Tarihi fotoğraflarla Edirne sergisi açıldı

admin

Edirne Valiliği, Trakya Kalkınma Ajansı ve İslam Tarih ve Sanat Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) işbirliği ile gerçekleştirilen “ Sultan 2. Abdülhamit Koleksiyonundan IRCICA Arşivinden düzenlenen tarihi fotoğraflarla Edirne” sergisi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayında açıldı. Açılışa Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  T.Ü Rektörü Prof Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, IRCICA Başkanı Doç Dr. Halil Erten, Vali Yardımcıları, Daire Müdürleri katıldı. İlk olarak söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Böyle bir projeyi Edirne Valisi Şahin ile konuşurken unutulmaya yüz tutan eserler var. Onları canlandırmaya karar verdiklerini belirterek şunları söyledi; “ Bunlar Edirne için yapılan çalışmaların bir bölümüydü. Abdülhamit gibi Osmanlı Padişahları arasında önemli bir kimsenin buraya ne kadar önem verdiğini gösteren bir çalışma olarak gördük. Bunun üzerine biz de hem tarihimize saygı hem de padişahlarımıza saygı açısından bir de böyle bir değeri ortaya çıkarma açısından önemli bir görev olduğunu düşündük eserleri derleyip toparladık.  Bu eserlerin ortaya çıkmasının Edirne açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Bu fikri verenlere teşekkür ediyoruz.

Tarihi fotoğraflarla Edirne sergisi açıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan İslam, Tarih ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA’nın genel Direktörü Doç. Dr. Halil Erten Sultan Abdülhamit Saltanatı döneminde Osmanlı coğrafyasının fotoğraflarını çektirdiğini belirterek; “ Bu koleksiyonda 38 binin üzerinde fotoğraf bulunmaktadır. Bu koleksiyondan Edirne ile ilgili fotoğraf sergilemeyi uzun zamandan beri tasarlıyorduk. Bugüne nasipmiş. Valimizin veTrakya Kalkınma Ajansı katkısı ile bu sergiyi açtık. 250’yi aşkın fotoğrafı burada sergiliyoruz “ dedi.

Tarihi fotoğraflarla Edirne sergisi açıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Vali Şahin Konuşmasında Kalkınma Ajansının kültürel konularda büyük desteği olduğunu belirterek; “  biz büyük Osmanlının devamı olmakla buradayız. Onunla da şeref duyuyoruz. Biz Osmanlının devamı olan Türkiye Cumhuriyetinde o zamandan kalan eserleri geleceğe taşıyacağız.” Dedi.

Tarihi fotoğraflarla Edirne sergisi açıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan serginin açılışı sırasında yaptığı kısa konuşmada bu sergi tarihi dokuya, tarihi eserlere Edirne’nin geleceğine önemli katkılar sunuyor” dedi. Daha sonra kurdele kesilip sergi gezildi. Sergi 10 Nisan Cuma gününe kadar açık kalacak.

Tarihi fotoğraflarla Edirne sergisi açıldı (4)

 228 total views,  5 views today

Next Post

AK Parti’de sürpriz aday Şemsettin Emir

7 Nisan’da siyasi partilerin milletvekili adayları belli oldu. CHP’nin ön seçim yapılan illerin dışındaki adaylar ve diğer partilerin genel merkezce atanan adayları Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi. Partiler bu kadroları ile meydanlarda mücadele edecekler. Edirne’de AK Parti’de sürpriz bir atama gerçekleşti. Aday listelerinde adı bulunmayan eski parti yöneticilerinden AK Partinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp