Tarihi çarşıları değerlendiremiyoruz

admin

Alipaşa Çarşısı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, Edirne turizmi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti, “ Edirne’nin son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Edirne’ye gelen turistlerden biz yeterince faydalanamıyoruz. Bunun nedenlerine gelince. Biz esnaflar ve STK’lar olarak ve diğer kesimler, turizm konusunda yeterince bilinçli değiliz. Mesela; Türkiye’de yerli turistin konaklama süresi 7-8 gün olduğu halde şehrimizde ise sadece bir günle sınırlıdır. Bu gerçekten çok üzücüdür. Gelen turistleri yeterince ağırlayamıyoruz ve ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz.

YILMAZ-SANIŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizler, gelen turistlere birkaç gün konaklama imkânını sağlamak zorundayız. Bunu sağlamak için kentte farklı etkinlikler yapılabilir, esnaflar bilinçlendirilebilir. Esnaflarımızın Edirne’ye özgün teknikleri ve ürün talepleri geliştirilebilir. Ona göre, pazarlama alanları yaratılabilir. Fiyatlandırma buna göre ve turistlerin kafalarında endişe yaratmayacak şekilde yapılabilir. İslamiyet’te Kâbe’nin ardından en önemli yer Selimiye olduğu biliniyor. Bu nedenle kentimize çok turist geliyor.

EDİRNE SADECE SELİMİYE’DEN İBARET DEĞİL

Biz Edirne’yi tanıtımda yeterli olamıyoruz. Edirne sadece Selimiye’den ibaret değildir. Bilindiği gibi Floransa’dan sonra metre kareye en çok tarihi eser düşen ikinci kent Edirne’dir. Ne yazık ki bunu kimse bilmiyor. Kentimize gelen turistler bize soruyor. Darül-Hadis Camisi nerede, Hasan Sezai Hazretlerinin yeri, Şükrüpaşa Anıtı, Sağlık Müzesi nerede diye soruyor,   bu eserlerini yerini öğrenmek istiyor . Bazılarımız bunların yerini bilmiyoruz. Biz Edirne’deki tarihi değerlerimizi yeterince pazarlayamıyoruz, turistlere tanıtamıyoruz. Geçen gün bizim bir teklifimiz oldu. Bunları tabela kirliliği ile göstermek yeterli değil, teknoloji gelişti.

 ÇALIŞMALAR BELLİ BİR PLANDA OLMALI

Örneğin Selimiye Meydanı veya Edirne’nin merkezi bir yerine ışıklı bir tabela konularak akıllı telefonlara da bu program indirildiğinde şehrimize gelen turist nerelerde kalabilir, nerelerde yemek yer, hangi tarihi eserleri ziyaret edebilir. Tüm bunlar cep telefonlarına yansıtıldığında  turistlere büyük imkan sağlamış oluruz, böyle  uygulama Türkiye’nin her yerinde var. Biz önce tarihi kent olarak bir mastır planı yapmalıyız. Edirne’nin ne ile kalkınacağına karar vermeliyiz. Vali Yardımcımız Mustafa Karslıoğlu’na teşekkür ediyorum. İlk kez tarihi çarşı esnaflarını bir araya getirdi. Kendisinden aldığımız bilgilere göre Edirne gelirinin %47’si turizmden, kalan %43 tarım sadece %8’i sanayiden sağlanıyor. Biz turizmle ayakta kalma çabasında olan bir iliz. Biz gelecek beş on yılı kapsayan bir projemiz olmalı. Tüm kuruluşların bu konuda fikir birliğine varıp ortak çalışma yapmaları gerekir.

Buraya gelen turistler kendi başına gezip gidiyor. Edirne için en büyük sıkıntımız turist rehberlerinden kaynaklanmaktadır. Edirne’de yeterince turist rehberi yok.

SARAYİÇİN KARAAĞAÇ ARASI 120 KİLOMETREYMİŞ.!

Benim de tanık olduğum bir olayı anlatmak isterim. Bir turist kafilesinin rehberi Sarayiçi’ni tanıtıyordu. Rehber turistlerle konuşurken aynen şu kelimeyi kullandı “ Ben sizi Karaağaç’a götürecektim. Fakat Karaağaç buraya 120 kilometre uzaklıkta “ diye bir laf etti.

Bunlar Edirne turizmi için çok zarar verecek uygulamalar. Rehberler turistlere yanlış bilgi veriyor. Aslında Edirne’ye gelen turist kafilelerini Edirne’de yetişen turist rehberleri verilmiş olsa kentimiz daha iyi ve gerçek bilgilerle tanıtılmış olur. Kentimizi daha iyi tanıtımı için yabancı dil bilen rehberler yetiştirilmeli. Böylece gençlerimiz için de iş imkânı sağlanmış olur. Bu konuda oda, borsa turizm dernekleri seferber olmalı.

Böyle bir uygulama 1960-70’li yıllarda yapıldı, bunların belgeleri var. Bu iş az sayıda rehberiyle olmaz. Edirne’nin yaşayan bir tarih adeta açık müze olduğunu unutmamalıyız. Hani bir söz var”S u akar Türk bakar” denir. Turistler gelip gidiyor bizler ise sadece bakıyoruz. Hizmetlerimizi genişletemiyoruz. Bu konuda tekrar söylüyorum tüm kurumlar seferber olmalıdır. Ayrı ayrı bir şeyler yapmamız mümkün değil, birlikte soruna çözüm bulmalıyız. Bu konuda çaba harcayanlar aynı kişiler. Şehrin sorunlarını birlikte yaşayan insanlar daha iyi bilir.

SORULARIN BAŞINDA OTOPARK SORUNU GELMEKTEDİR.

Gelen turist aracını park edeceği yer bulamıyor. Kentimiz bu ihmaller nedeniyle her geçen gün kan kaybetmektedir. Edirne neden Ankara Beypazarı, Eskişehir Odunpazarı ,Safranbolu gibi olmasın. Antakya üç dinin birleştiği yer olarak tanıtılıyor. Aslında Edirne’de dört din var. İslamiyet, Musevilik Hıristiyanlık ardında bir de Bahailiği temsil eden eserler var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yer yok. Yiyeceklerimizden sadece ciğer üzerine odaklanıyoruz. Bu doğru değil. Bizim Osmanlı Saray mutfağı yemeklerimiz var. Onlarıda tanıtmalıyız. Mutfak kültürümüz çeşitlendirilmeli. Biz şöyle bir proje sunduk. Hazreti Mevlana’nın torunları burada yaşadığı dönemden Mevlevihane var. Burayı restore edilebilir. Orada eğitim gören Mevleviler Edirne çarşılarında gösteri yapabilir, semah gösterileri gün boyunca devam edebilir. Turistler buna ilgi duyar. Kentimizde meydan kültürü yok. Turların alanları genişletilebilir. Osmanlı eserleri geniş kapsamlı tanıtılabilir. Bunlar arasına Batı Trakya dâhil edilebilir. Turizmin gelişmesi için tarihi çarşılarımızın gelişmesi gerekir. Kentimizde üç tane tarihi çarşımız var.

TARİHİ ÇARŞI KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMELİYİZ

Bu çarşılar gelişirse Edirne’miz gelişir. Ecdadımız Bursa’yı aldıktan sonra çarşı kültürünü geliştirmiş. Bu kültür Edirne’de gelişti. Bu kültürün yaşatılması çarşılarımızın eksiklerinin giderilmesi gerekir. Kentimize gelen turistler yüksek binalar ve AVM görmek için gelmiyor tarihi dokuyu görmek için geliyor.

 

 

 100 total views,  2 views today

Next Post

Laf değil icraat lazım

            Edirne’nin güzelliklerini tarif ederken belli noktalarda odaklanıyoruz. Gerek tarihi dokusu, gerekse yiyeceklerini birkaç cümle ile tarif ettiğimizde bunun yeterli sayıyoruz. Yıllardır dinliyoruz. Edirne’nin Osmanlı Devleti’ne bir asra yakın başkentlik yaptığını, Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye’nin Edirne’de olduğunu, her mikrofonu eline alan ifade ediyor.             Kuşkusuz bunlar doğru olmasına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp