TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu İşten Çıkarılmaları Gündeme Getirdi

admin

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne İl Koordinasyon Kurul adına yazılı bir açıklama yapan TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Nihat Çolak, 31 Aralık 2012 tarihinden itibaren bekledikleri İl Özel İdaresi personel hareketliliğinin arzu edilen haliyle sonuçlanmadığını kaydetti.

Çolak yazılı bir açıklama yaparak 31 Aralık 2012 tarihi itibari ile Edirne İl Özel İdaresi yönetiminin 4/B statüsünde olan 14 teknik çalışanın sözleşmelerini yenilemeyeceğini bildirdiğini kaydetti. Gerekçe olarak ise 2014 yılında yapılması planlanan yerel seçimler sonrası oluşacak durumun gösterildiğini kaydeden Çolak, şunları söyledi:

‘GEREKÇE 2014 YEREL SEÇİMLERİ GÖSTERİLDİ’

“Daha açık söylersek 2014 yerel seçim sonrası kapanacak belde belediyelerinde bulunan teknik personelin İl Özel İdaresine aktarılması gerekçe olarak gösterilmiştir. Sanki belde belediyelerinde mimar, mühendis ve teknik eleman fazlalığı varmış gibi bunu gerekçe göstererek 14 teknik elemanın işine son verilmiştir. Üstelik gerekçe gösterdikleri değişim kendi ifadeleriyle 2014 yılında yapılması planlanmaktadır. Ancak 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle işten çıkarılan 14 İl Özel İdaresi çalışanından 10 ‘u işbaşı yaptırılırken 1 mimar, 1 elektrik mühendisi, 1 maden mühendisi ve 1 teknikerin sözleşmeleri yenilenmeyerek görevlerine iade edilmemiştir.

Neresinden bakarsanız tutarsızlık olan il özel idaresi personel hareketliliğinde hem savcı hem hâkim olunmuş, yargısız infaz yapılmıştır. İşe iade edilmeyen arkadaşlarımız içerisinde 6,5 yıla yakın hizmeti olanlar bulunmaktadır. Bu kadar kolay mıdır 6,5 yıl kurumuna hizmet etmiş teknik elemanını ne olduğu belirsiz bir gerekçe ile kapı önüne koymak. 6 yıldır verimli çalışanlar ne olmuştur da 6 yılsonunda işten çıkarılmışlardır. Bu sorularımıza İl Özel İdaresinin ve İl Genel meclisinin cevap vermesini bekliyoruz ve derhal 14 kişi arasında ayrım yapmadan tamamının işe iadesinin yapılmasını talep ediyoruz.

“BENZER DURUM EDİRNE BELEDİYESİ’NDE DE VAR”

Benzer bir durumda Edirne Belediyesinde yaşanmış 4/B statüsünde olan 1 mimar, 1 harita mühendisi ve 1 arkeolog 31 Aralık 2012 tarihi itibari ile sözleşmeleri yenilenmeyerek işten çıkarılmıştır. Performans düşüklüğü gibi içi boş, muğlâk bir gerekçe öne sürülerek arkadaşlarımız işten çıkarılmışlardır.”

Çolak, meslektaşlarımızın haksız yere işten çıkarılmalarına sessiz kalmayacaklarını belirterek sözlerini tamamladı.TMMOB EDÝRNE ÝL KOORDÝNASYON KURULU ÝÞTEN ÇIKARILMALARI GÜNDEME GETÝRDÝ

 124 total views,  2 views today

Next Post

Edirne İçin Bir Adım Öne Çıktılar

Edirne’de son günlerde bazı okulların bahçelerinde yaşanan ağaç kesimlerinin durdurulması ve yaşanılan hassasiyetleri iletmek için görüşme talebinde bulunan çevreciler Vali Hasan Duruer ile görüştü.   Edirne Kent Konseyi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği, Doğal Yaşamı Koruma Derneği, Anadolu Öğretmen Lisesi Yetişenler Derneği, Edirne Halk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp