TERZİ; “SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİCİLERİN YARARINA”

admin

 

Her Cuma Günü RADYO- SU’ da canlı olarak yayımlanan:”HER ŞEY TOHUML BAŞLAR” adlı programın konuğu olan Terzi tarım Yetkilisi Dr. Turgut Terzi sertifikalı tohum konusunun yararlarını dile getirdi.

turgut_terzi2

Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği programda   konu hakkında bilgi veren Terzi, sertifikalı tohumun yararlarının üreticiler tarafından yeterince anlaşılmadığını bu tür tohum kullanmanın üreticilerin menfaatine olduğunu  belirterek, bu konuda veriler göstererek  bilgi verdi. Trakya’da buğday tohumu belirlemede  neye göre seçim yapıldığına değinen Terzi,  ekilen tohumların niteliklerine ve verime etkilerini  anlattı.

turgut_terzi1

 

Bölgede sertifikalı tohum kullanma oranının çok düşük olduğunu, bunun üreticilere zarar yazdığını  ve sertifikalı tohum ekmeyen üreticilerin devlet desteğinden  yoksun  kalacağını vurgulayan Turgut Terzi; “ üreticilerimiz  sertifikalı tohum kullanan ile kullanmayan arasındaki ücret farkını  ve bunun kendilerine sağlayacağı  maddi imkanı çok iyi hesaplamaları gerekir.”dedi

Turgut Terzi konuşmasında buğday çeşitlerine de değinerek ; “Bölgemizde Pehlivan türü buğday ekim oranının %25 ile en yüksek miktarı oluşturuyor onu  %12 ile Gelibolu,%10 ekim oranı ile  Tekirdağ ve Selimiye türleri oluşturuyor. Aldane  türü Buğday çeşidinin ekim oranı  %8, Bereket cinsi buğdayın ekim miktarı  ise  %7 oranında .

Bu türlerin dışında  Esperia buğday türünde ekim alanı  %7, Nina –Tina  cinsi buğdayın ise  ekim miktarı  %5  civarında.

Diğer cins buğdayların ekim oranı ise  %11

Bölgemizde Sladoran,Bolayır,Martı,Harman  cinsi  arpa ekimi yapılıyor. dedi

 

Turgut Terzi konuşmasında Dünya ve Türkiye’de buğ  day üretim istatistiklerine de gündeme getirdi. Dünya ve ülkemizdeki buğday verimine değindi buna göre Fransa’da 5.827.000 hektarda 38.037.000  ton buğday üretiliyor. Dekara göre verim 653 Kilogram

Bulgaristan’da 1.137.640 hektarda,4458.490 ton buğday üretimi yapılıyor dekar verimi 391 kilo.

Dünya’da ise,220.385.285 Hektar alanda 704.080.283 ton buğday üretimi sağlanıyor. Dünya üretim ortalaması ise dekar başına 319 kilogram. Ülkemizde ise 8.096.000 Hektar alanda buğday ekimi yapılıyor. Dekar başına verim ortalaması 269 kilo.

Edirne’de 171.963 Hektar alanda buğday ekimi gerçekleşiyor. Buradan 844.814 ton üretim sağlanıyor. Dekar olarak verim 491 kilo ile Türkiye ortalamasının üzerinde.

Trakya’da 638.308 Hektarda buğday ekiliyor.3.179.525 ton üretim sağlanıyor. Trakya’da dekarda verim ortalaması 498 kilo.

Edirne dekar olarak verimde Tekirdağ’ın ardından ikinci sırada yer alıyor.

 249 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Anafen Dershanesi Merkezi Yazılılara Hazır

Edirne Anafen Dershanesi Perşembe Akşamı Margi Otel Gala salonunda “Yeni Sınav Sistemi ve Anafen Dershanesi” konulu veli bilgilendirme toplantısı yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan seminer Edirne Anafen Dershanesi Müdürü Hulusi Dağlar’ın sunumuyla devam etti. Dağlar, “Öğrencilerimiz 2012-2013 eğitim döneminde hem bireysel hem de kitlesel başarıda Edirne’mizin gururu olmuştur. Edirne 1.miz Melis […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp