Taş Deyip Geçmeyin

admin

Edirne Rotary Kulübünün  Beykent Koleji Konferans  salonunda yaptığı 2.Trakya  Megalit Çalışmaları Sempozyumunda “Kayalarda ses verir” adındaki   panel beni çok etkiledi.

     Bugüne kadar konu hakkında bilgi sahibi olmayan  insanımız gibi, ben de  çevremizdeki kaya parçalarının doğadaki megalitlerin  bir devrin simgesi olabileceğinden o dönemin izlerini yansıttığından habersizdim.

Buradaki toplantıyı izleyince içinde yaşadığımız dünyamıza ne kadar ilgisiz olduğumuzu onu yeterince  tanıyamadığımızı anladım.

Bölgemiz dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri. Üzerinde  yaşadığımız topraklarda bugüne karar kaç medeniyet geldi geçti,kaç milyon insan bu topraklarda yaşam sürdü.Bu medeniyetler her ne kadar tarihe gömülseler de bir yerlerde onların izlerine rastlamak mümkün.

    Sempozyumda  gündeme geldiği gibi,tarih boyunca bölgemizde  hüküm süren medeniyetlerden en önemlisi adını yaşadığımız topraklara  veren “Traklar” olmuş.  Balkanların tamamına yayılan “Trak medeniyeti” dağınık  yaşam sürmeleri büyük devlet haline gelmemeleri  sonucunda yok olmuş gitmiş. Bölge insanımızın yapısının Trakları andırdığı söylenir.

Onlar da bizim Trakya  halkımız gibi bağımsızlığı hür yaşamayı her şeyin üzerinde tutan bir toplum olarak biliniyor.Trakların bu yapısı günlük yaşamımıza ve folklorumuza de yansımıştır.

Üzerinde yaşadığımız toprakları daha iyi tanıma imkanı bulup, geçmiş medeniyetlerin izlerini daha iyi tanıdıkça insanlar ,yurdunu daha çok seviyor. Bu sempozyumda  gündeme gelen, sinevizyon gösterimiyle sunulan kaya yığınları ve kalıntıların  bir kenarda unutulmuş taş duvarların bir dönem bu topraklarda yaşayan insanların günümüze kadar gelen simgesi olduğunu gördüm.

Gönül arzulardı ki, bu tür toplantılar daha çok halkın katılımı ile gerçekleşsin. Böylece topraklarımızdan kimlerin gelip geçtiğini ve daha sonraları yok olup gittiğin  öğrenmek bizlerin de bir süre sonra ayni akıbetle yüz yüze kalacağımızı hatırlatıp, insanlarımız arasındaki gereksiz sürtüşmelerin son bulması bu dünyanın fani olduğunu anımsatması açısından uyarıcı  olurdu.

Her şeye rağmen, Edirne Rotary Kulübünü  böyle bir etkinliği düzenledikleri için kutlamak gerekir. Rotary kulüpleri bu ve benzeri yüzlerce yararlı etkinlik yapmasına karşın, bu güzel çalışmalarını geniş halk kesimlerine duyurmada yeterli olamıyor. Bu toplantı da onlardan biri.

Buraya katılan  belli sayıda izleyici ve basın mensuplarının kısıtlı zamanlarında programın kısa bir bölümünü haberlere yansıtmaları bu güzel etkinliği kamuoyuna duyurma açısından yeterli olmuyor.

Dilerim bu program görüntüleri kaydedilmiştir. Burada yapılan  konuşmaların çeşitli kanallardan halka iletilmesi çok yararlı olacaktır.Her nedense böyle etkinlikler sadece  toplantıya katılanların izledikleri düzeyinde kalıyor .

Aslında  böyle programa katılanlar az çok o konuda bilgi sahibi olan  kesimler. Asıl amaç bu konulardan habersiz olan  geniş halk kesimlerinin bilgilendirilmesi olmalıdır.

Daha önce de eşitli kez, bilgim oranında gündeme taşıdım. Sadece  bu toplantı değil. Büyük emek harcanarak gerçekleşen bunun gibi yüzlerce etkinlik yapıldığı alanda kalıyor. Daha sonraları unutulup gidiyor.Gerçekten faydalanması gereken geniş kesimlere ulaşamıyor.

 299 total views,  5 views today

Next Post

Çınaraltı Tava Ciğer Salonu Sahibi İpek 1500 kişilik Aşure Dağıttı

Edirne’de Çınaraltı Tava Ciğer ve Çorba Salonu’nun sahibi Mehmet Ali İpek tarafından, Muharrem Ayı nedeniyle  1500 kişiye aşure dağıtmı yapıldı. Hayırsever esnaf Mehmet Ali İpeğin dağıttığı aşureye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Böyle kutsal ayda  halka  aşure dağıttığı için   Çınaraltı Tava ciğer sahibine  teşekkür eden  vatandaşlar.Ayni duyarlılığın ekonomik durumu yeterli  diğer […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp