TASARIM ÇOCUK ATÖLYESİ

admin

fikri_yalin_koseŞükrüpaşa Mahallesinde Dar bir alanda, kısıtlı imkânları ile 2,5 ile 4 yaşındaki çocuklara hizmet veriyor. Tesis sahibini adı Sevda Mutlu Öğütçü, Marmara Üniversitesi mezunu. Kendisini, bebelikten yeni kurtulmuş kreş öncesi çocuklara adamış.

İşini o kadar severek yapıyor ki, birkaç dakika kendisi ile konuştuğunuzda heyecan dolu konuşmasından bunu daha iyi anlıyorsunuz.

Günümüzde benzerine sık rastlanmayan, idealist bir hanımefendi, yaptığı işten de adında olduğu gibi çok mutlu oluyor.

Bir anne sevgisinden öte çocuklara görevini özveri ile severek yapıyor.

Diyebilirim ki, çocukların Gelecekleri için çok önem taşıyan, kişiliklerinin kazanmasında ilk adımın atılmasını Tasarım Çocuk Atölyesi ile sağlama uğraşısı veriyor. Onları geleceğe hazırlıyor. İlkeli ve özveri ile hizmet veriyor. Kendi çalışma prensibini zedeleyecek yardım ve desteklere taviz vermiyor.

Öğütçü’nün işi ile ilgili açıklamasını dinlerken, jest ve mimikleri ile değme tiyatro sanatçılarına taş çıkartacak görüntü sergiliyor.

Bu görüntüsü, heyecanlı anlatımı da onun mesleğini ne kadar severek yaptığını, bağlı olduğunu gösteriyor.

Sevda Mutlu Öğütçü işe başlarken, çocukların okul öncesinin öncesini hedefleyerek işe başlamış. Daha önceki yaşamı da çok maceralı geçmiş. Eşinin işi gereği Afganistan’a gitmiş daha sonra Afrika’da bulunmuş.

Oralarda da boş durmamış uğraşısı hep çocuklar olmuş.

Atölyede ailelerle birlikte çalıştıklarını söylüyor. Kendisinin sahip olduğu türden bir atölye’nin Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen

Sevda Mutlu Öğütçü Edirne’de işe kendi çocuğu ile başlamış.

Edirne’nin sosyal yapısı gereği iyi bir çalışma ortamı yaratacağını dikkate alarak, Fatih Mahallesi 4. Cadde 43. Sokak Safirpark No.B6/14 Esentepe adresindeki atölyesini açarak işe başlamış. Bandan sonrasını kendisinin sözleri ile aktarıyorum; “ çocuklar kreşe başladıklarında ailelerinden kopuyorlar.

Biz burada Çocukları okul öncesi kreşe hazırlıyoruz. Bu hazırlığın en temel basamağı ailenin bakıcı olarak görevlendirdiği anneanne, baba, dede, buradaki eğitimin içinde var olabiliyor. Ta ki, çocuk tamam diyene kadar. Bu sürede çocukta korku son buluyor.Çocuk gidebilirsin duruma geldiğinde biz aileyi gönderiyoruz.

İşte asıl önemli nokta burası. ‘Çocuklar okul öncesi sosyal yaşama atölyelerle başlamalı’.Diye nitelendirdiğimiz projenin ilk uygulama noktası burası.

Üç yıldan bu yana Edirne’deyim. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümü mezunuyum. Bir süre öğretmenlik yaptım. Eşimin yanında ben kadınlar ve çocuklar üzerine projeler geliştirdim. Afganistan’dan sonra Afrika’ya Ütopya’ya gittik.

Daha sonra yurda döndüğümde gördüm ki, çocuklarımız 1,5–4 yaş aralığında, oyun dönemi denen yaşlarda sadece oyuncaklarla boğuluyorlar. Bunun dışında bir şey göremiyorlar. Aslında o yaş dilimi Çocukların üretmeleri gereken bir yaştır.

Gerçi o yaş oyun dönemidir fakat sadece Çocukların oyunla geçireceği bir dönem değildir. Kendileri için ortam hazırlandığında kesinlikle üretebilirler dedim.

Bu fikrimi gerçekleştirmek amacı ile kendi çocuğumla birlikte birkaç çocukla burada işe başladım. Şu anda 30 öğrencimiz var. Reklam yapmadan, aileleri de içine alan bir çalışma ile çok önemli bir

noktaya geldik. İki gurup halinde çalışma var ilk gurup saat 10,30’da geliyor 12,ye kadar çalışıyor.

Haftada üç gün çalışma var. Burada bir önemli nokta çocuklar bu ortama alıştıktan sonra hala devam etmede ısrar etmesi bu kez Çocuğun dikkatini farklı yönlere çekebiliyor. Biz bunu dikkate alarak farklı tarzda çalışmalar yapıyoruz. Burada çocuklar kırmızı çamur ile kil dediğimiz çalışmalar.Bizler tarafından hazırlanan oyun hamurları tamamen doğal,Tuval üzerine çalışmalarımız oluyor .

Gelişen çalışmalarda çocukların önüne malzeme koyduğumuzda ne yapabiliriz diye sorduğumuzda yanıt alabiliyoruz. Tasarım Çocuk Atölyesinin esas amacı budur” Buradan çocuk eğitiminden sorumlu olanların dikkatini çekmek istiyorum. Bu atölyeye bir görün çalışmaları izleyin sanırım buradan alınması gereken çok dersler olacaktır.

 268 total views,  2 views today

Next Post

Tasarım Çocuk Atölyesi yöneticileri gazetemizi ziyaret etti.

Şükrü Paşa Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren, Tasarım Çocuk atölyesi Sahibi Sevda Mutlu Öğütçü, çalışma ekibinden Elif Özcan, Nurgül Yörük, Gazetemizi ziyaret etti, Çalışmaları nedeniyle Edirne Ajans ve Radyo Su ekibini kutlayan Tasarım Çocuk Atölyesi Sahibi Öğütçü; “ Biz ekibimizle birlikte doğruluğuna inandığımız bir görev uğruna yola çıktık. Çocuklarımızın geleceğimiz olduğu kanısındayız. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp