TAPDK Ruhsatları Düzenleniyor.

admin

TAPDK Ruhsatları Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarafından Düzenleniyor.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı’yı makamında ziyaret ettiler. Gıda sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların mevcut durumları hakkında genel bir değerlendirmenin yapıldığı ziyarette öne çıkan başlık TAPDK ruhsatlarının düzenlenmesi oldu.

edesob Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ TAPDK Ruhsatlarının verilmesi ile yetki devrinin yapılmasının ardından daha önce Edirne’de Bakkallar Odası tarafından verilen belgelerin artık Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından verileceğini belirterek “Yetki devri aşamasında ilgili süreci yakından takip ettik. Müdürlüğümüz ile sürekli irtibat halinde kaldık. En önemli sıkıntı olan belgelerin ayrıştırılması konusunda sistemde süratle yapılabilmekte. Biz Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak ihtiyaç halinde Müdürlüğümüze her türlü desteğe hazır. Önemli olan esnaflarımızın işlerinin kısa sürede çözülmesidir.” Dedi.

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, İçişleri Bakanlığı ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) arasında Tütün Mamulü, alkol ve alkollü içki satıcıları tarafından yapılacak, satış belgesi ve nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi başvurularının kabulü, mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi, belgelerin düzenlenmesi ve ilgililerine teslime ilişkin usul ve esasların belirlenmesi konularını kapsayan “satış belgesi işlemlerinin yürütülmesine ilişkin işbirliği protokolü” 25.11.2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdiğini belirterek “Anılan protokol ve alınan Valilik Olur’una istinaden; Tütün mamulü satış belgesi, Alkollü içki ve etil alkol/metanol toptan satış belgesi, Tütün mamulü toptan satış belgesi, Alkollü içki ve etil alkol perakende satış belgesi, Açık içki satış belgesi, Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi düzenlenmesi ve süre uzatımına ilişkin iş ve işlemler İl ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerince de gerçekleştirilecek olup; İlçe Müdürleri ve İlçe Müdürlüklerinde görevlendirilen personel yapılacak iş ve işlemler hakkında 17.01.2014 tarihinde yapılan eğitim toplantısında bilgilendirilmiştir. İlçelerimizde yetki ve şifre aldığımız personellerimizde esnaflarımızın işlemlerini süratle gerçekleştireceklerdir.” Dedi. Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı “Yeni belde düzenlenmesinde esnaflarımız başvurularını TAPDK’na ait www.tapdk.gov.tr adresi üzerinden kendileri gerçekleştirebilecekleri gibi Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz büroda yeni başvuru işlemlerini geçekleştirebileceklerdir. Şuan en önemli konu olan mevcut belgelerin süre uzatım işlemlerinde, geçtiğimiz yıl alınan satış belgelerinin ayrıştırılması (tütün mamulleri ve alkollü içki satışı) işlemleri TAPDK hesabına ücretin yatırılmasını takiben Ücret dekontu ve ile İl ve İlçe Müdürlüklerine yazılı başvuru ile gerçekleştirilebilecektir.” Dedi. TAPDK Ruhsatları konusunda Edirne İlinde tek yetkili kurumun Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olduğunu belirtti.

TAPDK Ruhsatlarında 2014 yılı için belirlenen yeni belge ve süre uzatım işlem bedelleri ise şu şekilde belirlendi;

Perakende Satıcılar;

* İl Merkezinde veya büyükşehir belediyesi sınırı içinde faaliyet gösterenler: 220 TL.

* İlçe Merkezinde faaliyet gösterenler : 150 TL.

* Belde ve köylerde faaliyet gösterenler: 50 TL.

Açık Alkollü İçki Satanlar;

* İl merkezinde faaliyet gösterenler: 900 TL.

* Diğer yerlerde faaliyet gösterenler: 350 TL.

Esnaflarımız yukarıdaki ücretlerin T.C. Ziraat Bankasında TAPDK’ya ait hesaba yatırılmasının ardından ücret dekontu ile beraber İl yada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek yazılı başvuruları ile süre uzatım işlemlerini geçekleştirebilirler.

 

 50 total views,  2 views today

Next Post

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Üyeleri Görev Dağılımı Yaptı

10. Olağan Genel Kurulu Sonrası Seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri Kendi Aralarında Görev Dağılımı Yaptı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesinin gerçekleştirdiği 10. Olağan Genel Kurulu sonrası seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri kendi aralarında gizli oyla görev dağılımı yapmıştır. Bu oylama sonucunda; Şube Yönetim Kurulu Başkanlığına Yaver TETİK, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp