Tarihi Esere Zarar Veren Ağaçlar Kesiliyor, Yerine Binlercesi Ekiliyor

admin

Edirne Valisi Hasan Duruer, Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olan Edirne OSB’de incelemelerde bulundu. OSB bahçesindeki ağaç dikme çalışmalarını denetleyen ve kendi de ağaç diken Vali Duruer, faaliyetteki fabrikaları da ziyaret ederek üretim hakkında bilgi topladı.
Sabah erken saatlerde Edirne OSB’yi ziyaret eden Vali Hasan Duruer, ağaç dikme çalışmalarına katıldı. Kendi de basın mensuplarıyla birlikte ağaç diken Vali Duruer, Edirne OSB’deki 46 parselden 41’inin tahsisinin yapıldığını ve şu anda 345 işçinin çalıştığını söyledi. OSB’deki tüm parsellerin tahsisinin yapılıp her fabrikanın üretime geçmeye başladığı takdirde çalışan sayısının 3 bin 500 olacağını ifade eden Vali Duruer, daha sonra ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
15 BİNİN ÜZERİNDE AĞAÇ DİKİLDİ
Edirne’de, tarihi eserlerin önünü kapatan, forumları bozuk olan ve tarihi esere zarar veren ağaçları kestiklerini fakat yerine binlerce ağaç diktiklerini belirten Vali Duruer, “Bugüne kadar 15 binin üzerinde ağaç diktik. Bazı tarihi eserlerimizin önünde forumu bozulan ve tarihi esere zarar veren ağaçlar vardı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama göremezsiniz. Biz de bu doğrultuda kesilen ağaçlar yerine yenilerini ekiyoruz. 1 ağaç kesiyoruz, 100 ağaç ekiyoruz” dedi.
“Budamayı ve ağacı nereye dikeceğimizi bilmiyoruz” özeleştirisinde bulunan Vali Duruer, “Bu durum Edirne’deki birçok bölgede böyle. Hatta konakladığım konakta dahi böyle. Avrupa’da bahçe kültürü var. Şuradan hemen çıktığınızda Yunanistan’da bu kültürü görebiliyorsunuz. Çalışmalarımız sürecek. Artık bahçeler çok daha düzel ve tertipli olacak. Tarihi eseri örten ve ona zarar veren hiçbir ağaç olmayacak. Hedefimiz yılsonuna kadar 25 bin ağaç dikmek” diye konuştu.
Vali Duruer daha sonra beraberindeki İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin ve İl Genel Meclisi Üyeleri Erdal Akgün, Metin Aral ve Hüseyin Tatlıses ile birlikte ağaç dikimine katıldı.

 264 total views,  5 views today

Next Post

İpsala Çeltik Mitingi

Ürettikleri ürününü satamayan, bu nedenle borçlarını ödemede açmaza düşen çeltik üreticileri, son çare olarak seslerini İpsala’da yapılacak mitingle duyurmak istiyor. Çağdaş demokrat, halkın sesinin duyurulduğu ülkelerde bu tür etkinlikler yasal hak olarak kullanılıyor. Uzun yıllardan bu yana çiftçilerin taleplerini kapsayan meydanlarda seslerini duyurabildikleri üretici mitingleri yapılamadı. Ufak çaplı toplantılar yapılsa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp