“Tatlı Hayat Projesinin kapanış toplantısına tatlı final”

admin

AB Katılım Öncesi Mali Yardım Programı “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi” Hibe programı kapsamında Türkonfed üyesi Edsiad ın proje yöneticisi olduğu Tatlı Hayat projesi Kapanış Toplantısı 11 Ekim Çarşamba günü RYS Hotelde gerçekleştirildi.

Toplantıya Edirne Vali Yardımcısı Yusuf GÜLER, CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul TANRIKULU, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan TABAKOĞLU, Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN, Kosgeb İl Müdürü Veysel VURAL, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah BÜLBÜL, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih AKBULUT, Defterdar Vekili Aydın YAMAN, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdür Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ, Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar DANIŞ, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN, ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat AYAN, ÇİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Celal ÖĞÜCÜ, Edirne’de yürütülen projelerin yöneticileri, Edsiad üyeleri, Tatlı Hayat projesi kursiyer anneler ve evlatları, basınımız ve birçok davetli katılım gösterdiler. 

“BU PROJE BURADA BİTMEYECEK”

Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz ” 1 yıldır üzerinde uğraştığımız projenin kapanışını gerçekleştiriyoruz. Burada proje başlangıcından itibaren bize büyük destek olan, çalışmalarımızı yerel ve ulusal basında çok güzel bir şekilde aktaran değerli basın mensuplarımızı anmadan geçemem. Konu engellilerin toplumda farkındalıklarının yaratılması üzerine kurulmuş bir proje. Avrupa Birliği katılım öncesi destek programlarından ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekleri ile 138 bin Euro, EDSİAD katkısı ise 6 bin Euro. Bu dezavantajlı grupların iş gücüne katılımına sağlanması yönünde bize verilmiş bir görevdi. Bu görevi de en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Bu proje burada bitmiyor. Bu proje yaşayan bir proje. Bundan sonra bu kursiyerlerimizin iş gücüne katılımında yanlarında olarak, bunları iş gücüne kattığımızda kendimizi mutlu hissedeceğiz. Hepinize katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

“ÇOK FARKLI BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLDUM”

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği Sedef Durna ” özellikle engelli çocuk annelerine seslenmek istiyorum. Sanmayın ki sadece sizler bizlere bir şeyler veriyorsunuz. Bilmelisiniz ki bizlerde sizlerden çok şey öğreniyoruz. Kendi şahsım adına mutlak sevginin, kendini adamışlığın, kendinden vazgeçmenin ne demek olduğunu sizlerin arasına katıldıktan sonra öğrendim. Hayata bakışım sizlerle birlikte o kadar çok değişti ki anlatamam. Yıllar içerisinde çok farklı bir kişiliğe sahip oldum. Benim istediğim, çevremizdeki diğer insanlarında engelli annelerinde, onlarla empati kurabilmeleri için taşın altına elini sokmalarını istiyorum. Projemize başladık. Bir yıl önce karlı bir günde projemize başladık. Kapı kapı gezdik, formları imzalattık. İsmet Bey’e çok teşekkür ediyorum bize böyle bir fırsat sunduğu için. Aksi halde eş finansmanı bizim karşılamamız mümkün değildi. 15 tane engelli annesine becerilerini geliştirmede, bir meslek sahibi olmakta, en az part time çalışarak kendi harçlıklarını kazanabilme şansını sunduk. İsmet Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Öylesi güzel bir mutluluk ki kelimeler yetmiyor”dedi.

“BU KURS HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ”

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği üyesi kursiyer Güler Gören ” 6 ay sonunda kursumuz çok güzel geçti ve bugünde sonlandıracağız. Bizler engelli anneleri olarak çok şeyler öğrendik. Bazı arkadaşlarımız işe girdi. Kurslarda ben dahil bazı arkadaşlarımızda dışarıdan sipariş aldık. Bu kurs bizim hayatımızı tamamen değiştirdi. Annelerin çoğu rahatsız olduğu halde kursa devam ettiler.  Engelli anneleri olarak bu kurstan çok şey kazandık. Annelerle bir yer açmak istiyoruz, KOSGEB’e başvurduk. Anneler çok hevesli, bir şeyler başarmak istiyoruz. Kendi paramızla bir şeyler yapmak istiyoruz. Bizler zamanı evde geçirmek değilde, annelerle toplum bir yerde bir şeyler yapmak istiyoruz” dedi.

“BİZİM HAYALİMİZDİ”

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği kurucu üyesi ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ” Ben çok mutluyum. 25 yıldır bütün hayalimiz engellilerle beraber, bir engelli bireyin sabah evinden çıktığında rahatça dolaşabilmesi ve engelli bireyin rahatça eve dönebilmesiydi. Bunun mücadelelerini veriyoruz. ETUS minibüslerinde rampalı minibüsler sağladık. Dönem dönem aksıyor. Bir şehri engelliye göre dizayn ederseniz aslında herkese göre dizayn ediyorsunuz. O yüzden Türkiye’deki gelişimle beraber Edirne’nin şöyle de bir şansı var,  çok güçlü bir sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifi var. İçinde bende olduğum için 30 senedir çok mutluyum. Bizim bir hayalimiz vardı, engelli anneleri, engelli çocuklarımızın bir yaşam merkezine kavuşmasını istiyorduk. 5-6 yıldır bunun projelerini yapıyorduk. Geçen yıl bir engelsiz yaşam merkezi açtık. 1 yıldır Edirne Belediyesine bağlı sürdürülüyor. Biz bu işi yaparken engellilerin ve ailelerinin gözlerine bakarak yapıyoruz. Biz çok mutluyuz. Biliyoruz ki zorlukları paylaşarak aşıyoruz. Bu Tatlı Hayat Projesi2nde bana da kısa sürede olsa ustam pasta yapmayı öğretti. Belediye olarak biz bundan sonrasını sürdüreceğiz. Annelerimiz bu öğrenmiş oldukları bilgileri ile elimizden gelen herşeyi yapacağız. Bu şehir dezavantajlısına sahip çıkan bir şehir.”

“ÇOK ÖZEL DOKUNUŞ”

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ” Bu toplantının çok özel bir anlamı var. Çocuğu olan aileleri eğitiyor, sosyal imkan, iş imkanı sağlıyor. Bu çok özel bir dokunuş. Proje sahiplerini ve destekleyenleri kutluyorum. Bu proje sonuç almış, işe girenler olmuş, işe girme planları var. Bir toplumun ne kadar gelişmi olduğunu gösteren en önemli faktörlerden bir tanesi de zayıflarına nasıl davrandığıdır. Burada gerçekten ihtiyacı olan, ihtiyaç noktasını tespit edeip buraya yaklaşımımız burada medeniyet anlayışımızı gösterecektir” dedi.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler ” Emeği geçen herkesi kutluyorum. Engellerin, engelsiz ortamlara ulaşması konusunda yaptıkları pozitif katkıları kutluyorum. Gerçekten gelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden birisi de engellerin kamu hizmetlerinde gerekse hayatlarını kolaylaştırabilecek hizmetlere rahat ulaşabilmeleri. Edirne2nin bu bağlamda Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olmasından mutlu oldum. Problem engellerde değil bizlerde. Bizim zihinlerde bulunan engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bu Avrupa Birliği projelerinin mutlaka kurumsal yapıya dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından engelli annelerine kurs bitimi sertifikaları takdim edildi ve Tatlı Hayat Projesi’nin kapanış toplantısına özel bir pasta kesimi gerçekleşti.

 

 191 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi’nden Amatör spor’a destek

Edirne Belediyesi tarafından kentte faaliyet gösteren 37 amatör spor kulübüne toplamda 86 bin TL maddi yardımda bulunuldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı İbrahim Acar ASKF Binası’nda Edirne’de faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüpleriyle bir araya geldiler. Başkan Gürkan, amatör spor kulüplerine yaptıkları yardımın devam ettiğini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp