Taşkınlara karşı Edirne AFAD’dan Önemli Proje

admin

EDİRNE (AFAD) Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ilimizde yaşanabilecek olası nehir taşkınları ve sel baskınlarıyla mücadele etme konusunda Bulgaristan’ın Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü sınır ötesi işbirliği kapsamında 589 bin 017,24 EURO’luk AB projesi geliştirdi.

Avrupa Birliğinin finanse ettiği ve toplam bütçesi 589 bin 017,24  EURO olan “Sel Durumuna Hazırlıklı olma ve Müdahale etmek için Sınır ötesi iş birliği projesinde”  ayrılan bütçenin 328 bin 507 EURO’luk kısmından ilimiz, 260 bin 509 EURO’luk kısmından da proje ortağımız Bulgaristan Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü yararlanacak.  Bu proje ile başta ilimizde ve sınır bölgesinde olası sel ve su taşkınlarında  ortak müdahalede bulunulacak. Proje koordinatörü olan Bulgaristan’ın Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü proje uzmanı Spiridon Aleksandrov, Olası taşkınlarda hep birlikte hareket edip, işbirliği yapacağız. Özellikle çok iyi çalıştığımız AFAD İl Müdürü Kemal Şen ve ekibine teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

Edirne  AFAD Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısına, AFAD Edirne İl Müdürü Kemal Şen, İyileştirme Şube Müdürü ve proje koordinatörü Ali Altındal, Bulgaristan’ın Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü proje uzmanı Spiridon Aleksandrov, Haskova Bölge Müdürü Nikolay Petkov katıldı.

Ali Altındal; “Afetlerde vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliğini korumak birinci önceliğimizdir.”

İlk olarak sinevizyon gösterisi ile AFAD Edirne İyileştirme Şube Müdürü ve proje koordinatörü Ali Altındal basın mensuplarına Kurumun ihtiyacı olan ekipmanları tanıttı. Altındal sunum esnasında yaptığı konuşmada;  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projemizin tanıtılması aşamasında basının önemi bizim için çok büyük. Kısaca projeye nasıl başladığımızı anlatalım. Bu projenin yaklaşık olarak 2-3 yıl kadar bir hazırlık süreci oldu.  AFAD olarak sellerde  ve diğer afetlerde vatandaşlarımızın, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak birinci önceliğimizdir. Bu kapsamda üstümüze düşen görevleri sıraladık.  İlk olarak İl Müdürümüz Kemal Şen Başkanlığında bir proje ekibi kurduk. Ne yapabilirizi düşündük. Kurumsal arttırmak adına diğer afet fonlarından da faydalanmak için böyle bir projeye gereksinim duyduk. Çünkü sel konusunda, en azından müdahale konusunda bizim üzerimize düşen görevi eksiksiz olarak yerine de getirmemiz gerekiyordu. Bunun için gerekli olan ekipmanların tedariği ile ilgili de bir araştırma içine girdik. Biliyorsunuz daha önce 8×8 bir araç aldık. Hem karda, hem suda , hem karada amfibi özelikleriyle ile hareket edebilen bir araç. Bu araç geçen sene çok yoğun bir kar yağışı yaşadığımız ilimizde bizim tam anlamıyla elimiz ve ayağımız oldu. Bunun yanında 4 tane daha 4×4 araç aldık.

2 tane kentsel arama kurtarma aracı aldık. Ama sel için bir eksiğimiz vardı. Bunun arayışına girip Avrupa Birliği fonlarını araştırdık ve yeni dostlarımız Bulgaristan’dan Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün, İçişleri Bakanlığının koordinatörü mr. Spiridon’la görüştük. Aynı Kurumun Haskova Bölge Müdürü Sayın  Mr. Vaçev’le bir araya gelerek yaklaşık 2 yıllık toplantıların neticesinde bir proje ortaya çıktı. Projemizin ismi Sel Durumuna Hazırlıklı olma ve Müdahale etmek için Sınır ötesi iş birliği projesi’dir. Bütçemiz 589.000 Euro’dur. Bunun %55,8’i (328 bin 507 EURO) bize ayrılan bütçedir. 260 bin EURO’luk kısmı da Bulgaristan’daki ortaklarımızındır. Projemizin Genel amacı, bu bölgede meydana gelebilecek ani bir su baskınında, ani reaksiyon gösterebilmemiz gerekiyordu. Elimizdeki mevcut araçlarla müdahale etmemiz, toplanmamız ve oraya gitmemiz çok uzun zaman alıyordu ve araçlar suda hareket edemiyordu. Ana amacımız bunların önüne geçebilmekti. Bu proje ile ilgili bir yönetim oluşturduk. Programları oluşturduk. Ekipmanlarımızı belirledik. Yapacağımız ortak tatbikatları düzenledik. Bunların planlamalarını yaptık. Sonuçlarında da etkin bir müdahale bekliyoruz. Sadece ayrı ayrı değil de sınır bölgelerinde olabilecek taşkınlarda ortak bir müdahale yapabilme amacındayız. Özellikle MR. Vaçev  Türkiye’de yaşanan 1999 depreminde Türkiye’ye oradan yardım gönderen ekibin başındaydı. O günden başlayan dostluğun devamıdır bu proje. Özellikle Edirne İtfaiyesi ve burada MR. Vaçev’le iyi bir dostluğumuz var.

“Tam Teşekküllü Arama Kurtarma Aracı”

Proje’de alınacak ekipmanlardan bahsedecek olursak;  Tam  teşekküllü bir Arama Kurtarma Aracı yani büyük bir kamyon almayı hedefliyoruz. Kamyonumuz 5 kişilik ekibi aynı anda taşıyabilecek kapasiteye sahip. Üstüne bir ekipman yaptırıp, o ekipmanın üstüne de Kurtarma botunu koyacağız. İlave bir römorka gerek kalmadan daha hızlı müdahale edebileceğiz. Gördüğünüz gibi yüksekliğini de burada ki taşkınlarda rahatlıkla hareket edebilecek şekilde belirledik.

“Su Altı Arama Robotu”

İlimizde ve bölgemizde olmayan Su altı Arama Robotu almayı hedefliyoruz. Su altı robotunun önünde bir kamera var. Bu Kamera da ışık vasıtası ile en bulanık suyun için bile gösterebiliyor. Özellikle Meriç Nehri kördür. Dalış yapıldığında suyun içini gözle görmek mümkün değildir. Bu Robotun önünde büyük bir ışık olacak. Işık Kamera’nın sualtında  rahat bir şekilde görüntü almasını sağlayacak. Yine Robotun altında gördüğünüz kanca görünümlü çene, en az 70 kg’lık bir nesneyi suyun içinden tutup yukarı çıkartabilecek özelliğe sahiptir.

“ Halat Fırlatma Ekipmanı”

Halat Fırlatma ekipmanı bizim için gerekli olan bir ekipmandır. Bundan da bir tane almayı düşünüyoruz.

“Drone” Helikopter Kamera

Bir adet tam donanımlı Drone almak istiyoruz. Göremediğimiz noktalar oluyor. Suyun içinde giremediğimiz ve dolayısıyla göremediğimiz yerler oluyor. Orada vatandaşımızın kalıp kalmadığını görmek için  Drone kullanacağız. Selde daha önce yaşanan tecrübeler neticesinde kör nokta kalmasın istiyoruz.

“Kurtarma Botu”

Bir adet kurtarma botu alacağız. Kurtarma botu ile sel yada taşkınlarda kolayca ve hızlı bir şekilde müdahalede bulunmak istiyoruz.

Spiridon Aleksandrov; “Projemiz, sınır ötesinde ki iki ülkenin kurumlarının nasıl çalıştığını gösteren bir projedir”

Daha sonra proje ile ilgili konuşma yapan Bulgaristan’ın Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü proje uzmanı Spiridon Aleksandrov; Bugün burada bulunmaktan dolayı ve bu projenin başlangıcını yaşadığımız için çok mutluyuz. Özellikle AFAD Müdürü Kemal ŞEN ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu proje sınır ötesinde ki iki ülkenin kurumlarının nasıl çalıştığını, bu konularda nasıl ortaklaşa işbirliği yapabileceklerinin bir kanıtıdır. Avrupa Birliği Projelerinden bu tür projelerle yararlanabileceğimizin bir göstergesidir.  Bu proje ile ilgili olarak Bakanlığımız bünyesinde bulunan Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü bölümü büyük fayda görecektir.Taşkınlarla ilgili 100 adet mobil bariyer edinmek, 5 adet dalgıç kıyafet ve bunun dışında da 6×6 özelliğinde 3 adet pikap almayı hedefliyoruz. Olası taşkınlarda hep birlikte hareket edip, işbirliği yapacağız. Özellikle çok iyi çalıştığımız AFAD ekibine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” Dedi.

Kemal Şen; “Bu Proje ilimiz ve iki ülke için önemli bir projedir”

AFAD Edirne İl Müdürü Kemal Şen burada yaptığı konuşmada; Bu proje kapsamında sayın Spiridon Aleksandrov gerekli açıklamaları yaptı ve hislerimize de aynı zamanda tercüman oldular. İnşallah projemiz sona erdiğinde İlimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğü taşkınlara çok daha etkin ve etkili daha çabuk müdahale anlamında güç kazanacak. İnşallah araçlarımızla beraber ortak bir tatbikat yaparak siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmek istiyoruz. Bunu pekiştirmiş olacağız. Bu proje iki ülke için çok önemli bir projedir.” Dedi.

 98 total views,  2 views today

Next Post

MHP İl Teşkilatından Bahçeli’ye Ziyaret

Meclis Üyeleri Ezgi Yetkiner, Ahmet Karagülle, Hüseyin Ülker  ile birlikte Ankara da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ve İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve Grup Başkan Vekili Erkan Akçayı mecliste makamlarında ziyaret ettiler. Ziyarette Edirne’nin sorunları, işsizlik, göç ,arazi satışları ve Edirne’deki  tarihi eser ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp