“TAŞHAN ET” Modern Tesisleri ile GÖZ KAMAŞTIRIYOR”

admin

TAŞHAN ET ÜRÜNLERİ Modern tesislerinde, Gıda mühendisleri kontrolünde İslami şartlara uygun olarak el değmeden işlenen et ürünleri ile Kurban Bayramında da Kurbanlık kesecek vatandaşların ilgi odağı oldu.

taşhanet-üretim
taşhanet-üretim1

Kurban Bayramına 1 gün kala vatandaşlar yetkililerin tüm uyarılarını dikkate alarak Kurbanlık almaya devam ediyor.

Edirne’nin köklü kuruluşu TAŞHAN ET, Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerinde ki Göz kamaştıran Et kesim tesisleri ile Edirne’nin en hijyenik et işleme tesisi olarak halkın takdirini topluyor. 2001 yılında faaliyete geçen “TAŞHAN ET” bugün MODERN ET İŞLEME TESİSLERİ, yüzlerce çalışanı, onlarca şube, ve bayisi ile Marmara Bölgesinin tamamına hizmet veren Edirne’de imkansızı başaran sayılı kuruluşlar arasında yerini almış durumda.

Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerinde ki “TEK İŞLEME” tesisine sahip olan “TAŞHAN ET” bünyesindeki ve tesisteki Gıda Mühendisleri kontrolünde işlenen et ürünlerini müşterilerine “EDİRNE’nin EN MODERN” tesisinde işleyerek sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

taşhanet-üretim4

TAŞHAN ET Yönetim kurulu Başkanı Serdar Hüseyinca’nın azimli çalışması sonucunda her detayı düşünerek yaptığı yatırımlar Bugün sadece Edirne’de değil, tüm Trakya’da ses getirmeye devam ediyor.

taşhan et-serdar hüseyinca

Edirne’nin en modern ET İŞLEME Tesisi olan “Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesisleri”nde tesislerin ve TAŞHAN ET’in Gıda mühendisleri tarafından İslami şartlara uygun olarak el değmeden işlenen et ürünleri aynı titizlik ve hijyenik şekilde işlenmeye devam ediyor.

taşhanet-üretim2

Taşhan Et Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Hüseyinca Gazetemize yaptığı açıklamada; Biz işimizi nasıl daha kaliteli ve güvenli yapabiliriz sorusunun cevabını arayarak ve gerekli olan en iyi yatırımları yapmak kaidesiyle gerçekleştirmeye çalıştık. Tabi 2001 yılında faaliyete geçtiğimizde bugünlere gelmek için hep çalıştık. Bu günlere gelmemizde en büyük payı olan değerli müşterilerimize şükran borcumuz var. Onlara teşekkür ediyorum. Süreç içerisinde sürekli yatırım yaptık. Bugün gördüğünüz gibi Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerinde bölgenin en hijyenik ve en büyük tesislerini Halkımızın sağlığı için kurduk.

TASHAN

Tesisimizde et ürünleri bizim ve Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerinin Gıda mühendisleri kontrolünde, İslami şartlara uygun bir şekilde işleniyor. Tesisimizin et ürünlerini el değmeden işlemesi bizim en büyük gurur kaynağımız olmuştur. Yüzlerce çalışanımız ve bölgeye yayılmış araç filomuz ile bölgenin Et ürünleri ihtiyacına cevap vermeye çalışıyoruz.

üretim_pinar

 

“EL DEĞMEDEN KURBANLIK KESİMİ TAŞHAN ET TESİSLERİNDE”

taşhanet-üretim3

 

Kurban bayramı nedeniyle vatandaşlarımıza kurbanlık satışı hizmetimiz de mevcuttur. Şu ana kadar bize gelen talepler bir kez daha TAŞHAN ET’in kalitesini ortaya net bir şekilde koymuştur. Bizi tercih eden değerli müşterilerimize teşekkür ediyorum. Kurban bayramında İslami şartlara uygu şekilde, gıda mühendisleri kontrolünde el değmeden kurbanlık kesimi Büyük Döllük köyü yolu üzerinde ki Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesisleri’nde ki ET İŞEME TESİSLERİMİZDE yapılmaktadır. Değerli halkımıza kurbanlıklarını rahat bir şekilde ve İslami şartlara uygun olarak kesmeleri için tesislerimize bekliyoruz.

DSC_0322

Bu vesileyle Tüm Müslüman aleminin Mübarek Kurban Bayramını kutlar, Sağlık, mutluluk ver huzur dolu nice bayramlar dilerim” dedi.
tashanbahcetaşhan-et-magal-bahçe

taşhan et mangal

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 797 total views,  2 views today

Next Post

Bakan Müezzinoğlu’dan Kurban kesimi konusunda Uyarılar

Kurban ve kurban kesimleri, kurbanda acillere gelecek olan vakalarla ilgili değerlendirme Yapan Müezzinoğlu şunları kaydetti “. Kurban kesimiyle ilgili uyarılarım şöyle ; Tabii bir kurban kesimlerini bilinen kasaplarla yapanlar bir de kendi koşullarında ‘ben biliyorum, her sene ben kesiyorum’ diyen , ‘ben kendi koyunu, kurbanlığımı keserim’ diyenler var. Onlar da […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp