Tiryakilikten vazgeçmek zor

admin

fikri_yalin_koseSigara ve benzeri alışkanlıklardan vazgeçmek çok kolay olmuyor. Bakıyorsunuz insanların toplu olarak bulundukları kahvehane ve benzeri yerlerin dışında kapı önlerinde sağlıksız yerlerde sigarasını tüttüren tiryakileri görüyoruz. Bir işte çalışanların istirahat anlarını  sigara molası  olarak tanımlanır. Bu insanları zorlayarak ikna etmeden     “neden bu zıkkımı içiyorsun” diye tepki göstermeye hakkımız yok. Sigara tiryakiliği veya  sağlığa zararlı başka ürünler sadece bizim ülkemize has bir alışkanlık değil, dünyanın her yöresinde  benzer sıkıntılar var.O ülkelerde de  zararlı içeceklere karşı mücadele sürüyor.

Dünyanın her yöresinde ve tarih boyunca tütün tiryakiliği,sigaraya olan tutku  eksik olmadığını  tarih kitapları yazıyor.

Zor kullanarak ve elinden sigarayı alıp atarak, tiryakilikten vazgeçirmek pek mümkün değil.

Bu konuda zorlayıcı önlemlerin alınması aslında tiryakilerin azalmasını sağlamıyor. Bakmayın siz  “sigarayı bıraktım” diye çevresine hava atanlara bunların çoğu sağlık nedeniyle sigarayı bırakmak zorunda kalıyorlar.  Hükümetler çıkardıkları yönetmeliklerle bayilerde sigaraların vitrinlerin görülecek yerlerine konulmaması isteniyor. Bir insan tiryaki ise, vitrine konmasa da tezgah altında da bulunsa sigarasını alır bir yerde bulamasa bir başka yerden ihtiyacını giderir.

Toplu yerlerde içilmez kısıtlaması getirilse de kapı önüne çıkarak, kendisine zararlı olacağını bile bile ve sigara paketinin üzerindeki uyarı yazısını da her an  görmüş  olsa da yine  içiyor. Tiryakiliğin farklı nedenleri de var. İnsanları sıkıntıları stres ister istemez insanları bu tür kötü alışkanlıklara sevk ediyor. Bu illete bir alıştığınızda bırakmak büyük irade istiyor. Bunu başarabilen alışkanlıktan kurtulabiliyor. Bu azmi gösteremeyenler ömür boyu  dudaklarından sigarayı eksik etmiyor.

Bu konunun  bir başka yanı, sigaralara getirilen kısıtlama ile aslında  kaçak sigara satışına zemin hazırlamıyor mu? Çevremize bir bakalım,  kaçak sigara pazarı sınır kapılarında ele geçirilen  birkaç karton kaçak sigara ile önlenecek gibi değil. Bu işi tezgahlayanlar bir yolunu bulup tiryakilere iç piyasadan daha ucuz sigara sağlıyor. En gizli ve sistemli yürütülen ve hiçbir dönem  önü alınmayan Pazar, kaçak sigara pazarıdır. Dün böyleydi bugün de böyle. Peki kaçak sigara pazarı olması ve yaygınlaşması kimin zararına oluyor? Bilindiği gibi devlet en çok vergiyi tekel ürünlerinden sağlıyor. Sen o pazara kısıtlama getirdiğin zaman bundan en çok zarar gören. Devletimiz olmuyor mu? Böylece tiryakiliği önlüyorum diye,  aslında devleti bir anlamda  zarara sokmuyor muyuz?  “Önemli olan insanları kötü alışkanlıktan kurtarmak sigara tiryakilerini azaltmak” denmesi pek inandırıcı değil. Tiryakilik öyle zorlama ve bu türde önlemlerle vazgeçilecek bir alışkanlık değil.  Özellikle gençlik  kesiminde  sigara alışkanlığının ne boyutta olduğu konusunda  sağlıklı bir bilgi var mı? Bakıyoruz sigaranın zararlarından bahsedenlerin toplantı dışına çıktığı zaman sigarasını tüttürüyorsa buna kim inanır. İstesek de istemesek de tiryakilik önemli bir tutku özellikle insanların stresli olduğu zamanlarda tek başvuracakları sigara olduğu inancı yaygınsa  siz tiryakiliği kolay kolay önleyemezsiniz.  Osmanlı Devletinde 4. Murat dönemini hatırlayalım saltanatı süresince içki ve sigaraya çok ağır ceza uygulanmasına karşın yine de tiryakiliğin önü alınamamış. Bu tutkudan alışkanlıklardan ancak ikna edilerek, irade kullanılarak vazgeçilebilir veya seni sağlık koşulları sigarayı bırakmaya zorlar.

Bunun dışında yöntemler hiçbir zaman etkili olamadığını çevremizdeki tiryakileri gördüğümüzde daha iyi anlarız.

Bununla kesinlikle tiryakiliğin, sigara içmenin yararlı olduğunu savunmak gibi bir amacım yok.

Fakat bu olguyu bu gerçeği kabul etmek zorundayız. Adı üzerinde kolaylıkla vazgeçilmeyecek keyif alınan bir alışkanlık anlamına gelen tiryakilik bu. Ötesi hikaye.

POLİTİKACILARI SÖĞÜŞLEMEK İSTEYENLERE DİKKAT.!

Her seçim döneminde bazı kişiler, gazete ve dergi temsilcileri siyasete atılacaklara milletvekili olma amacıyla yola çıkanları çok iyi izler. Bu kişilerin seçimi kazanacağım heyecanı ile yanıp tutuştukları çevresindekilerin de dolduruşuna geldikleri bir zamanda düzmece vaatlerle kendilerine yaklaşıp  “ seni şu yayın organına çıkaracağım seçim döneminde her zaman yanında olacağım bana güvenebilirsin seçimi garanti kazanabilirsin” vaadi ile onları söğüşleyerek bu taahhütlerini yerine getirmeden ortadan kaybolurlar. Alacaklarını alıp birkaç kez göstermelik olarak sözlerini yerine getirdikten sonra,  bu kişileri ara ki bulasın.

Haziran Ayında Milletvekili seçimi var. Yeni bir seçim arifesindeyiz. Siyasete soyunanları buradan bir kez uyarmak isterim. Bu kişiler kim olursa olsun dikkatli olun,  bu kişilerin oyununa gelmeyin. İş işten geçtikten sonra bağırıp çağırmanın faydası olmaz. Bundan önceki mahalli seçimlerde nasıl dolap çevirildiğini biliyoruz.

Gerektiğinde onları da açıklayabiliriz. Bunu söylerken şu ve bu parti diye ayrım yapmıyorum İktidar partisi ve muhalefet partisindeki politikacılar böyle tuzağa düştü, başkalarına yem oldular. Siyasette  bir yerlere gelirim vaadi ile bu tür siyaset simsarlarını nemalandırdılar. Bu seçimde de bu kişiler tuzağa düşürecekleri kimseleri ayarlama peşindeler, haberiniz olsun. Bu vaatle kapınıza gelecek kişileri  iyice inceleyin yoksa paracıklarınız boşa gider. Bizden hatırlatması

 195 total views,  2 views today

Next Post

Akreditasyon Ödülü İle Borsamızın Başarısı Kanıtlandı

Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı, Fedai Can  Edirne Ticaret Borsa yöneticileri olarak Ankara’ya geldiklerini  Akredite Borsalar Ödül Töreni için TOBB’ye geldik burada sertifikamızı alacağız Edirne Ticaret Borsası Akreditasyonu hak eden bir borsadır. Emsalleri içinde Akredite olmanın faydasını önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz. Akredite borsa demek Akredite kurumları içersinde herhangi bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp