“Tarım ülkesi olmaktan çıkıyoruz”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yerli üretim politikaları uyguladıklarını ve bu yönde uygulamalar yapmasına karşın Türkiye’nin ithalata dayalı politikada ısrar ettiğini öne sürdü. Tarımını stratejik bir öneme sahip olmaya başladığını ifade eden Ergin, Türkiye’de yerli ve milli üretimin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Türkiye’nin son dönemde uyguladığı tarım politikaları sonucunda “kendi kendine yeten tarım ülkesi” tanımının ortadan kalktığını savundu. Ergin, Türkiye’nin bereketli topraklara ve tarım alanında yetişmiş kaliteli üretici gücüne sahip olduğunu söyledi. Tarım stratejik öneme sahip Gelecek dönemlerde sıkıntı yaşanmaması için ithalat politikalarından vazgeçilip yerli üretime ve ihracata önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “Dünyada birçok ülke korumacı politikalarla tarımda yerli üretimini desteklerken, Türkiye ithalata dayalı politikada ısrar ediyor. Bir iki tropikal ürün dışında hemen her tarımsal ürünü yetiştirebilecek iklime, toprağa ve kültüre sahip olan Türkiye’nin ithal etmediği tarım ve gıda ürünü neredeyse yok gibi. Yaşanan gelişmelere bakıldığında tarımda “kendi kendine yeterlilik” yeniden büyük önem kazanacak. Yakın gelecekte tarım ve gıda ürünü ihraç etmek çok daha zor olacak.

Rusya Federasyonu’nun Avrupa Birliği ülkelerine yönelik gıda ambargosu, Türkiye ile uçak krizi sonrasında yaşananlar ve bu ülkenin kendi ihtiyacını karşılamak üzere yerli üretimi artırma çabaları, gelecekte tarım ve gıda dış ticaretinde nasıl bir dünya ile karşı karşıya kalacağımız hakkında önemli ipuçları veriyor. “Rusya’dan ithalat yapacağız” Rusya Federasyonu, 2 yılı aşkın bir süre Türkiye’den tarım ürünleri ithalatına ambargo uygularken bir yandan kendi üretimini artıracak ciddi yatırımlar yaptı. Geldiğimiz noktada Türkiye’ye yönelik yasakları belli kısıtlamalar koyarak kaldıran Rusya Federasyonu bunun karşılığında Türkiye’ye et, süt ve balık ihraç etmeye hazırlanıyor. Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkachev, Türkiye’ye et, süt ve balık ihraç edeceklerini açıkladı. Açıklamanın özeti şu; Rusya’dan et, süt ve balık alacağız. Fakat,Tarım Bakanımızın süt ve balık konusunun konuşulmasından haberi bile yok. Fakıbaba’nın açıklamalarına göre, et ithalatı da zaten ekonomik nedenlerle değil, siyasi olarak yapılıyormuş. Yani, Türkiye 2010 yılından bu yana yaklaşık 5.5 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatını “siyasi” olarak yapıyor. Yapmaya da devam ediyor. Bu neyin siyaseti acaba?

Rusya’dan ithal edilecek et, süt ve balık bu ürünlerdeki üretimi olumsuz etkileyecek. Bir çok ülke yerli üretimi artırmak için büyük yatırımlar yaparken, tarım ürünü ihraç etmek için ciddi pazarlıklar yaparken, tarım ülkesi Türkiye, üretimi yok etmek, tarım ürünü ithal etmek için ciddi ciddi siyaset yapıyor?

 

 87 total views,  2 views today

Next Post

“GERÇEK SEVGİ KROMOZOM SAYMAZ”

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle down sendromlu çocuklar ile bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yüreklerindeki tertemiz sevgi ve yüzlerindeki sıcacık gülümse ile onların hayatımıza kattığı artı 1 değerin farkındayız. Çünkü sevgi kromozom saymaz. Çünkü dünya onlarla daha da güzel. Lütfen onları anlayın ve onların […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp