Ticaret İl Müdürlüğünden Tüketici Haftasında anlamlı etkinlik

admin

15 – 21 Mart tarihleri arasında kutlanmakta olan Dünya Tüketici Kutlama Haftası kapsamında Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara bilgilendirme kitapçığı ve 700 adet bez torba dağıtıldı.

Saraçlar Caddesi Atatürk anıtı önünde kurulan stantta vatandaşlar bilgilendirildi. Bilgilendirme sonunda İl müdürlüğü tarafından yaptırılan 700 civarında bez çanta ve içlerine konulan “TÜKETİCİ HAKLAMIRIMIZI BİLİYOR MUSUNUZ?” adlı renkli kuşe baskı bilgilendirme broşürü tüketicilere verildi. Bu etkinlikten büyük memnuniyet duyan tüketiciler, halkı bilinçlendirme ve bilgilendirme anlamında her zaman çeşitli platformlarda çalışma yapan İl Ticaret Müdürlüğüne teşekkür etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun: “ Önceki Anayasalarda doğrudan ve dolaylı olarak tüketici hukukunu ilgilendiren düzenlemeler bulunmakla beraber, İlk defa 1982 Anayasasının 172. maddesinde “devlet tüketi­cileri koruyucu, aydınlatıcı tedbirleri alır ve tüketicilerin bu konuda kendilerini koruyu­cu girişimlerini de teşvik eder”hükmü gerilmiştir.

 Anayasanın bu maddesinden 13 yıl sonra, 08.03.1995 tarihinde yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketicinin korunması Hakkında Kanun ve bu Kanunun bazı maddelerini değiştiren ve ilaveler yapılan 4822 sayılı Kanun 06.03.2003 tarihinde yürürlüğe girmiş ancak Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve diğer Kanunlarda olan değişiklikler ve ekonomik gelişmeler karşısında anılan Kanunlar ihtiyaçları karşılamayınca yeni bir düzenleme ile 28.05.2014 tarihinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir.

Ülkemiz genelinde 1995 yılında Bakanlığımızca kurulması talimatı verilen Hakem Heyetlerinin sayısı İl ve İlçe merkezlerinde 31.12.12018 itibariyle 1011’ e ulaştı. Yürürlüğe giren yeni Kanun finans kuruluşlarını disiplin altına aldı ve alacağı ücret kalemlerini belirleyince şikayet sayısı 2014 den sonra hızla düşmeye başladı ve sistem yeniden gözden geçirildi 31.12.2018 tarihinden sonra Türkiye genelinde Tüketici Hakem Heyetlerinin sayısı 211’e düşürüldü. İlimizde 01.01.2019 tarihi itibariyle sadece merkez İlçede Tüketici Hakem Heyeti karar alma konusunda yetkilendirildi. İlçelerdeki vatandaşlarımız yine Kaymakamlığa müracaatlarını yapmakta ve kaymakamlıktaki görevli şikayeti TÜBİS sistemi üzerinde anında merkeze aktarmaktadır. İlçedeki vatandaşlarımızın hiçbir hak ve zaman kaybı söz konusu değildir. Merkezde daha profesyonelce kararlar alınmaktadır.

 İlimizde Tüketiciler tarafından 2018 yılında 2322 adet başvurudan 1992’si karara bağlanmış ve kararların %60’ı tüketici lehine sonuçlanmıştır. Mahkemelere itiraz % 2 oranındadır. Alınan kararların taraflarca kabulü %98 dir.  Hakem Heyetimizin aldığı kararlardaki isabet oranının ne kadar yüksek olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Müracaatların karara bağlanma süresi 6 ay+6 ay iken biz çalışarak bu süreyi 3 ayın altına indirdik. Bizim hizmet anlayışımız hızlı ve doğru kararla bir an önce vatandaşımızın mağduriyetini gidermektir. Bu başarımızın da arkasında Bakanlığımız ve Valilerimizin olduğu bir gerçektir.” Dedi.

 

 21 total views,  2 views today

Next Post

Tekstil Sektöründe İstihdam artacak

Edirne Ticaret Borsası ve ETSO “İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında bilgilendirme amaçlı ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada; Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp