Tır şoförlerine Başkan Gürkan’dan destek

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan yurtdışına çıkış yapabilmek için yaklaşık 26 kilometre kuyrukta 5 gündür bekleyen TIR şoförleriyle bir araya geldi. Tır şoförlerinin sorunlarını dinleyen Gürkan, onlara içme suyu ve gıda yardımında bulundu.

Tır şoförlerine Başkan Gürkan’dan destek (3)

 

 

 

 

 

 

 

BAŞKAN GÜRKAN’DAN TIR ŞOFÖRLERİNE YARDIM ELİ;

Yurtdışına çıkış yapmak isteyen TIR şoförleri, Bulgaristan’daki gümrük kapısında yaşanan sorun nedeniyle Kapıkule Gümrük Kapısı’nda kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Yaklaşık 5 gündür 26 kilometreyi bulan kuyrukta bekleyen ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeker TIR şoförlerine, Başkan Gürkan destek çıktı.

Kapıkule Gümrük Kapısı’na giden Belediye Başkanı Recep Gürkan, TIR şoförlerinin sorunlarını dinleyerek, onlara içme suyu ve gıda yardımında bulundu.

Tır şoförlerine Başkan Gürkan’dan destek (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin isminin iki şeyle anılmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Gürkan, “Biri Edirne’deki TIR kuyrukları ikincisi ise sel. Yavaş yavaş bu sel sorunun çözmeye başladık. Ama bu TIR kuyruklarını hala çözemedik. TIR Parkı yapımı var oda çok yavaş gidiyor. Onunda hızlanmasını istiyoruz” dedi.

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda bu kez çok kötü bir tablo olduğuna değinen Gürkan, “Bizim tespitlerimize göre yaklaşık 26 km uzunluğunda TIR kuyruğu var. Az önce TIR şoförü arkadaşımızı dinledik. 5 gündür buradayım diyor. Buradaki koşullar belli, buradaki şoförlerin ne tuvalet ihtiyaçları gideriliyor, ne de barınma ihtiyaçları giderilebiliyor. Bu insanların büyük bir kısmı Türk vatandaşı, büyük bir kısmı da yabancı… Ama insan dünyanın her yerinde insandır. Bunların askeri yaşam koşullarının sağlanması gerekiyor. Tabi bizim Edirne Belediyesi olarak, gümrüklerdeki yaşanan sorunlar hakkında çözüm geliştirmemiz mümkün değil ama biz bugün 26 kilometreye ulaşmış bu TIR kuyruğunda, çaresiz kalmış şoför arkadaşlarımıza katkıda bulunmak için gıda ve içme suyu yardımında bulunmaya karar verdik” diye konuştu.

Tır şoförlerine Başkan Gürkan’dan destek (2)

 

 

 

 

 

 

 

TIR parkının biran önce bitmesini dileyen Gürkan, “Gümrükler arasındaki bu sorunlar bir an önce çözülür. Hem Edirne’nin ismi yine TIR kuyruğu gibi olumsuz haberlerle gündeme gelmez, hem de asgari yaşam koşullarının, temel insan haklarının gerektirdiği bir yaşam standardına kavuşurlar. Burada günlerdir aç susuz bekliyorlar. Bir taraftan da Suriyeli mültecilerin araçlara kaçak girerek, gümrükte yakalanma ihtimalleri var. Bu şoför arkadaşlarımızın, hiçbir sorumluluğu olmadığı halde bir sürü cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu araçların büyük bir çoğunluğu gümrük çıkışlı olduğu için araçlarının başından ayrılamıyorlar. Tuvalet ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Biz bugün Edirne Belediyesi olarak, kuyrukta olan arkadaşlarımıza yaşamsal ihtiyaçları olan içme suyu, gıda ürünleri gibi ürünlerle yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

Daha sonra TIR şoförleriyle sohbet eden Gürkan, onlara gıda ve içme suyu ikram etti.

Tır şoförlerine Başkan Gürkan’dan destek (4)

 179 total views,  2 views today

Next Post

Baraj var sulama yok

Edirne’nin coğrafi yapısı kuzeyden güneye uzanan bir şeridi andırıyor. Tunca Nehrinin topraklarımıza girişinden Saroz körfezine kadar uzanan 185 Km uzunluğundaki Edirne İli sınırları içinde yaşayan halkın, şehirlerin bir bölümü ve şehirlerin dışında yaşayanların en önemli geçim kaynağı tarım ve son yıllarda gelişen sebze ve meyvecilik ile hayvancılığa odaklanıyor.             Bölge […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp