Tasmalı; “tasarruf halka hizmeti aksatarak olmaz”

admin

Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı ve Edirne Merkez Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı, Edirne’nin üç ilçesinden TREDAŞ şubelerinin kaldırılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bu uygulamanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, halka zarar verecek hizmetlere izin verilmemesi uyarısında bulundu.

Tasmalı şunları kaydetti; “Ülkemizde 24 adet TEİAŞ bölgesi bulunuyor. Bu 24 bölgede devlete görevini eksiksiz yapan iller arasında Trakya illerinden Edirne, Tekirdağ Kırklareli’de en düşük oranda yani   %3 hat kaybı var.

Diğer illerde ise  %70’e kadar hat kaybı yaşanıyor. Elektrik faturaları ödemelerinde de Edirne ve Trakya illeri en başta gelen iller arasında yer alıyor. TREDAŞ’ın üç ilçeden kaldırılmasıyla oluşacak eziyeti halka yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.

İRFAN TASMALI

 

 

 

 

 

 

 

Ben bu kurumda yetkili olan TES-İŞ sendikasında görev yaptım. Bugün Tekirdağ, Kırklareli Edirne illeri kapsamındaki doğal gaz ve TEK’e bizler bakıyorduk. O zamanlar bu kurumlarda görev yapan işçi sayısı da çoktu, görevi devlet yapıyordu. Daha sonra bu kurumlar özelleştirildi. Özelleştirme ile bu kurumları alan firma tasarruf yoluna gitti. Tasarruf demek halka hizmeti aksatmak olmamalıdır.

Şirket tasarruf yaparken vatandaşlarımız masrafa girecektir. Vatandaşlarımız bu kurumların kaldırılmasından sonra  Edirne, Lalapaşa, Havsa’da kalkacak Edirne’ye gelecek TREDAŞ’a gelecek sırasını bekleyip işlemlerini yaptıracak. Abone olacak. Abone kapatacak, insanlarımız bu işlemler için bir gününü harcayacak.  Elektrik arızalarının da kısa sürede giderilmesi gerekir. Bilindiği gibi bölgemiz tarım bölgesi, Bölgemizde hayvancılığın gelişmesini istiyoruz. Hayvansal ürünlerimizden et ve süte elektrik kesintilerinin büyük zararı vardır.

TARIM BÖLGESİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ BÜYÜK ZARAR YAPAR

Özellikle süt için elektrikler kesildiğinde bir iki saat depoda kaldığında o süt kullanılamaz duruma gelecektir. Sütü alacak firma ölçümden sonra bu bozuk sütü almayacaktır. Bu ürünler halkın emeği ile oluşuyor, bunun cezasını kim çekecektir. Burada bir şirket tasarruf yapsın diye on binlerce insanımız çile çekecek. Bu insanlarımıza büyük haksızlıktır. Dilerim firma yetkilileri bu kararlarını yeniden gözden geçirir kararlarından vazgeçerler. Bu çekiyi vatandaşlarımıza çektirmezler. Edirne Muhtarlar Derneği olarak Havsa, Lalapaşa. Süloğlu ilçelerimize bu mağduriyetin yaşatılmaması gerektiğine inanıyoruz. Eğer bu durum gerçekleşirse vatandaşlarımız elektrik işlemlerinde çok zahmet çekecek.

Bu kurumların “ Zarar ediyoruz”  diye şubelerini kapatmaları bana inandırıcı gelmiyor. Bilindiği gibi Trakya’da Tekirdağ TREDAŞ’ın merkezidir. Bu iller arasında kurumun zarar etmesi mümkün değil. Buralara yatırım yaptıklarında devletimizden parasını alıyor. Bu firma hat kayıplarının faturasını bütün abonelere yüklüyor.

%70 KAÇAĞIN ZARARINI BİZ ÇEKİYORUZ

Bu da adaletsizliktir. İnsanlarımız almadıkları hizmetin parasını kullanmadığı elektriğin parasını ödemek zorunda kalıyor. Sosyal devlet anlayışına göre elektrik kaybı olan bölge aboneleri bu zararı ödemek zorunda. Böyle olması halinde o bölgenin aboneleri kaçak kayıplarını yetkililere bildirecek. Böylece kaçak elektrik kullanım oranı da azalmış olacaktır. Fakat böyle uygulanmıyor. %70 kaybı da  %3 kayıp olan abonelere ödetiyor. Elektriği kaçak kullananların faturasını bizler ödüyoruz. Bu doğru bir uygulama değil. Yıllar önce bu haksızlığı zamanın Valisine söylemiştim. O da Elektrik Kurumu yetkililerine iletmişti. Keşke kayıp olan bölgeler zararı kendileri ödese o zaman bu işten zarar gören bölgeler sorunu kendi içinde çözeceklerdi. Bazı bölgelerimizde kaçak elektrik kullanımı %70’leri aşıyor. Bölgemizde ise tarımda kullanılan elektriği üreticilerimiz eskiden hasat döneminde ödüyorlardı. Bu uygulama özelleştirme sonucu kaldırıldı. Vatandaşlar elinde para olmasa da her ay gidip TREDAŞ’a elektrik borcunu ödemek zorunda kalıyor. İnsanlara böyle zorluklar yaşatmamak lazım.

DEVLET KONTROLÜ ELDEN BIRAKMAMALI  

Şirketler özellikle yaptıkların hizmetlerde kar amacı güder. Fakat devlet bu kontrolü düzenli yapması lazım. Devlet varlık sebebi olan vatandaşını korumak zorundadır. Şu anda yaz söz konusu yaşıyoruz. Ulaşım kolay yarın kış olacak. Böyle durumlarda elektrik arızalarının giderilmesi uzun zaman alacaktır. Şu anda dahi Süloğlu, lalapaşa’nın sınır köylerinde elektrik arızası olduğunda arıza ekiplerinin oralara ulaşması zaman alacaktır. Bu zamanda halk elektrik kesintisi nedeniyle zarara uğrayacaktır. Küçük hesaplar uğrunu halka büyük zarar vermemek gerekir.

SENDİKA DA DESTEK OLMALI

Bu kurumda yetkili sendika TÜRK- İŞ’e bağlı en büyük sendika olan TES-İŞ sendikasıdır. Ben de bir zamanlar bu sendikada görev yaptım. Sendikalar üyesinin hakkını koruduğu oranda toplumun hakkını da korursa sendikalar halk tarafından daha saygın hale gelir. Sendikalar toplumda sigorta görevi üstlenmesi gerekir. Bu sağlandığı zaman halkın sendikalara olan güveni artmış olur. Yetkili sendika görevlilerinin bu konunun aksaklıkları konusunda mücadele etmeleri halka destek vermeleri gerekir. Böyle olması halinde sendikanın üye sayısında da artış olacaktır”dedi.

 

 

 

 132 total views,  2 views today

Next Post

Lalapaşa festivali hazırlıkları devam ediyor

Bu yıl 19.su yapılacak Lalapaşa Festivali hazırlıkları son aşamaya geldi. 20 Ağustos Perşembe gönü başlayınca festivalde ilk olarak saat 11.00’de törene katılan protokol Atatürk Anıtına çelek konulacak. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak.saat11.30 da Edirne Belediye Bandosu gösteri yapacak.               Aynı gün saat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp