  yerine kendisine sağlık hizmeti  verenlere bu şiddeti uygulaması.

edirne tabip odası (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUÇ SAĞLIK ÇALINANLARINDA ARANMAMALI

Aslında halkımız şuna emin olmalı ki, sağlık çalışanlarının sağlık hizmeti üretenlerinin bu konuda suçu bulunmamaktadır. Üstelik hiçbir şiddetin haklı bir yanı bulunamaz. Şiddet uygulamak asla sağlık sorunlarına çözüm getirmez, Bu sistemi düzeltmez. Önemli olan halkın talep etmesi gereken sağlığı hizmeti alırken Sağlık Bakanlığı ve ilgili mercilerden güvenli, nitelikli Ulaşılabilir bir hizmeti istemeleri gerekir. Sağlık popülizmi asla kaldırmaz.

SAĞLIK HİZMETLERİ ULAŞILABİLİR TARZDA OLMALI

Bu tür yaklaşımlarla hasta ve hasta yakınlarına daha fazla hastaneye başvurun sağlık çalışanlarını başvurun tarzı yaklaşımlar. Her zaman geri teper. Önemli olan sağlık hizmetlerinin doğru nitelikli ve ulaşılabilir bir şekilde verilmesidir. Edirne Tabip Odası olara Tıp Haftası ile ilgili olarak yaptığımız etkinlikler kapsamında bir de bordro basın açıklaması yaptık . Hekimlerin ve sağlık çalışanlarını özlük haklarının konusunu gündeme getirdik. Halkımız şunu bilmeli ki sağlık özveri ile yapılması gereken bir hizmettir. Bu hizmeti verirken de kendi çocuklarına kıymamaları gerekir. Buradan halkıma diyorum ki, ey haklım sağlık çalışanlarına kıymayınız. Sizler bizi okuttunuz halkın kıt kanaat vergileri ile yaptığı okullarda öğretim gördük. Biz hizmet için varız bilindiği gibi üç yıl önce Gaziantep ilinde bir doktorumuz 6 kurşunla bir hasta yakını tarafından öldürüldü. Adeta 6 yıl eğitim alan arkadaşımızın her yılı için bir kurşun sıkılır gibi bu arkadaşımız görevi başında  şehit edildi. O yüzden sağlık çalışanlarına karşı bu şiddeti Edirne Tabip odası olarak şiddetle kınıyorum Türk Tabipler Birliği olarak bunu yetkililerden talep ettiğimizi bildiriyoruz. Yetkililer şunu bilmelidir ki sağlıkta şiddeti uygulayan kişilerin kısa sürede gerekli cezalar verilmelidir. Böylece halkımız ve sağlık çalışmalarımız mağdur edilmemelidir. Biz halk olarak şiddete sarmalından kurtulmalıyız. Onun için aile içi şiddete  çocuğa şiddete kadına karşı şiddete hayır diyoruz.

edirne tabip odası (1)

 145 total views,  2 views today

Next Post

Çoğal yaş günümüzü kutladı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri  Engin Çoğal,  Eğitim İş  Edirne Şube  Sekreteri   Olçay Dal , Edirne Ajans Gazetemizin 6, yaş günün kutlayarak  başarı dileklerini sundu. Gazetemizi ziyareti sırasında bir konuşma yapan Çoğal şunları kaydetti; “ Öncelikle Edirne Ajans gazetesinin 6. Yaş gününü kutluyorum. Son yıllarda yerel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp