Teksif sendikası temsilcileri çalıştayı yapılıyor

admin

Türk İş’e bağlı Teksif Sendikasının Birinci Sendika Temsilcileri Çalıştayı Edirne Esnaf Kefalet Salonunda çarşamba günü başladı.

Seminer bugün sona erecek. Buradaki Toplantıya Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat Genel Başkan Yardımcıları Metin Kır,  Orhan Kibar, Eğitim Müdürü Şanar Tayşi, Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan, Teksif Sendikası Edirne Şube Başkanı Şaban Girgin, Sendika Yöneticileri Trakya’nın diğer bölgelerinden sendika temsilci ve baş temsilcileri katıldı. Toplantı saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı.

????????????????????????????????????

 

 

Açış konuşmasını Teksif Sendikası Edirne Şube Başkanı Şaban Girgin yaptı toplantıya katılanlara hoş geldiniz dedi.

Daha sonra söz alan Teksif Eğitim Müdürü Şanar Tayşi, Teksif Genel Başkanı,  Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Teksif sendikasının 10 şubesinin başkanları baş temsilcileri ve temsilcilerinin toplantıda yer aldığını belirterek; “Bu toplantı Teksif Sendikası açısından önemli bir gün. Bu toplantıyı işveren kesimi duysa “ Bunlar yine ne yapıyor” diyecektir.

????????????????????????????????????

 

 

Bu olağan bir toplantı. Gurup toplu sözleşmesi öncesi böyle bir toplantı zorunlu hale gelmiştir.2016 yılı eğitim etkinlikleri kapsamında bütün yöneticileri eğitimden geçirmeyi kararlaştırmıştır.

Genel Merkezin aldığı bu karar doğrultusunda burada sendika temsilcileri çalıştayı yapıyoruz. İki gün süren çalışma kapsamında genel sağlık sigortası, iş kazaları ve meslek hastalıkları, sendika temsilcilerinin görev ve yetkileri  konuları üzerinde duracağız. Bu toplantının en önemli konusu yaklaşan gurup toplu sözleşmesi olacaktır.

Genel Başkanımız bu konuda sizlere detaylı bilgi verecektir” dedi.

Daha sonra konuşan Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat Türkiye’nin önemli günlerden geçtiğini belirterek, “Yıllardır süren terör saldırıları, son aylarda daha da arttı. Her gün canımızı yakıp içimizi sızlatan şehitlerimizin sayıları ile karşı karşıyayız.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet kalan ailelerine baş sağlığı dilerim.

????????????????????????????????????

 

 

Maalesef ülkemiz terör ülkesi konumuna geldi. Sınırlarımız darmadağın. Bu arada 3 milyon insanı da misafir ediyoruz. Kendi işsizliğimize rağmen komşu ülke insanlarımıza da sahip çıkıyoruz. İşin bu noktaya gelmesinde siyasi iktidarların sorumluluğunu sorgulamak gerekir. Ülkede bu kadar işsiz insanımız varken,  siyasilerden işsizliği gidermek için gerekli istihdamın yaratılmasını talep ediyoruz. Ülkemiz korku ülkesi haline geldi. Biz Ankara’da dahi çocuklarımıza, aman toplu yerlerde bulunmayın diye tavsiyelerde bulunuyoruz.   Buna rağmen hayat devam ediyor. Bu arada çalışanlarla ilgili yaptırımlar acımasızca devam ediyor. Çalışma hayatını bu kadar kısıtlamaya gerek var mıdır? Bizi göre sorunlar yaratma yerine var olan sıkıntıları giderecek, geleceğimizi güvence altına alabilecek yaptırımları beklerken, aleyhte yaptırımların gündeme getirilmesi dönemindeyiz. Daha önceki konuşmalarımda bizi bir tehlike beklediğini söylemiştim. 2014 yılı Mayıs ayında bu yaptırımların geleceği açıklandı. Bunun adına da Ulusal İstihdam Stratejisi dediler. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Bunlar tüm tasarrufların emek üzerinden değerlendirildiği bir yapının ortaya çıkmasından yana. Ülkemizde olabildiğince esnek ve güvencesiz çalışma yöntemlerinin yaygınlaştırılmak istendiği bir anlayış var.

????????????????????????????????????

 

 

En önemlisi de yıllardır çalışıp hak ettiğimiz kıdem tazminatımızı yok etmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız. İş mahkemelerinde yoğunluğu azaltmak için de zorunlu arabuluculuk statüsü zorunlu bireysel sigorta sistemini getirmek istiyorlar.

1 Mayısı kutlayıp sorunlarımızı alanlarda duyurduk. Siyasi iktidar alanlarda duyurduğumuz sorunları çözmek yerine yeni sorunlar yaratmak istiyor. Bu ulusal İstihdam uygulamasında kiralık işçilik yer almaktadır. Bu yasa mecliste oylanma aşamasına geldi. Ülkede yatırıma ihtiyaç varsa yatırım yapılır. Herkesin güvencesi altında çalışabileceği bir ortam yaratılmalıdır. İnsanlar örgütlenip hakkını aramasın diye taşeron sistemi getirildi. 300 binden 1,5 milyona varan taşeron işçi oluştu. Uzmanlık işlerinde bu tür işçilik olması gerektiği halde kamu da dâhil tüm işlerde taşeron işçi çalıştırılıyor. Bu konuda önlem alınması yerine daha da genişletip adını değiştirerek, daha kötü bir yapı oluşturdular.

ŞİMDİ DE KİRALIK İŞÇİ GÜNDEMDE

Taşeron işçilik yetmiyormuş gibi şimdi de kiralık işçi yöntemini getiriyorlar. Bu resmen Özel İstihdam Büroları aracılığı ile işçiler resmen kiralanacak. Açıkçası emek ticareti, emek pazarlaması yapılacak. Televizyonlarda “ Müjde güvenceli esneklik geliyor diye duyuru yapıyorlar. Evden çalışma geliyor, diye gerçekleri gizliyorlar. İnsanların önüne yeni bir çalışma yöntemi getiriyorlar. Bu yasanın gerçekleşmesi an meselesi, onun için içim sızlıyor. İnsanların emeğin pazarlandığı bir döneme giriyoruz. Bunun tehlikesini işaret etmek istiyorum. Şu anda 439 tane Özel İstihdam bürosu var. Bunlar iş bulmaya yardım ediyormuş, çoğu işler durumda değil. Bu bürolar 20 asgari ücret tutarında yaptırımla açılabiliyor. Yeni açılacak bürolarla 200 işçi istihdam tutarında teminatla dilediği sayıda işçiyi her işkolunda olmak üzere çalıştırma yetkisi veriliyor. Asıl işveren Özel İstihdam büroları olacak. Bir masa üç sandalye ile kurulan büro istediği kadar işçi alıp işverenlere kiralayacak. Bu konuda sorumluluk Özel istihdam bürosunda olacak. Bunlar kamuoyuna masum gibi gösterildi. Müjde olarak tarım işçilerini sosyal güvenlik kapsamına alıyor denildi. Evde çalışanlar da sosyal güvenlik kapsamında olacak şeklinde müjdeler veriliyor.Asıl yapılmak istenen bu değil. Öngörülemeyen iş hacmi artışlarında, dönemsellik iş artışlarında,  gerekçeleri ile işçi  pazarları açılmak isteniyor.Biz bu uygulamaya karşı çıkıyoruz. Muhalefet partilerinin sendikaların karşı çıkmasına rağmen bu yasa dayatılmak isteniyor. Yeni yasa ile yeni bir insan sömürüsü ortaya çıkıyor.

   YATIRIM YAPAN HERKESE SAYGIMIZ VAR

Biz ülkemizi seviyoruz bu ülkeye yatırım yapan herkese saygımız var. İşimizi ve işçilerimizi namusumuz gibi koruruz. İnsanca yaşayacak bir gelir elde etmek amacımızdır. Bu yasa geçerse arkasından kıdem tazminatı gelecek. Bu konuda yetkili yetkisiz herkes konuşuyor. Bize çalışanların %86’sı kıdem tazminatı almıyor deniyor. Bunu Bakan söylüyor Bakanımız bunu acaba nereden biliyor. Bakanlığın bu yönde yaptırımı yok. Gerçekten kıdem tazminatı alamayan varsa bunun yasal olarak çaresi var. Şu anda bir yıl ve daha yukarı çalışan kıdem tazminatı alabiliyor. Yapılmak istenen mevcut haklarımızın budanmasıdır. Devletimiz yatırım yapmıyor. Bunun adana neo liberal sistem deniyor.

????????????????????????????????????

 

 

İŞSİZLİK PARASINI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKTİLER

Bu sistem acımasızca uygulanıyor. Tüm düzenlemeler işverenlerin talepleri doğrultusunda yapılıyor. Şu anda kıdem tazminatımızın aya yansıyan oranı%8,33 İşveren bu vermek istemiyor. İşverenler olabildiğince esnek çalışma istiyor gel deyince gelsin git deyince gitsin deniyor. Kıdem tazminatının aya yansıma oranının  %3.75’e indirilmesi isteniyor. İşsizlik parasının birilerine peşkeş çektiler. Kıdem tazminatının bir ay üzerinden verilmesi için mücadele veriyoruz Ülkemizde demokrasi varsa demokratik kurallar içinde herkes özgürce örgütlenmeli. Ülkede 13,5 milyon işçi var hepimiz oy kullanıyoruz. İşçinin oyu ile iktidar olan bugünün iktidar işçiye zulmetmeye devam ediyor. Bunun yanlış olduğunu söylemek bizim görevimiz. Yeni bir uygulama başlatıldı. İşverenin cebinden para çıkmadan bir yıl normal işçi gibi çalışan adı işçi olmayan sadece genel sağlık sigortası ödenen İŞKUR tarafından bizden kesilen paralarla sağlanan emeklilik parası ödenmeyen bir anlayış ortaya çıktı. Böylece işsizlik fonundaki para hovardaca kullanılıyor.  İİKUR imkânı ile çalışanlar işçi olamıyor. Biz bunları sendika üyesi yapamıyoruz. Bu çalışmaları emekliliğe sayılmıyor. Bu kapsamda çalışanlar işleri bitiminde işe dönmüyor çıkarılıp yenisi alınıyor.

Ülkemizde resmi olarak belirtilen 13,5 milyon işçinin ancak bir milyonu sendikalı, sendikal haklardan yararlanabiliyor. İşçilerin %70’i sendikal haklardan yararlanamıyor” dedi. Seminer bugün sona erecek.

 

 

 142 total views,  5 views today

Next Post

Duvan Prestige yöneticilerinden teşekkür toplantısı

              Duvan Şirketler Gurubu yöneticileri Cavit Duvan, Eşi Mefaret Duvan, Oğlu Güven Duvan, Kızı Gamze Duvan Prestige Hotelde, yöneticileri ile birlikte yaptığı toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Duvan; “bugüne kadar kendilerini hiç bir zaman yalnız bırakmayanlara teşekkür ederek; “ Gecenizi gündüzünüze katarak, tatil […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp