Tarla Gününde Yeni Ürün Tanıtımı Yapıldı

admin

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen Buğday, Arpa ve Yulaf türlerinin tanıtımına yönelik olarak Karaağaç yolu üzerindeki Enstitünün deneme istasyonunda tarla günü düzenlendi.

tarla günü (43)

Tarla gününe Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü,  Dr, Adnan Tülek, Tarım İl Müdürü Orhan Sarı, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, Ziraat Mühendisleri, EDSYB Başkanı Tuncay AYTIN ve Yönetim kurulu, Köy Muhtarları, Tarım Ürün Pazarlama Şirket Yetkilileri ve Çiftçiler katıldı.

tarla günü (33)

Konu ile ilgili olarak söz alan Tarımsal Araştırma Enstİtü Müdürü Dr Adnan Tülek; “ Türkiye de geliştirilen tohumlukların %17’si Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsünde üretilmektedir.” Saban” isminde buğday, “ Hasat” isminde arpa çeşidi enstitüde geliştirildi. Enstitümüzde yeni geliştirilen ürünlerin üreticilerimize bereketli olmasını dilerim”dedi.

tarla günü (20)

Daha sonra konuşan Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç yeni geliştirilen ürünlerde emeği geçen bütün akademisyenleri kutladı. Çiftçilere hayırlı olması dileğini sundu.

tarla günü (26)

HASTALIKLARLA MÜCADELEDE DESTEK VERİLECEK 

Enstitü bitki Islahatçısı İrfan Öztürk konu hakkında verdiği bilgilerde. Bu yıl iklim koşullarının çok iyi geçtiğini belirterek şunları söyledi” Bitki gelişimi hem İlimizde hem de Trakya da oldukça iyi düzeyde. Trakya bölgesi üretim yıllarının verimlilik rekorunu kıracak. Bölge ortalamasının üzerinde bir verim bekliyoruz. Ancak daha önceki yıllarda görülmeyen yaprak hastalıkları baş gösterdi. Sarı pas Settorya, hastalığı Kahverengi Pas, çiftçilerimizin bu hastalıklarla mücadelede gereken yardımı yapacağız. Konuşmaların ardından Enstitüde yeni geliştirilen ürünlerin tanıtımı yapıldı. Pehlivan çeşidi buğdayın, pirinçte Osmancık gibi popüler bir ürün olduğu belirtilerek 60 tür ürün tanıtıldı.

 149 total views,  2 views today

Next Post

İL Jandarma’dan Eğitime Büyük Destek

Trafik haftası etkinlikleri kapsamında İl Jandarma komutanlığın bağlı jandarma Trafik Tim görevlileri ile Karayolları 11.Şube şefliği personelince, Tayakadın ilkokulu önüne öğrencilerin  güvenli bir şekilde okula geliş ve okuldan dönüş yapmaları için “Okul yaya geçidi ve Gerekli olan işaretlemeler”  yapıldı. Milli Eğitim müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile koordineli olarak yapılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp