TANRIKULU”SEÇEK GÜREŞLERİNDE SOYDAŞLARLA BULUŞTUK”

admin

20130818_140035Yunanistan  Seçek Güreşleri konusunda açıklama yapan  Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu,   Türk Köylerinin yoğun olduğu Seçek yaylasındaki yağlı  güreş etkinliklerine  Edirne Belediyesi olarak katıldıklarını belirterek şunları kaydetti; “ Edirne Belediyesinin güreşçileri de oradaydı.Bu güreşler bir festival havasında yapılıyor. Seçek ve çevresinin bizim açımızdan büyük bir önemi var. Her şeyden   Seçek Kırkpınar’ın çıkış noktalarından biri. Kırkpınar’ın ortaya çıkmasından önce buralarda yağlı güreşler yapılıyormuş. Bulgaristan ve Yunanistan’ın bazı bölgelerinde Seçek yaylasında Kırkpınar’ın atası sayılan yağlı güreşler yapılıyormuş.

SOYDAŞLARIMIZ MUTLU OLDU 

 Soydaşlarımız Seçek’de çok güzel bir festival düzenlemiş . Bizleri de  aralarında görmekten  çok mutlu oldular. Bu etkinliğe bu bölgenin Türk milletvekilleri, oranın ileri gelenleri ve Gümülcine  Başkonsolosumuz  ve vali vekilimiz de oradaydı.

    20130818_193646Seçek yolu zor ve meşakkatli bir yol, Yayla yolu ve çok dolambaçlı ulaşımı zor bir yol. Orada biz, soydaşlarımızın bizleri gördüğü zamanki mutluluğunu  ve sevgilerini görünce gerçekten iyi ki bu etkinliğe katılmışız dedim.

Bizi burada  bir plaket sundular. Biz de Edirne’den götürdüğümüz minik hediyeleri verdik. Burada,  Seçek Azınlık Kültür Derneği Başkanı Ali Bey var.Onun misafiri olduk.Edirne’nin davul zurna ekibi de oradaydı, karşılamaları davul zurna ekibimiz yaptı. Güreşçilerimiz de bu etkinlikten başarı ile döndüler. Bu tür etkinliklere katıldığımızda bizim için önemli olan Soydaşlarımızın kendilerini yalnız hissetmemeleri, bizim Türkiye Cumhuriyetinin,Edirne Belediyesinin,Edirne Valiliğinin daima arkalarında, yanlarında  olduğunu bilmeleri. Zira onlar kendilerini oralarda azınlık hissediyorlar.

 Zaten azınlık statüsündeler birçok haklardan mahrum kalıyorlar, kendilerini yalnız hissediyorlar.Biz bu festivale katılarak yalnız olmadıklarını kanıtladık. Buradan giderken köylerde durduk bu köyler Türk köyleriydi. Burada kahvehanelerde oturduk, sohbet ederek, çay içtik. Bu insanlarımız Edirne’ye yabancı değiller haftanın belli günlerinde Edirne’ye geliyorlar, Edirne’de alışveriş yapıyorlar. Diyebilirim ki, soydaşlarımızla birlikte çok güzel bir festival geçirdik. Bu etkinliğe katılmaktan, Edirne belediyesi adına çok mutlu olduk” dedi

 157 total views,  2 views today

Next Post

SEDEFÇİ;BAHAİ MEZARLIĞI YANINDA REFÜJ YAPILACAK

                Mithat Vardar Caddesi Şükrüpaşa Anıtı Kavşağı ile şehir merkezi, Lalapaşa-Süloğlu kavşağında bulunan Bahai mezarlığı yanındaki dört yol kavşağı yoğun trafik nedeniyle tehlike saçıyor.     Burada döner kavşak yapılması için Edirne Belediye Başkanı Hamdi SEDEFÇİ’ye Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı tarafından başvuruda bulunuldu.  Muhtarı  TASMALI, mahalle muhtarlarıyla birlikte […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp