TARİHİ ÇARŞILARIMIZ İHMAL EDİLMEMELİ

admin

Kentimizi daha iyi tanıtmak, turistlerin Edirne’ye ilgisini artırmak için tarihi dokumuzun süsü, vitrini olan, olmazsa olmazı tarihi çarşılarımız, Ali Paşa, Arasta, Bedesten gibi ata yadigârı eserlerin tarihi geçmişleri ve bugünkü konumlarıyla detaylı olarak tanıtımı yapılmalı.

Tarihi değeri ile ün kazanan bir yöreyi, sen istediğin kadar yiyecek ve benzeri yönleriyle tanıtmaya çalış. Bu hiçbir zaman tarihi dokunun tanıtımının, etkisinin yerini alamaz.

      Özellikle yurt dışından gelen turistler, sadece bizim yiyeceğimize içeceğimize özenerek gelmiyor. Kuşkusuz kentimizi ziyaret ettiklerinde yiyeceklerimizden de yararlanmaları için gereken çaba harcanmalı bunlar tanıtımın bir parçasıdır, fakat önemli olan tarihi doku ile tanıtımdır.

Tarihi kentimizin tanıtımında esas olan, turizmin anahtarı konumundaki çarşılarımızdır. İlimize gelecek turistleri bu çarşılara yönlendirilmesini sağlayıp buradaki esnaflarımızdan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Özellikle Ramazan aylarında olduğu gibi, yiyeceklerini, içeceklerini de yanlarına alarak Edirne’ye gelen çarşıları gezip alışveriş yapmadan kentimizden ayrılan turistlerden Edirne’ye çok fayda gelmez. Turizm gelirlerinden halkımızın yararlanmasını sağlamak, kent insanımızın ekonomisine katkı yapmak en önemli hedef olmalıdır. Edirne turizmini hamasi laflar edip, övücü sözlerle “turizme katkı sağladım” demek değildir.

Gelen turistlerin kentimizde alışveriş yapma ortamı sağlamalıdır. Bunun için en elverişli ortam turistlerini ilgisini çekecek ürünlerin çarşı vitrinlerinde yer almasıdır. Bugüne kadar Edirne’mizde genellikle yurtiçi turizmine ve komşu ülkelerden gelen turistlere yönelik ürünler yeterince sergilenmiyordu.

     Bugün Edirne’miz Uzakdoğu, Amerika, Avrupa ve Asya’nın çeşitli ülkelerinden gelen turistlerin akınına uğruyor. Selimiye’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabulünden sonra Edirne’de farklı turizm politikası izlenmesi zorunlu hale gelmiş. Daha önce bir milyon civarında olan turist sayısı bugün iki buçuk katını aşmıştır. Turist tarihi dokunun yanı sıra doğal güzelliği ve huzuru olan yerlere geliyor. Edirne’miz bu yönde örnek bir kent. Bunun nimetlerinden faydalanmalıyız.

Bu arada tarihi çarşılarımızda bulunan esnafların dernek yöneticilerinin, kentimizle birlikte çarşılarımızın da uluslararası düzeyde tanıtımı yönünde daha fazla gayret göstermeleri aktif olmaları gerekir. Kentimizin tanıtımında en ön plana, ciğeri, meyve sabunu ve benzer ürünlerini almak yurt dışı turizmde fazla ilgi uyandırmıyor, bunlar turistlerin fazla ilgisini çekmiyor.

Tarihi çarşılarımızın tanıtımına ağırlık verip buradaki esnaflarımızın gelirlerini artırmak için uygun ortam oluşturmak gerekiyor.

Bu çarşılarımız bölgemizden büyük gelir elde eden Vakıfların malıdır.  Vakıf dükkânlarından yüksek oranda kira gelirleri sağlanıyor. Bu tarihi eserlerimizin uluslararası seviyede tanıtımında Vakıflar Müdürlüğü yetkililerimizin de yoğun çaba harcaması gerekir. Bu çaba gösterilmesi ile esnafların bugün için kira ödemede dahi zorlandıkları dikkate alındığında gelirlerinin artmasına ürünlerini çeşitlendirmelerine nede olacaktır.

Önümüzdeki yıllarda Edirne’yi tüm yönü ile tanıtımda seferber olmak zorundayız. Bu konuda hepimize görev düşüyor. Bu yetki paylaşımı kamuoyuna detayları ile anlatılmalı. Tanıtım konusunda yapılan çalışmaların yeterli olmadığı kuşkusuz.

     Güneydoğu illerimizin tanıtımında küçük yaşta çocuklar dahi yer alıyor. Bölgesinin tanıtımını kendi dilleri dışında yabancı dillerden de yapabiliyor. Ne yazık ki, ilimizde halk arasında böyle bir tanıtım seferberliği yok.

Bırakınız tanıtımı, bu ilde yaşayan buranın ekmeğini yiyen bazı kendini bilmezler, Edirne’yi karalama yarışına giriyor. Bir başka acı gerçek de bu kentte yıllarca yaşadığı halde tarihi yapılarımızın adını ve yerini bilmeyen insanların olması ise ayrı bir acı gerçek.

Okullarımıza, özellikle T.Üniversitemize, Edirne’nin tanıtımı konusunda önemli görevler düşmektedir. Yine demokratik kitle örgütü temsilcilerimiz, oda yöneticilerimiz, son yıllarda çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı gezeleri katılıyorlar. Gittikleri yerlerde kentimizin tanıtımına da zaman ayırmalı. Kentimizi tanıtıcı dökümanları yanlarında götürmeli.

Bu tanıtımın yeterince yapılmadığı gerçek.  El ele verip kentimizin tanıtımı içinseferber olmalıyız. Bunu biz yapmazsak, birileri çıkıp yapar bundan da en çok bölge insanımız zarar görür…

 143 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE GÖNÜLLÜLERİ BORSAYI ZİYARET ETTİ.

Edirne ticaret Borsandan yapılan yazılı açıklamada, Edirne’nin ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilir gelişiminin sağlanması amacıyla kurulan Edirne Gönüllüleri Ticaret Borsasını ziyaret etti. Tuna Bekleviç Başkanlığındaki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım tarafından karşılandı.  Borsayı ziyaret eden; “Edirne Gönüllüleri heyeti “Heyet, bir süre hububat ve yağlı tohumlar salon satışlarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp