Tasmalı, “Muhtarların hakları belirlenmeli”

admin

Edirne Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı ve Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı yeni yılda muhtarların beklentileri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Muhtarlarımız mahalle ve köy olmak üzere, 1927 yılında düzenlenen yasa ile kurulmuş, devletin temsilcisi, milletimizin  sözcülüğünü yapan bir kurumdur. Köy muhtarlarımızın tüzel kişilikleri mevcuttu. Yeni çıkan büyük şehir yasası ile bu da kaldırılıp, bütün varlıkları ellerinden alınıp belirli kuruluşlara devrediliyor ve mahalle muhtarlığı konumuna getiriliyor.

Mahalle ve köy muhtarlıklarının günümüz şartlarına göre yetki ve sorumlulukları arttırılıp yeni çıkarılacak olan muhtarlık yasası mecliste görüşülerek yasalaşmalıdır. Muhtarlık vatandaşın biriken sorunlarını belirli kurumlara ileten bir kurumdur. Muhtarların özlük hakları arttırılmalı, sosyal hakları da günün koşullarına göre düzenlenmelidir.

Tasmalı, “Muhtarların hakları belirlenmeli”

 

 

 

 

 

 

 

MUHTARLAR TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMALI

Muhtarlarımız da dertlerini, sorunlarını çözebilmek için tek bir çatı altına toplanarak güç birliği yapmalıdır. Muhtarlarımız haklarını yasalar çerçevesinde aramalı ve hak mücadelelerini etkin bir şekilde sürdürmelidirler. Bizlere sadece seçim döneminde hatırlanıp hatırı sorulan değil, en demokratik bir seçimle göreve gelen halk tarafından sevilen sayılan bir bireyler olarak gereken önem verilmelidir.

Bizler devletimizden günün koşulları ve şartlarına göre yetki, görev ve sorumluluk istiyoruz.

Köyümüzün yol, su, kanalizasyon, okul, mera, güvenlik, sağlık ve bununu gibi sorunlarını çözmek için emek sarf eden, mahallelerimizde belediye ve devletimizin kurumları ile çözümlenmesini istediği, sorunları ile mücadele eden, muhtarlarımızın  yeni bir yasa ile tanımı yapılmalı, yetkileri yasalarla belirlenip güvence altına alınmalıdır.

Yeni girdiğimiz 2015 yılı ve sonrasında halkımıza daha çok hizmet vermeyi arzu ediyoruz.” Diye konuştu

Yeni yılın tüm halkımıza ve camiamıza hayırlar getirmesini cenabı Allahtan niyaz ederim.

 

 

 184 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Birlik'te görev dağılımı yapıldı

08 Ocak 2015 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulda seçilen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ilk Yönetim Kurulu Toplantısında aralarında görev bölümü yaptı. Buna göre, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Rafet SEZEN, Başkan Vekilliğine Hilmi KAHRAMAN getirildi. Ahmet AKGÜN, Hüseyin KOCABIYIK, Remzi KOBAK ve Emre YILMAZ ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapacaklar. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp