TBMM katip üyesi PURÇU Edirne’de

admin

Türkiye’deki Roman vatandaşların TBMM’deki tek temsilcisi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkenin demokrasi ve laikliğe olan ihtiyacının bir kez daha görüldüğünü dile getirerek; “Onun için bizim Atatürkçü çizgiden ayrılmamamız gerekiyor” dedi. Edirne Belediyesi ve CHP İl Başkanlığı’nın Romanlarla ilgili yaptıkları çalışmaların örnek niteliğinde olduğunu da dile getiren Purçu, hükümeti bu çalışmaları yerinde incelemek üzere Edirne’ye davet etti.

TBMM katip üyesi PURÇU Edirne’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TBMM Katip Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu dün CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’la partinin il başkanlığında bir basın toplantısı yaptı. Bir süredir romanlarla ilgili inceleme ve çalışmalar yapmak için Edirne’de bulunan Purçu’ya partideki açıklamada, CHP’li Milletvekili  Bircan, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İlçe Başkanı Fevziye Kirezci, Gençlik Kolları Başkanı Kutay Özköse, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Roman sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililer eşlik etti.

ÜLKE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERLE İDARE EDİLİYOR

Edirne Milletvekili Bircan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası sürece değinerek; “Benim her zaman söylediğim bir şey var. Bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var. CHP bu ülkenin sigortasıdır. 15 Temmuz’dan sonra gördük ki CHP olmasa demokrasinin kesintiye uğrayacağını bütün Türkiye’de herkes gördü. Bir Fethullah cuntasının yaşattığı darbe girişiminden sonra Laikliğin ne kadar önemli olduğunu bu ülkede yaşayan herkes gördü. Ama bugün bakıyoruz kanun hükmünde kararnamelerle ‘ben bu yasayı yaptım’ deyip oldu bittiye getiriliyoruz. O zaman bu ülke normalleşmez ve bu ülkede Akp yeni bir darbe yapıyor derim ben buna. Ülkenin normalleşmesi için CHP her zaman olacaktır” diye konuştu.

HÜKÜMET EDİRNE’DE YAPILANLARI ÖRNEK ALMALI

CHP’li Purçu da 15 Temmuz sürecinden sonra ülke yönetiminde bir zafiyet ve boşluk olduğunu söyledi. Romanların sorunlarını ve yaşamlarını yerinde incelemek için Edirne’ye belli aralıklar dâhilinde geldiğini dile getirerek sözlerine devam eden Purçu şöyle konuştu:

“Sık sık Edirne’ye geliyorum. Edirne’de de ciddi bir roman nüfusu var. Romanların hayatları üzerine ciddi çalışmalar yapıyoruz. Hükümetin ve bakanlıkların Edirne’ye gelip, Edirne Belediyesinin ve İl Başkanlığının romanları nasıl kucakladığını görmesi lazım. 2011 yılından itibaren roman açılımını yürüten kurumların bu çalışmaları yerinde incelemesi gerek. Gerek Edirne Belediyesinin gerekse de İl Başkanlığının yaptığı projeler çok güzel. Özellikle konut anlamında romanlara yapılan konutlar, roman gençlere yönelik yapılan eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler çok yerinde. Bunların gelip görülmesi lazım. Edirne bu anlamda romanlara yapılan projeler çerçevesinde örnek bir il. Bu bağlamda Edirne’yi hem kutluyorum hem de hükümetin biran önce romanlarla ilgili çalışmalarında örnek alması gerektiğini söylüyorum.

PURÇU: “BİZİ POLİTİK MALZEME OLMAYIZ

2010 yılında yapılan roman açılımında birçok sözler verildi. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bir yıl içinde çadırda kalan roman vatandaşı kalmayacak dedi. Ancak gelin görün ki Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bizler halen çadırda yaşıyoruz. Elektriksiz, susuz, işsiz yaşıyoruz. Eğitim, istihdam ve sosyal çalıştaylar yaptık. Bunların hepsini rapor halinde gönderdik. Ama hiçbir somut adım atılmıyor. Bizi artık politik malzeme olarak kullanmaktan vazgeçin. Gelin gerçek anlamda açılım yapan CHP’li illere bakın. İzmir’e, Edirne’ye gelin. Gelin görün bakalım. Gerçek roman çalışması nasıl olurmuş.”

               ÖZCAN PURÇU: “BİZ GERÇEK ATATÜRKÇÜYÜZ

Darbe girişiminin ardından ülkenin demokrasi ve laikliğe olan ihtiyacının bir kez daha görüldüğünü sözlerine ekleyen Purçu; “Son darbe girişiminden sonra bu ülkenin Atatürk ilkelerine, Laik ve Demokrasi’ye ne kadar ihtiyaç duyduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Dini siyasete alet ederek, Laiklik ve Cumhuriyet’i yok ederek bu ülkeyi Ortadoğu bataklığına nasıl sürüklediklerini bütün dünya gördü. Onun için bizim Atatürkçü çizgiden ayrılmamamız gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bunun gerekliliğini bütün dünya görmüştür” ifadelerini kullandı.

 

 

 111 total views,  2 views today

Next Post

CHP’nin sorunu kendi arasında

         CHP’de daha önceki dönemlerde partinin etkin milletvekillerinden olan,  şimdi ise o eski günlerin arayışı içinde yurdun dört bir yöresini dolaşan. İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin partisinin Edirne il merkezinde yaptığı konuşmasında CHP’nin sorununun kendi içinde olduğunu partililer arasında yaşandığını bunun için başka sorunlu aramaya gerek olmadığı şeklinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp