TARİH YAPMAK VE YAZMAK

admin

fikri_yalin_kose

Edirne valeliğince düzenlenen gençlerimizi sanata özendiren ve bu amaçla seçilen öğrencilerin eğitileceği toplantıda Milli Eğitim Müdürümüz ve Edirne Valimiz ilginç ve bence çok yararlı konuşma yaptı.

Ülkemizde ilgi alanı gittikçe azalan, medeni olmanın ve çağdaşlığın bir anlamda kıstası olan roman, tiyatro, şiir gibi sanat alanlarına ilginin gelişmesi gençleri bu konuda özendirilmeleri hedefleniyor.

Burada Valimiz Hasan Duruer konuşmasında bir başka konuyu gündeme taşıdı. Türklerin tarih boyunca gelişmelere ışık tutan çağ açıp çağ kapatan, birçok yeniliğe damgasını vuran bir ulus olmasına karşın bu başarıları yazıya dökerek gerçek görüntüsü tüm boyutu ile gelecek nesillere aktarmada yeterli olmadığını vurguladı.

Türklerin bu başarısının, yazma alışkanlığı olan batı ülkeleri tarafından yazıldığını onların da bu olayları kendi görüşlerine göre yazıya döktükleri çarpıttıkları gerçekleri yansımadığı uyarısında bulundu. Valimizin bu sözleri çok önemli teşhis.

600 yıllık Osmanlı tarihini tüm boyutları ile yansıtan kaç yazılı eserimiz var? Yazılanlar da ne kadar gerçekleri yansıtıyor.

İmkânları kısıtlı olan birkaç tarihçi dışında bu dönemde yazılan eserler genellikle padişah ve çevresindekilere methiye düzmekten başka bir şey olmadığını bu konunun uzmanları söylüyor.

Yazı olmayıp, bu halka mal olmayınca o ülkeden roman, şiir resim ve benzeri güzel sanatların gelişmesini beklemek hayal olur.

Valimizin, okuma yazma konusunda yakınmasında da haklılık payı var. Millet olarak okuyup yazmayı seven bir ülke değiliz. Bazılarımız yazıyor okumuyor, bazılarımız ise okuyor yazmıyor.

Her nedense sanat dallarına bugüne dek yeterince önem vermedik. Resim yapmak uzun bir dönem günah olarak kabul edildi.

Eski çağlarda Türklerin resim ve heykele ilgi duyduğunu bu yönde sayısız eserlerin olduğuna eski eserlerden şahit oluyoruz.

Daha sonraları batı ülkeleri Rönesans ve reformlarla bilim ve sanatta büyük gelişme sağlamaları nedeniyle ekonomileri gelişti. İnsanların refah düzeyleri arttı. Biz ise sınırları üç kıtada at oynatmamıza, dünyanın en güçlü ülkesi olmamıza karşın, bilim ve sanat alanında gerekli gelişmeyi atılımı sağlayamadık.

Bunun sonucunda olanlar malum. Koskoca imparatorluk çökme aşamasına geldi. Bunu şu veya bu gerekçeye bağlayıp işin içinden çıkamayız.

Savaş alanında kazandığımız başarıları bilim ve teknik alanında yapamadık. Avrupa da icat edilen matbaa üç yüz yıl sonra ülkemize gelebilmiş. Bu dahi geri kalmışlığımızın en büyük nedenlerinden biri olduğunu yıllar sonra anlayabildik. Aslında Ortadoğu medeniyetin beşiği olduğu tüm dünyada kabul görüyor.

Ne yazık ki, bu medeniyetin dünyaya yayılması yeterince duyurulamamış. Mezopotamya da yükselen medeniyetin birbirinden güzel ve Avrupa ülkelerinden çok daha ileri düzeyde olan eserler doğudan gelen barbar ülkelerin akınları ile yok edilmiş.

Batı kıt da olsa doğunun bu yeniliklerinden yararlanmasını bilerek sanat ve medeniyet alanında gelişmeyi sağlayabilmiş.

Bu gelişmeleri kabullenen ülkelerin ise bugünkü durumu ortada. Hala medeni gelişmeleri mubah sayanlar olsa da, ülkemizin dört bir yöresinde filizlenen sanatsal faaliyetler umut verici. Bu etkinlikler sonunda bir süre sonra yeni romancılarımızın şairlerin tiyatro sanatçılarımızın çıkacağı umudunu taşıyoruz.

Yetenekli öğrencilerimizin de kendilerine tanınan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip yarını değerli sanatçıları olmaları için imkânları en iyi şekilde değerlendirmeleri, önce kendilerinin ve ülkemizin sanat alanında başarısına yol açacak. Sanatçıların önderlerinden sanatı öğrenmek kuşkusuz çok yararlı bir yöntem.

Burada önemli olan yetenekli gençlerimizin bu imkanları eserleri ile taçlandırmaları. Çok daha güç koşullarda yeteneklerini ortaya koyan sanatçılardan esinlenerek, ülkemizde yeterince ilgi görmeyen sanatın gelişmesine ışık tutmaları.

Resim, şiir ve tiyatro dallarında yetenekli öğrencilerde oluşan gençlerimizden önümüzdeki yıllarda ülke düzeyinde ses getirebilecek eserler yaratmalarını bekliyoruz. Gençlerimiz bunu başardıkları takdirde ülkemize çok önemli bir hizmeti yapmış olacaklar.

Bu etkinliğe zemin hazırlayanları, destek verenleri kutlamak ve desteklemek gerekir. Gençlerimizin sanata yönlenmesi, medeni ülkelere ulaşma azmimizi kamçılayacaktır.

Sizlere başarılar dilerim. Sanatsever gençler, siz başarılı olursanız ülkemizin üzerindeki kara bulutlar dağılacak. Dilerim bu etkinlikleri diğer sanat dallarına da (heykel) gibi alanlara yaygınlaşmasıdır.

Öyle sanıyorum bir süre sonra o da gündeme gelecektir. Gençlerimize güvenip destek vermek zorundayız. Bu konuda tutucu olmak, dünyadaki gelişmelere karşı direnmek kimseye yarar sağlamaz.

 247 total views,  2 views today

Next Post

Vali DURUER "ORGANİZE BÖLGESİNDE YOLSUZLUK VAR”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Valisi Hasan Duruer dün Edirne’de ki yerel ve ulusal basın temsilcilerine kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Duruer Organize Sanayi Bölgesinde ciddi yolsuzluk iddialarının olduğunu belirtti.Özel İdarede ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Vali Duruer Edirne Envanterinin çıkarıldığını söyledi.   Vali Duruer, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp