Tarla günü kutlandı

admin

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde geliştirilen buğday, arpa, yulaf çeşitlerinin tanıtımı amacıyla yapılan tarla günü etkinlikleri, Tarla Günü,  Trakya Buğday Teknik Çalışma Gurubu Toplantısı Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yapıldı.

Tarla günü kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, il Jandarma Komutanı Jan. Alb Kamuran Ersan, Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Ahmet İstanbulluoğlu, Tarım İl Müdürü Orhan Sarı, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Adnan Tülek, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Öğretim Üyeleri, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Selahattin Pınar, Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Ziraat Mühendisleri ile çiftçiler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda ilk olarak söz alan Trakya Tarımsal Enstitü Müdürü Dr. Adnan Tülek, tarla günü etkinlikleri kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Trakya bölgesinde bulunan illerde karşılaşılan çiftçi sorunlarının tartışılması, çözüm önerilerinin ortaya konulması ve buğday teknik çalışma gurubu toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Buğday üretimi 2014/15 dönemi öngörüsü olarak dünyada 720 milyon ton, tüketimi ise 709milyon tondur.

Tarla günü kutlandı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Dünya üretiminin 152 milyon tonu ülkeler arasında ihracat ve ithalat şeklinde ticarete konu olmaktadır. Ülkemizde de 7,8 milyon hektar ekiliş, 22 milyon ton üretim, ortalama 284 Kg/dekarda verim ile buğday üreticiliği yaklaşık 3,2 milyon tarım işletmesinden 2,9 milyonu tarafından yapılıyor.15 milyon civarında insan için geçim kaynağı oluşturmaktadır.

Tarla günü kutlandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Enstitümüzde bu yıl yürütülen arpa ıslah çalışmaları kapsamında ise ulusal çalışmalarda 8 adet verim denemisi  391 genotip ve2726  açılan materyal ve uluslar arası düzeyde  ise 164  farklı genotip  bulunmaktadır.  Yulaf ıslah çalışmaları kapsamında iki verim denemesinde 84  genotip ve 70 adet farklı  kademelerden açılan  materyal bulunuyor. Buğday için  17 ayrı verim denemesinde 789  farklı genetop 2568  açılan materyal ve yine  uluslar arası düzeyde CIMMYT ( uluslar arası buğday, mısır araştırma merkezi  Türkiye Şubesi ile birlikte uluslar arası Kışlık Buğday  Geliştirme Programında (WWIP) 22 ayrı deneme  setinde 3825 farklı genotip  bulunmaktadır” dedi.

Tarla günü kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Ahmet İstanbulluoğlu konuşmasında, Bugün insanlığı doyurma adına tarımsal uğraşıların yapıldığını belirterek; “ bugün bir Amerika kıtası büyüklüğünde bir alanı tarlaya çevİrmiş durumda, 70 milyarın üzerinde hayvan beslenmekte. Bugün Dünya nüfusu 7 milyar gelecekte ise 8-9 milyara ulaşacak. Dünya’da güney Amerika kıtası kadar tarlaya dönüştüreceği bir yeri yok 70-80 milyar hayvan yetiştirecek imkânı yok. Bizler tarımcılar olarak yapacağımız bilgiyi arttırmak, bu bilgiyi üretime çevirmek olmalıdır” dedi.

Tarla günü kutlandı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de konuşmasında tarımın önemine vurgu yaparak, Türkiye’de 78 milyon insanın 15 milyonunun tarımla geçimini sağladığını ifade etti. Tarım denilince ilk akla gelenin buğday olduğunu kaydeden Vali, dünya her yıl 721 milyon ton buğdayın üretildiğine dikkat çekti. Şahin, “Bunun 28 milyon tonu Türkiye’de üretilmektedir. Ülkemizin tarımsal ürün itibariyle kendisine yeten ve birçok ürünü de ihraç eden bir ülke olmanın kıvancı içerisindeyiz. Hem de sertifikalı ürünleri ihraç ediyoruz” dedi.

Enstitü Müdürü Tülek’in ev sahipliğinde, Tarla Günü’ne katılan üreticilere geliştirdikleri buğday, arpa ve yulaf çeşitleri tanıtıldı.

Tarla günü kutlandı (4)

 

 192 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu : “Bu ülkenin her ferdi mutluluğu hak ediyor”

“O Kürsü de AKP iktidarının mağdur ettiği her kesimin olduğu gibi çiftçimizin de sözcüsü olacağım” Dün İpsala İlçesinde mahalle ziyaretlerinde bulunan Edirne 1.sıra Milletvekili adayı Okan Gaytancıoğlu İpsala Seçim Bürosunu da ziyaret ettikten sonra halkı ile  biraraya gelmek, sorunlarını dinlemek için bir dizi köy ziyaretlerinde bulundu.         […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp