TARIMDA TİCARİ KAZANÇ GELENEKLERİN ÖNÜNE GEÇTİ

admin

 

Radyo Su’da canlı olarak yayımlanan: “ Her Şey Tohumla Başlar” programına katılan Terzi Tarım Yetkilisi, Dr.Turgut Terzi tarım ürünlerinde tohumluk konusunu değerlendirdi.

DSC_1331

 

Her Hafta Cuma günü Radyo Su’da canlı olarak yayımlanan ayrıca www. edirneajans. TV’den izlenebilen programın bu haftaki konusu gelenek ve görenekler ile sertifikalı tohumun yararlarıydı.

DSC_1324

 

Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği programda konuşan Terzi, şunları kaydetti. “ son yıllarda tarımda tercihlerde, tohum çeşitleri, sertifikalı tohum tercihi gibi karlılığı arttıracak faktörler öne çıkarıldı.

Bunun sonucunda bazı tohum satışlarında sertifikalı tohumlar erken tükendi.

Sonraya kalan üreticiler tohumlukta bulduğu ile yetinecekler” dedi

KÖYLERDE KIŞ HAZIRLIKLARI PAZARDAN ÜRÜNLERLE YAPILIYOR

Terzi daha sonra eski geleneklere değinerek şunları kaydetti. “Eski geleneklerimizden olan bağ bozumu, bostan bozumu ve benzeri geleneklerimiz unutulan geleneklerimiz haline geldi.

Köylülerimiz kendi ektiği ürünler yerine kış hazırlıklarını pazardan aldıkları ürünlerle yapmaktadır. Bu alışkanlık köylülerimizin geleneklerinden kopması, toplumu bir arada tutan öğeleri zedeliyor” dedi

 200 total views,  2 views today

Next Post

DERGİMİZ ARDA BOYUNDAKİ YUNAN KÖYÜNDE

Edirne Ajans gazetemizin 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı OKUL BAŞLIYOR dergimiz kent içi okulların ve ilçelere dağıtımının dışında Yunanistan’ın Pazarkule sınır kapısı yakınında Kastanies köyünde de dağıtımı yapıldı. Yunanistan’ın Arda Nehri kenarındaki Kastanies köyüne giden gazetemizin eğitim danışmanı Fikri Ak, OKUL BAŞLIYOR dergimizin dağıtımını yaptı ve dergi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp