Tarihi çarşı esnafı zorda

admin

Bedesten Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Edirne Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı çarşı esnafı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  şunları kaydetti, “Çarşı esnafımızın en önemli sorunu  kiraların yüksek olmasıdır. Vakıf çarşı kiralarının en yüksek olduğu illerin başında Edirne gelmektedir.

DSC_2320

 

 

 

 

 

 

 

Esnaflarımız varsa çarşılarımız güzeldir. Alışveriş yapamadığı için kiralarını ödeyemeyen, işyerine istediği malı getiremeyen esnaflarımızın yanında, kapatmak zorunda kalanlar da var. Buranın kirası bin liranın üzerinde olmamalı. Kira parası ödeyemeyen esnaflarımız, fedakârlık yaparak kira parasını ödüyor.Yetkililerin bu talebimizi dikkate almalarını bekliyoruz. Onun yanında çarşımızın çevresi tarihi çarşılara yakışmayacak durumda, çarşı çevresindeki parkların düzenleneceği çarşımıza yakışır hale getirileceği söylendi. Bu konuda gerekli çalışma yapılamadı.  Çarşımızı gezecek yerli ve yabancı turistlerin rahatlıkla gezip göreceği konumda değil. Bedesten çarşımızın çevresinin tarihi konumuna uygun olarak düzenlenmesini bekliyoruz, dedi.  Çarşı esnafları da kiraların yüksekliğinden yakındı. Belirlenen kiraların enflasyonun birkaç puan üzerinde olduğunu, bu koşullarda esnafların işlerinin daha da zora girdiğini belirtti. Çarşı etrafında yapılması gereken düzenlemenin bir an önce yapılması gereğini vurgulayan esnaflar. Tarihi çarşıların çevresi tarihi dokuya uygun şekilde olmalıdır.

DSC_2325

 

 

 

 

 

 

 

Bu sağlanmadığı zaman turistlerin çarşımıza gelmesini beklemek hayal olur. Edirne’nin en merkezi noktasında 600 yıllık bir çarşıdan turizm açısından yararlanamıyoruz. Çarşımızın çevresi tamamen kapalı. Tarihimize saygımız varsa çarşılarımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. Aksi halde esnaflarımız çarşıdan kaçacak.  Çarşı esnaflarından Mehmet Ali İpek, şu anda ülke genelinde enflasyonun 8,9 olduğunu kendileri için kirada uygulanan fiyat farkının ise 11 olduğunu, kiralarda esnaflara karşı haksızlık yapıldığını belirterek, “ madem ki bizim kiralarımız TEFE-TÜFE üzerinden belirleniyor. Bize neden yüksek fiyat uygulanıyor. Kiraların makul düzeyde olması lazım. Bizler de müşterilerimize daha iyi hizmet sunalım.  Bu koşullarda biz AVM’lerle yarışamıyoruz. Ben burada 60 m2 yere 2300 lira kira vererek nasıl ayakta kalayım. Bir de çarşımızın yanında olan Uğur Mumcu parkının düzenlenmesi gerekir” dedi.

DSC_2331

 243 total views,  2 views today

Next Post

Ata’nın Edirne’ye gelişine yakışır etkinlikler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 84.yıl kutlamaları çerçevesinde, konserler düzenlenerek, tiyatro oyunları sahnelenecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Başkanlığı organizasyonu ile, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 84.yıl kutlamalarında, Ata’nın Edirne’ye gelişine yakışır etkinlikler düzenleneceğini belirtti.           Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 84.yıl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp