TEZ-KOOP- İş Başkanı Taşeronlaşmaya Tepkili

admin

Lüleburgaz’da yapılan Sendikal Güç Birliği Platformunca organize edilen “ Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır. “Taşeron işçiliğine son” mitingi konusunda açıklama yapan, Türk İş üyesi Tez Koop İş Edirne Şube Başkanı Mehmet Meral, Lüleburgaz’da yapılan miting’de işçilerin Taşeronlaşmaya ve ücretsiz fazla çalışmalar konusunda tepkilerini dile getirdiğini belirtti.

Meral ‘’İşçilerimizin çalışma koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Sendikalaşma ve grev haklarımız engelleniyor. İşsiziz iş bulamıyoruz diye başvuranlar elleri boş dönüyor. Diyelim ki bir yerde iş buldunuz. Bir bakıyorsunuz ki orada sendika yok, sigorta yok iş güvencesi yok. Çalışma süreleri yasal sınırların çok üzerinde çalışma koşulları çok ağır ücretler ise çok düşük.

Adına kölelik dediğimiz taşeronlaşma sistemi çalışma alanında yaşam koşullarını çok zorlaştırıyor.

İş bulduk diye rahat nefes almak mümkün değil. Çünkü patron canı istediği zaman sizi kapının önüne koyabiliyor. Asgari ücret bir kişinin dahi yaşamasına yetmediği halde Çalışma Bakanı asgari ücreti bir servet sanıyor ve bu ücretle geçimin çok kolay olduğunu söyleyebiliyor. Hükümet ve İşveren gözünü işçi haklarına dikmiş.

HAKSIZLIKLARA ARTIK YETER DİYORUZ

Başta kıdem tazminatı olmak üzere elimizdeki az sayıdaki hakkı almak istiyorlar. İşe sağlam gidenler iş kazaları nedeniyle evlerine tabut içinde dönüyorlar. Bu duruma bazı bakanlar “ Ne güzel öldüler”  demeye cesaret gösteriyor. Hastalandığımızda cebimizden para çıkmadan sağlık hizmeti alamıyoruz. Parası olmayanlara okul kapıları kapanacak duruma geldi. Kamu Çalışanları grevli toplu sözleşmeli haklardan mahrum. Her gün kamu çalışanlarının çalışma koşullarını zorlaştırıcı yasalar çıkarılıyor.

Hükümet Sendika isteyen işçinin, grev hakkı isteyen kamu çalışanının iş isteyen işsizsin güvenceli çalışma isteyen emekçinin esnafın çiftçinin gençlerin, kadınların taleplerine kulaklarını tıkamış durumda. Onun için,  bu ve benzeri mitinglerle haksız uygulamalara “ Artık yeter” diyeceğiz” dedi


IMG_5567

 172 total views,  2 views today

Next Post

Emekli Polis Önce Eşini Sonra Kendini Vurdu

Edirne’de cinnet getiren emekli polis, hemşire eşini silahla vurduktan sonra intihar etmek istedi. Hemşire kadın olay yerinde hayatını kaybederken, eşi ağır yaralandı. Olay, saat 21.30 sıralarında Edirne Devlet Hastanesinin arka bahçesinde gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden 2 ay önce emekli olan Necip […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp