TOBB Kadın girişimcileri Edirne’de bir araya geldi.

admin

Marmara bölgesi illeri kadın Girişimciler kurulu toplantısı ETSO’da yapıldı. Marmara Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu İcra komitesi Başka ve üyelerinin yanı sıra Türkiye’nin 7 bölgesinden kadın girişimci temsilcilerini katıldığı toplantı ETSO toplantı salonunda yapıldı.

etso kadın girişimçiler toplantı (1)

Buradaki toplantıya Edirne Valisi Hasan Duruer, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Cavit Duvan, Meclis Başkanı Mehmet Eren,Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Emin İnağ,T.Ü İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof Dr Derman Küçükaltan, çevre iller ve İlçelerden Borsa ve Ticaret Odası yöneticileri ile Edirneli kadın girişimciler katıldı.

etso kadın girişimçiler toplantı (19)

Sinevizyon gösteriminde Edirne’nin tanıtımının ardından ilk olarak söz alan Edirne Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti; “ 2008 yılında Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin Kadın Girişimciler Kurulu olarak geleceğin Türkiye’sini yaratmak için yola çıktık.

etso kadın girişimçiler toplantı (21)

Kadın elinin değmediği bir ekonomide bereket de olmaz inancıyla o günlerden bu yana toplumun temel taşı olan kadının Türkiye’de etkili olması için çalışıyoruz. Dönem değişti günümüzde ekonomi farklı bir yapı kazandı. Görüldüğü gibi, sadece erkeğin üretmesi ve iş dünyasında yer alması ülkenin gelişmesini sağlamaya yeterli olmuyor. Günümüzde iş dünyası nitelikli iş gücüne ve insan kaynağına önem verenlerin elinde yükseliyor. Büyük ekonomiler insan kaynağını değer veriyor.

81 İlde örgütlü olarak çalışan Kadın Girişimciler Kurulu teşkilatının Edirne temsilcileri olarak, kurul üyesi değerli arkadaşlarımızla birlikte önemli amaçlar çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi

Daha sonra söz alan ETSO yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt konuşmasında kadın girişimcilerin önemine değinerek şunları söyledi; “ Girişimciliğin en önemli ayaklarına baktığımızda, kadın girişimcilerimizi ele aldığımızda Türkiye’de kadınlarımızın daha ziyade eğitim,finans,bilişim, hizmet ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini görüyoruz. Sanayi,makine ve bunun gibi üretim dallarında kadın girişimci sayımız çok azdır.

recep-zıpkınkurt-etso-edirne

Bu da sosyo ekonomik imkânlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 72 bin kadın girişimcilimiz bulunmaktadır. Ülke nüfusunu dikkate aldığımızda bu çok düşük bir orandır. Bunda toplumsal bakış ve kültürel yapı rol oynamaktadır.

GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ YETERLİ DEĞİL

Girişimcilik kültürünü geliştirmeyen toplumlar küresel iktisadi düzenin gerisinde kalırlar. Bugün kadın girişimciler gündeme geliyorsa bunda Türkiye Odalar ve Borsalar birliğinin katkısı büyüktür. Türkiye’de kadın girişimci sayısı bir önceki yola oranla 20 bin kişi artmıştır. Günümüzde kadın girişimciliği zorunlu hale gelmiştir.Türk kadını tarafından sırtlanan bir ekonominin çökmesi mümkün değildir.Bizler ETSO olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk konuşmasında Türkiye’nin en genç nüfusa sahip bir ülke olduğunu. Bu nüfus içinde kadın girişimci oranının yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

özay-öztürk-etb-etso-edirne

Kadın girişimcilerin hak ettiği yere gelmesi için el ele verilmesi görüşünü savundu.

T.Ü.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Derman Küçükaltan toplantıda yaptığı konuşmada, Ülkede girişimciliğin birçok tanımı bulunduğunu bu fırsatları iyi algılamak gerekir.

etso kadın girişimçiler toplantı (50)

Ülkelerde beliren her kriz bir fırsat demektir bundan yararlanmak girişimcilerin görevidir. Üniversitemize girişimcilik dersi koyduk. Buraya her fakülteden öğrencilerimiz geliyor. Girişimcilik akademik sisteme giriyorsa buna nitelik kazandırmak için kadın girişimciliği zorunludur” dedi.

etso kadın girişimçiler toplantı (52)

Türkiye Odalar Borsalar Birliği kadın Girişimciler Başkanı Hatice Güner Dinçbal Kal konuşmasında kadın olmanın önemini vurgulayarak kadınların ülkenin geleceğinin yapı taşını oluşturduğunu kaydederek şunları söyledi; “ Biz her zaman eşinin yanında olan ailece mutlu bir toplumuz. Ülkemizde 8 milyon kadınımız çalışıyor. Kayıt dışı çalışma oranı çok yüksek kadınlarımızın %38’i tarımda %15’i sanayi ve diğer hizmet sektöründe çalışmaktadır. Kadınlarımız girişimci olmak zorunda bunda eğitim ve yabancı dilin çok önemi bulunmaktadır. Erkeklere verilen değer kızlarımıza da verilmelidir.”

KADINLAR YETERİNCE TEMSİL EDİLYİYOR

Edirne Valisi Hasan Duruer toplantıda yaptığı konuşmasında Girişimcilerin ancık %3’ünü kadınların oluşturduğunu Edirne’ de eğitimde kızların daha başarılı olduğunu görüyoruz.

hasan duruer-etso-toplantı-edirne

Diğer taraftanbelediyelerimizde siyasi partilerimizde ve muhtarlarımız arasında kadınlarımızı olmaması üzüntü verici. Kadınlarımız tüm iş dallarında istenilen düzeye gelmezse ekonomide başarı sağlamak mümkün değildir. Her zaman kadın girişimcilerimize desteğimizi sürdüreceğiz” dedietso kadın girişimçiler toplantı (14) etso kadın girişimçiler toplantı (18)

etso kadın girişimçiler toplantı (27)

harika-türkay

 

 

 

 

 

 

 

 333 total views,  2 views today

Next Post

GİRİŞİMCİ KADINLAR

Edirneli ve Türkiye’nin dört bir yöresinden gelen girişimci kadınların ETSO’da yapılan toplantısını ve yapılan konuşmaları sonuna kadar izledim ve gerçekten gurur duydum kadınlarımızın geleceği açısından mutlu oldum. Bugüne kadar sınırlı sayıda iş alanlarında i bulma imkânı bulan birçok kurum ve kuruluşlara girmesi engellenen kadınlarımız girişimci işkadını görevlerinde yer bularak gerçekten […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp