Tarihi Yemiş Kapanı Hanı Ortaya Çıkacak

admin

425 YILLIK ‘YEMİŞ KAPANI HANI’ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK. HAN’IN KALINTILARINI BULMAK İÇİN EDİRNE’DE SONDAJ ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

 

 

 

 

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii Meydanı’nda ortaya çıkan Yemiş Kapanı Hanı için kazı çalışmaları başlıyor. Meydan’da bulunduğu belirlenen 425 yıllık Han’ın gün yüzüne çıkarılması planlanıyor.

20130919AW001094_01

 

Çalışma yapılacak alan suntalarla çevrilerek, Yemiş Kapanı Hanı’nın temelleri ve duvarları aranacak. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Yapılması planlanan Selimiye Meydan Projesi’ne 2 yıldır Yemiş Kapanı Han’ı bulunduğu için onay verilmemişti. Meydan’da, müze denetiminde kazı yapılarak, han aranacak. Meydan projesine ise kazı çalışmalarının ardından karar verilecek” dedi.

AW001094

 

DÖNEMİN MEYVE SEBZE İHTİYACININ HAN’DA KARŞILANDIĞI SÖYLENİYOR

Bakımsızlıktan harabeye dönen Yemiş Kapanı Hanı’nın 1937 tarihinde yıkıldığı biliniyor. Kazı çalışmalarının bir ay gibi bir sürede bitirilmesi bekleniyor. Osmanlı döneminde 1588 olarak yapıldığı kayıtlarda geçen handa halkın meyve ve sebze ihtiyacını buradan alışveriş yaparak karşıladığı geçiyor. Yemiş Kapanı Hanı’nın dış duvarları hamam tarafında bulunan yoldan görünüyor.

 172 total views,  2 views today

Next Post

Ticaret Borsası’na ziyaretler devam ediyor.

Edirne Ticaret Borsası Yeni yönetimine tebrik ziyaretleri devam ediyor. ETB’dan yapılan yazılı açıklamada;  “Borsamıza ziyaretler devam ediyor. Bugün Borsamızı Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Yörük , Kirişhane Spor Kulübü Başkanı İbrahim Şahin, EBED Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkanı Dilek Kaynak ve Kızılay Şube Başkanı Kadir Çakay ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp