Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi

admin

Edirne Merkez Şükrüpaşa Mahallesinde Göletli Park yanında çamlık çevresinde bulunan tarihi Kavgaz Tabyası çöplük haline dönüşmüş durumda. Balkan Harbi Savaşında Edirne’de bölge savunmasında önemli bir görev üstlenen Tabya,  bugün sorumsuz, tarihine saygı duymayan kimselerce çöplük görüntüsünde.

Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Şükrüpaşa Mahallesi sınırları içinde her gün binlerce insanın gelip geçtiği modern bir parkın yanında ve şehrin merkezinde bulunan tarihi bir eserin bu duruma gelmesini geçmiş tarihe ve ataların mirasına saygısızlık olarak nitelendirdiklerini belirten ve buna tepki gösteren mahalle sakinleri. “Balkan Savaşında Edirne’nin müdafaası için canını feda eden askerlerimizin savaş sırasında savunma amaçlı kullandıkları bir tabya bu durumda olmamalıdır.

ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAYACAK

Geçmişine sahip çıkmayan ulusların gelecekleri de tehlikeye girer. Bugün akşamcıların mekânı olan çöplüğe dönüşen Kavgaz Tabya’nın restore edilerek turizme açılmasını bu çirkin görüntüden kurtarılmasını bekliyoruz.

Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Gelen turistler tabyanın bu durumunu gördüklerinde bizim hakkımızda ne düşünürler?  Bu görüntüsü ile atalarımızın kemiklerini sızlatmaz mı, yetkilileri buradan bir kez daha uyarıyoruz” değerlendirmesinde bulundular. Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı, tabyanın durumunu bugüne kadar dört valiye ilettiğini ve Edirne’ye gelişinde Orman ve Su bakanına bildirdiğini belirterek; “Kavgaz tabyalarının bulunduğu yer orman bakanlığına bağlı 64 dönümlük bir yeri  kapsıyor.

TABYALAR KÜLTÜR BAKANLIĞI DENETİMİ YERİNE ORMAN BAKANLIĞINA VERİLMİŞ.

Aslında bu tür yerlerin Kültür bakanlığına bağlı olması lazım. Orman Bakanlığına yaptığımız başvuruda burasının milli park olamayacağını sadece Kültür Bakanlığına bağlı yerlerin Milli Park olabileceğini söylediler. Ben Orman Bakanı Veysel Eroğlu’dan bu alanın kültür Bakanlığına devrini talep ettim, “ veririz” cevabını aldım.

Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi (4)

 

 

 

 

 

 

 

MAHALLE MUHTARI SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYOR 

Ankara’da yaptığımız görüşmede burasının Milli Parklar Genel Müdürlüğü devredilmesi gerektiğini söyledi. Aynı durumu Bakanın Edirne’ye gelişinde de gündeme getirdim Bakan Eroğlu bu konunu çözümlenmesi gerektiğini Milli Parklar Genel Müdürlüğüne devredilmesi gerektiğini bir kez daha söyledi. Fakat bir gelişme olmadı. Bu konuyu defalarca valilerimize de ilettim. Kültür Müdürlüğüne de durumu ilettim bakacaklarını devrinin gelmediğini söylediler.  Yeni Genel Müdürlüğümüze de söyledim. Yeni Valimiz Dursun Ali Şahin’e henüz söylemedim. İyice umudum kırıldı. Orası perişan durumda geceleri giren çıkan belirsiz,çöplük halinde akşamcıların yeri oldu, halk oralardan geçmeye korkar hale geldi.

Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Burası tarihi bir miras oralarda sığınaklar da vardı onlar toprak altında kaldı. Buralarda ağaçlandırma yapılırken tarihi doku toprakla kapatıldı. Bu tarihi mirasımız ortaya çıkarılmalı. Şükrüpüşü anıtı ile birlikte Kavgaz tabyası da mahallemiz sınırları içinde. Bu tabyalar Balkan Savaşı sırasında Edirne’nin savunması amacıyla kullanılan yerler. Edirne’de 8 tabya var, iki tanesi benim mahallemde bulunuyor. Bu tabyalar Osmanlı Rus Savaşı(93) harbi döneminde inşa edilmiş” dedi.

Tarihi Kavgaz Tabyası çöplük gibi (5)

 12 total views,  2 views today

Next Post

Yaşagör "Bakkal amcanın durumu içler acısı”

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör,  bir zamanlar mahallenin her şeyi ile ilgilenen dert babası olan ve halk tarafından bakkal amca olarak bilinen Bakkalların ekonomik sıkıntı içinde olduklarını belirterek şunları kaydetti; “ bakkallar olarak son yıllarda sıkıntılarımız daha da arttı. Akşam saat 10’da içki satışının yasaklanması bakkal […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp