Tarım Kongresi

admin

fikri_yalin_koseKonuşmacıların ifadesine göre bugüne kadar yapılan tarım kongrelerinin en kapsamlı ve en çok katılımla gerçekleşeni T.Ü Balkan Yerleşkesi salonunda 25 ülkeden 800 tarım uzmanının katılımı ile yapıldı. Kongre üç gün devam edecek. Bilindiği gibi Tarım, bölgemiz için çok önemli bir gelir kaynağı. Diyebiliriz ki, birinci sırada yer alan yüz binlerce insanımızı ilgilendiren bir gelir kaynağı.

Bugüne kadar, tarımı tüm boyutları gelişen teknolojiyi de dikkate alarak bilimsel boyutu ile irdeleyen bu türde bir toplantılar yapılmış olsa da bu tür geniş kapsamlı yapılmadı.

Tarım ülkemizde ve dünyada her geçen yıl önemi artan bir sektör. Ülkemizde tarıma yeterli önemin verildiğini söyleyemeyiz. Girdi fiyatlarının yüksek olması teknolojiden gerektiğince yararlanılamaması, bölgemizde tarlaların toplulaşma sorununun çözümlenememesi bölgemizde ve ülkemizde tarımı istenilen düzeye getiremedi.

Bölgemizde tarımda potansiyel çok yüksek seviyede olması gerektiği halde tarlalarımızdan alınan ürün miktarı ve ürün çeşitliliği konusunda sıkıntılar giderilemiyor. Bu kongrede Türk tarımı ile balkan ülkeleri tarımının karşılaştırılması yapılacak. Bu ülkelerde dekar başına alınan ürün ile ülkemizdeki oranlar karşılaştırılıp bunun nedenleri ve bu ülkelerde üretimin o düzeye gelmesinin nasıl sağlandığı anlatılacak.

Bu bilimsel toplantıların üreticilerin de katılımı ve sinevizyon gösterimi yapılarak olması burada yapılan konuşmaların özeti çiftçilerimize de dağıtılıp bilgi sahibi olmalarının sağlanması çok yararlı olurdu.

Belli kesimin katılımı ile yapılan toplum arasında ses yeterli getirmeyen,  Bu paneli organize edenlerin bu olumlu çabası, tarım kesiminde görevli olanların böyle önemli toplantıyı halka, üreticilere duyurulması çalışmalarının eksik yapılması bundan çok yararlanacak kesimlerin toplantıya katılmaları istenilen oranda olmamasını sağlıyor. Uzmanlık düzeyinde yapılan toplantılar “kendin pişir kendin ye”  misali tamamlanıyor. Bu nedenle etkisi de sınırlı kalıyor. Üreticilerimizin bu konuda bilgilendirilmesi gerekli. Bu ancak böyle bilimsel toplantılarla sağlanabilir. Üreticilerimiz Balkan ülkelerinde yetişen ürünler için ne gibi hizmetler yapılarak üretimi arttırdıkları konusunda bilgi sahibi olurlar. Özellikle Trakya çiftçimiz bir konuda görerek bilgi sahibi olduğunda ondan yararlanmasını ve o yöntemi uygulamasını iyi bilir. Üreticilerin bulunmadığı akademik düzeyde olan kişilerin katıldığı bir bilimsel toplantının en önemli ayağı olan üreticilerin bulunmaması nedeniyle bir ayağı eksik demektir.

Böyle toplantılar sonunda yayınlanan ortak bildirilerden köylülerimizin faydalanması oradaki bilimsel değerlendirmelerden ders alması mümkün değildir. Bu arada tarım kuruluşu yöneticilerimize sormak gerekir. Böyle toplantılardan tabanınızın yararlanması onların anlayacağı düzeyde bu toplantılarla ilgili bir toplantı özeti çıkarılamaz mı? Yoksa daha önceki toplantılarda olduğu gibi bu çok yararlı olabilecek toplantı da dar kapsamlı kalacak sadece bildirilere ve kitaplara mı yansıyacak. Bu toplantılara tarım kuruluş temsilcilerimiz Ziraat Odası başkan ve yöneticileri köy muhtarları öncelik yaparak bu toplantıya ilginin arttırılmasına katkı yapmaları gerekirdi. Bunun yeterince sağlandığına inanmıyorum. Böyle toplantılar konunun uzmanı insanlar için yapılmamalı. Buralara konunun gerçek sahibi üreticilerimiz de katılmalı.

 5 total views,  2 views today

Next Post

Dr. Özdemir “Okul Başarısında Kulak Sağlığı Çok Önemli”

Okula başlayan çocukların çeşitli sağlık sorunları konusu Devlet Hastanesi Konferans Salonunda yapılan toplantıda gündeme getirildi. Toplantıda konuşan KBB Uzmanı Op. Dr Mustafa Özdemir çocukların kulak burun boğaz sorunları konusunda açıklamalarda bulundu. Çocukların kulak sorununa dikkat çeken Özdemir, “  kulakta meydana gelen iltihaplanma okulda çocukların başarısını olumsuz etkiler, Çocuklar duymadığı zamanlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp