TERZİ: “BU YIL SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMINDA ARTIŞ VAR”

admin

Dr.Turgut Terzi: “Sertifikalı tohum üreten kuruluşlara duyulan güvenin artması, devlet desteklemeleri, ve sertifikalı  tohum kullananların daha kaliteli  ve yüksek verimli üretim yapmaları nedeniyle her geçen yıl sertifikalı  buğday tohumuna ilgi artıyor”

Resim 005

 

    Terzi Tarım Firma Yetkilisi Dr.Turgut Terzi, Sertifikalı tohumun yararları ile ilgili açıklamasında, şunları kaydetti: “ 2013-2014 buğday ekim sezonuna  hazırlanırken, bugünlerde en büyük sıkıntılarımız, toprağa hangi buğday tohumunun seçileceği, bunun yanında kendi depomuzdan mı, yoksa sertifikalı buğday tohumu mu kullanacağız konusu oluyor.

Fakat, görülüyor ki, yıllar geçtikçe, hem sertifikalı buğday üreten kuruluşların artması, hem bu kuruluşlardan alınan tohumluklardan elde edilen kaliteli ve yüksek verimli üretimler halkımızın çiftçimizin komşumuzun sertifikalı tohuma ilgisinin arttırmaktadır.

TOHUMLU TALEBİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR    

Trakya Tarımsal Araştırma’da başlayan sertifikalı buğday tohumluk uygulamaları daha sonraki yıllarda devletin de desteği ile genele yayıldı. Bu konuda özel kuruluşlara da yetki verilmiştir.

Bu yönde birkaç rakam paylaşmak isterim. Tarım İl Müdürlüğünün verilerine göre,  2008-2009 yılında destekleme alan sertifikalı tohum kullanımı %9 gibi iken 2012-2013 yılında yani geçen sezon %20’lere ulaşmıştır.

Bu arada sertifikalı tohumda devlet desteği de 7 liraya çıkartılmış böyle dönümünden alınan destek de 7 lira olmuştur. Böyle olunca da, halkımız geçen 5-6 yıl içersinde sertifikalı tohum kullanımı ile ilgili deneyim kazanmıştır. Bu konuda avantajını tecrübe etmiş, desteklerle daha ucuz, kaliteli tohumluk alabilme şansının olduğunu görmüştür.

logo

 

SERTİFİKALI BUĞDAY KULLANICILARI ACELE ETMELİ

Bütün bunların yansıması, sezana yaklaşık olarak, daha bir ay hatta bir aydan bile fazla olmasına rağmen komşularımız şu anda ciddi anlamda sertifikalı buğday talebinde bulunuyorlar.

  Bazı stoklarda üretimlerimiz bitti. Bu nedenle sertifikalı tohum kullanacak olan komşularımız istedikleri tohumlukları bulabilmek için hangi tohum üretim firmasından ne şekilde alacaklarsa, orayla irtibata geçmeleri gerekir.

   Zira sertifikasyon işlemi çok kolay bir işlem değil,  zaman alıyor, belli sınırları var. Bunun üzerinde sertifikalı tohum üretilemiyor.

Üreticilerimiz aradıkları tohum bitmeden gerekli olan siparişleri, alımları yapmaları gerekir. Burada bizim maksadımız komşularımızın ne şekilde, kimden alışveriş yaparlarsa yapsınlar mutlaka istediklerini, arzu ettiklerini, önceden sipariş yoluyla temin etmeleri, hem kendileri açısından, hem de firma açısından çok önem arz ediyor. Çünkü sertifikalı tohumluk ciddi kontrollere tabi oluyor. Bu uygulamanın dışında kimsenin hareket etmesi mümkün değildir. Daha sonra istedikleri tohumu bulamayıp, ya kendilerinden sağladıkları  tohumla ekim yapar, veya bir başka tohumu almak zorunda kalırlar

 110 total views,  2 views today

Next Post

Tanrıkulu: “Esnaflarımız Kurallara Uymalı”

Okulların açılması nedeniyle ilimizde esnafların bir kesiminin  ürün satışlarında kurallara uymadığı gerekçesi ile uyarıda bulunan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu bu kuralların her zaman geçerli olduğunu belirterek şunları kaydetti: “ Esnaflarımızın  her zaman uyması gerekli kuralları bellidir. Bu kurallar farklı uygulanamaz her zaman geçerlidir” Tanrıkulu: “ Yiyecek satan esnaflarımızın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp