Taşhan Et Mangal Bahçe Açıldı

admin

Edirne’nin tanınmış başarılı işadamlarından Serdar Hüseyinca,  2011 yılında hizmete sunduğu Tahmis meydanındaki “Taşhan Et Mangal Restoranından sonra halkın müşterilerinin ve Edirne halkının gösterdiği ilgisinden dolayı ikinci şubesi olan Taşhan ET MANGAL Bahçe’yi de hizmete açtı.

Üretimde gösterdiği titizlik ve kaliteyi restoranlarına da taşıyan işadamı Serdar Hüseyinca  gazetemize yaptığı açıklamada; “Restorancılık” sektöründe yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz.  Amacımız Edirne Halkına daha yakın ve en iyi hizmeti sunmaktır.  Bize destek olan ve bizi tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Taşhan Et Şirket Müdürü Pınar Yılıdız da yaptığı açıklamada;

“Taşhan Et MANGAL Bahçe”  restoranımız 200 kişilik kapasiteye sahiptir.  Alkolsüz içeceklerin satışını yapıyoruz.  Ağırlıklı olarak salonumuzda ailelere hizmet vereceğiz. İlk şubemiz olan Taşhan Et Mangal’da ki aynı konsepti,  bugün hizmete açtığımız TAŞHAN ET BAHÇE’ye de uyguladık. Bir de Burada ki konsepte önemli bir değişiklik yaparak Kahvaltı ve Bahçeyi de ekledik.  Restoranımızda, her bölümün konusunda uzmanı olan değerli ustaların hazırladığı Izgara çeşitleri, Kebap çeşitleri, Meşhur Edirne Tava Ciğeri, Yaprak Döner, Lahmacun ve pide çeşitleri ve  Dünya Mutfağının seçkin tatlı çeşitlerinin satışını yapıyoruz. Ayrıca firmamızla bütünleşen ve büyük ilgi gören   “Kilo ile ister çiğ, ister pişmiş olarak” et ürünlerinin satışı da yapılmaktadır. Yine ürünlerimizden  “1 alana 2.si 1TL” Kampanyalarına devam ediyoruz.  Bunun yanında paket servisimiz de mevcuttur. Aileler  “TAŞHAN ET MANGAL BAHÇE”ye gelip burada ki kalitenin farkını yaşarken çocukları da onla için hazırlanan oyun bahçemizde gönüllerince günün tadını çıkarabilirler.  Fatih Mahallesi Ümran AKKAN caddesi No: 4’te hizmete giren 2. Şubemiz TAŞHAN ET MANGAL  BAHÇE’ye tüm Edirne halkını bekliyoruz” dedi.

DSC_0312 DSC_0315 DSC_0327 DSC_0282 DSC_0287 DSC_0295 DSC_0298 DSC_0301

İlk olarak “Taşhan ET KASAP” olarak Edirne halkına hizmet veren Serdar Hüseyinca; daha sonra Et işleme sektöründe Edirne’de bir ilke imza atarak, Edirne Et Entegre Et Üretim Tesislerinde “Modern bir tesis açarak” kalitesinde ki farkı bir kez daha müşterilerine kanıtladı. Halktan gördüğü ilgi ve talep üzerine, 2011 yılında restoran sektörüne yatırım yaparak Edirne Tahmis meydanında 4 katlık “TAŞHAN ET MANGAL” adında modern bir  Restoranı hizmete açan  işadamı Hüseyinca, son olarak  Fatih Mahallesi Ümran Akkan caddesinde  TAŞHAN ET MANGAL BAHÇE’yi önceki gün hizmete açarak  Edirne’ye sunduğu hizmeti bir adım daha ileriye taşımış oldu.

 

DSC_0266

 92 total views,  2 views today

Next Post

Ünlü tiyatrocu EYDEMİR, HOTEL EDİRNE PALACE’da konakladı

Üç nehrin kucakladığı, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan çağdaş yüzü Edirne’nin, Konaklamadaki yeni rengi olan HOTEL EDİRNE PALACE, ünlü tiyatrocu ve oyuncu ERDOĞAN EYDEMİR’i ağırladı.   Kurtlar vadisi değerli oyuncusu Erdoğan Eydemir, dizideki adıyla Sencer Abi, Sahne almak için geldiği Edirne’de  HOTEL EDİRNE PALACE”ı tercih  etti.  Ünlü tiyatro oyuncusu Erdoğan EYDEMİR  açıklamasında, Serhat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp