“TERS ÇABA”

Beynin en tehlikeli yanı, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız , beyin onu size çeker korktuğunuzu başınıza getirir. Kurtulmaya çalıştıkça daha da derine çeker.

Beyin odaklanılan hedef için çalışır. Ne veriyorsak ona , o da ona göre odaklar kendini. Olumsuzu verirsek, olumsuza odaklanır. Olumluyu verirsek de olumluya odaklanır. Mesela önemli bir toplantının açılış konuşmacısı sizsiniz.” Yapabilecek miyim acaba? Heyecanlanacak mıyım?” diye gerildiğiniz farz edelim . Hiç endişe etmeyin yüzde yüz bu dedikleriniz harfiyen olacak. Böyle bir durumda korkuya veya endişeye odaklanmak yerine konunuza ve yapabileceğinize odaklanmalısınız.

Başınıza gelmesinden endişe ettiğiniz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Lütfen şunu asla atlamayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz , hayatınızda onu çoğaltırsınız.

İşte burada esas husus kendimizi adamamız, odaklanmamız . Çok sevdiğim bir söz var: “Bir şeyi gerçekten isterseniz, bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar.”

Neden “Her yerde olumlu düşünün; olumlu olsun.” gibi fikirler verilmeye çalışılıyor? Çünkü yukarıda bahsettiğim düzen bunu bize sunuyor.  Sevgi , mutluluk ,neşe , umut ,huzur…Hepsi bizleri bekliyor. Hepsi bizim için var. Ve nasıl bir ters çabaysa küçük büyük herkes stres, endişe ,kaygı , korku… Gibi duyguların içine hapsolmuş bir biçimde yaşıyoruz. Gerçekten, kalpten inanarak,odaklanıp hedefimize yürüdüğümüzde evren bize süreci kolaylaştırıcı şeyler yapmaya başlıyor. Lütfen bunu deneyimlemek için kendinize fırsat verin ve yapmaya kendinizi adayın.

Bu hafta üniversite sınavı haftası. Gerek aileler gerekse gençler hat safhada heyecan yaşamakta. Her zaman dediğim gibi:” En geçmez dediğimiz şeyler bile geçip gidiyorsa ; tabi ki bu da bitecek ve geçecek.” Lakin odak noktalarına iyi bakmak gerekli.

Gençler bu sınava neden giriyorlar ? Çünkü geleceklerini belirlemek , deneyimlemek , öğrenmek vb. kavramlarla tanışmak için. Veliler ise;bu sınava aktif olarak girmeseler de onlar da sanki sınavın içindeler ve sanki kızlarıyla oğullarıyla birlikte çözüyorlar her soruyu. Bakın bu kısım işte biraz baskı yaratıyor. Veliler bu tarz bir tavır içine girdiklerinde çocuklarına olumsuz odaklanmayı alttan bir mesaj olarak  vermiş oluyorlar. Çünkü içlerindeki stres ve endişeyi fakında olmadan çocuğa geçirebiliyorlar. Gençler zaten stresli, sağlıklı bir muhakeme yapamıyor. Ailesi ve sınav arasında ezilmeye başlıyorlar.

Lütfen bu süreçte gençlere doğru enerjiyi yollayın. Başta koşulsuz sevginiz ardından da sınavı son derece kolaylıkla yapabileceğini, bütün bir sene bunu odaklanıp kendini verdiğini ve sonuçta hak ettiği güzellikleri göreceğiniaktarmalısınız. Başta siz de bunlara inanmalısınız.

Eminim ki her şey çok güzel olacak. Olumlu olan her şeyin sizlerle buluşacağı güzel bir hafta dilerim.

 

Gülay PEKCUR KORUÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ

gulaykoruc@hotmail.com

 170 total views,  2 views today

Next Post

Saraç Fikret Üstev’in torunu Yusuf erkekliğe ilk adımı attı

Aynur & Bilal Yılmaz çiftinin oğlu ve Yeni Sanayi Sitesi Başkanı Saraç Fikret Üstev’in torunu Yusuf erkekliğe ilk adımı attı. Geçtiğimiz Pazar günü saat:12.30’da Yusuf için konvoy düzenlendi. Konvoya çok sayıda araç katıldı. Konvoyun ardından Sarayiçi Ağa köşkü’nde Yusuf için düzenlenen Mevlid cemiyeti’ne Yılmaz ailesinin eş dost ve yakınları katıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp