Ticaret Borsaları Kent Konsey Toplantısı Gerçekleştirildi

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’nun iştirakleriyle düzenlenen ticaret borsaları konsey toplantısına katıldı.

tobb-ticaret-borsaları-konseyi-özay-öztürk-etb

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin tarımsal reformlara ihtiyacı bulunduğunu ve tarımsal üretimde verimliliğin artırılması gerektiğine vurgu yaparak, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın tohum gen bankası ve havza bazlı üretim modeli çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Doğru ürünlerin doğru yerlerde doğru miktarda üretilmesi çalışmalarını sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye’de arazi parçalanması tarımsal üretimde önemli bir sorun. Bu sorunun çözümü için Miras Yasası’nı değiştirmeyi planlayan Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da tarımın, tarımsal üretimin, tarımsal ticaretin ve tarımsal sanayinin her zaman hizmetindeyiz. TOBB olarak Türkiye genelindeki 113 Ticaret Borsamız ve bu borsalarımızdaki elektronik satış salonlarımız, akredite laboratuarlarımız ile üyelerimize hizmet veriyoruz. Ticaret Borsaları Bilgi Sistemimiz ile Türkiye genelindeki borsalarımızdan ürün bazında günlük fiyat akışlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Tüm ürünlerimizin fiyatlarını tek bir portalda kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin yanında üreticilerimizin ürünlerini sağlıklı bir şekilde saklayabilmeleri için ve fiyat hareketlerinden korunmaları amacıyla TOBB olarak adım attık. TMO ile birlikte LİDAŞ – Lisanslı Depoları’nı kurduk. Bu attığımız adımı özel sektörümüz de takip etti. Özel sektör lisanslı depo yatırımları da hayata geçiyor. Bu yatırımları tarım sektörümüzün gelişimi için memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

tobb-ticaret-borsaları-konseyi-özay-öztürk-etb (1)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da, “Parçalı bir toprak yapısı, küçük işletmeler, miras hukuku nedeniyle de gittikçe parçalanan tarım işletmeleri içerisinde bugün biz dünyada tarımsal ekonomide 11’incilikten 7’inciliğe geldiysek, tarımsal gayri safi milli hasılamızı 23 milyar dolardan bugün 63 milyar dolara getirmişsek bu çok büyük bir başarıdır” diye konuştu. Arzu, konuşmasının devamında, Türkiye’nin son 10 yılda özellikle tarımda büyüdüğünü ancak tarım işletmelerinin, bölünme nedeniyle işletme başına 60 dekarda tarım yapılabildiğini vurguladı.

tobb-ticaret-borsaları-konseyi-özay-öztürk-etb-kpk

Toplantıya iştirak eden TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk yaptığı değerlendirmede; “Ticaret Borsaları konsey toplantısına özellikle arazi toplulaştırılması, su kaynaklarının korunması ve sulama altyapısının geliştirilmesi, lisanslı depoculuk ve bölgemizin Türkiye’nin damızlık hayvan deposu olmasını sağlayacak projeyle hazırlıklı olarak katıldık. Toplantı gündeminde ekonominin genel görünümü ve tarım sektörü genel hatlarıyla ele alındı. Üretim yetersizliği nedeniyle ithal edilmek durumunda kalınan ürünlerin üretimi ile ürün havzaları destekleme modeli kapsamında planlanması, sulama faaliyetleri, ürün desteklemeleri ve stratejik öneme sahip ürünlere ilişkin politikalar değerlendirildi. Lisanslı depoculuk faaliyetleri ve mevcut durum masaya yatırıldı. Yakın zamanda uygulamaya konması beklenen ve gıda ürünlerinin ne zaman, nerede, kim tarafından üretildiğine kadar bilgilere ulaşabileceğimiz ürün doğrulama ve takip sistemi görüşüldü. Son olarak hayvan varlığımız ve nakliye sorunları gündem dahilinde değerlendirildi. Sonuç olarak toplantı gündeminde yer alan konuların yaptığımız hazırlıklarla paralel olması, ilimizin ve bölgemizin sorunlarının Bakanlık temsilcilerinin de yer aldığı önemli bir platformda gündeme getirebilmemize olanak sağladı. Sorunlarımız çözüme kavuşana kadar, Edirne Ticaret Borsası olarak her alanda takipçisi olacağız.” dedi.

 145 total views,  2 views today

Next Post

Milletvekili Gürkan ve Baykal'dan Edirne Adayı İle İlgili Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Recep Gürkan, 22 Aralık günü CHP PM toplantısında Edirne Belediye Başkan Adayının açıklanmayışının sebebini anlattı. Edirne Adayımız Hamdi Sedefçi, MYK dan geçmiş olup Genel Başkanımızın Trakya İl Belediye Başkan adaylarının tümünü aynı anda duyurma kararı nedeniyle, Tekirdag ve Kırklareli adaylarının henüz MYK dan geçmemiş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp